6 stvari koje ne biste smjeli čistiti sodom bikarbonom
Soda bikarbona je odlična za mnoge stvari, ali nije pogodna za sve površine. Saznajte koje stvari ne biste smjeli čistiti sodom bikarbonom Soda bi...
Živimo u vrijeme kada je recikliranje odnosno prerađivanje stvari i njihova ponovna upotreba od izuzetne važnosti za očuvanje okoline. Počnite od svog domaćinstva u kom se svašta može reciklirati i korisno upotrijebiti!
1. Omot od maslaca
Kada potrošite maslac ili ga premestite u keramičku posudicu, zaštitni omot u kom je maslac bio spakovan stavite u plastičnu posudicu ili kesicu i stavite u frižider. Koristite ga za premazivanje pleha za pečenje.
2. Kartonske kutije od jaja i papirne kesice
Iskoristite ih za potpaljivanje vatre u peći ili kaminu. Kutije od jaja pocepajte na manje komade, a kesice zarolajte.
3. Vizit karte
Iskoristite ih za označavanje sadržaja u posudama i kutijama. Na drugu stranu kartice napišite šta je u posudi, pričvrstite je selotejpom na poklopac ili sa strane kutije kako biste na prvi pogled vidjeli šta se nalazi u njoj.
4. Plastične kese
Obložite njima kante za smeće, koristite ih kao zaštitu protiv mrlja od boje kod krečenja zidova, za spremanje i pakovanje stvari. Recikliranjem potrošenih stvari čuvate okolinu, ali i svoj kućni budžet.
5. Kutije s papirnatim maramicama
Kada se isprazne u njih možete staviti plastične kesice za kupovinu namirnica. Tako ćete moći uredno da ih vadite jednu po jednu i da ih reciklirate prije bacanja u smeće.
6. Iskorišćene koverte
Odrežite ugao koverte i stavite ga na ugao stranice knjige na kojoj ste stali čitati i dobićete označivač za knjige. Možete ih koristiti i za pisanje spiska za prodavnicu, stvari koje morate obaviti, staviti u njih sjemenke biljaka.
7. Novine
Obložite njima kutiju u kojoj mačka vrši nuždu, za lakše čišćenje, i zatim pospite pjesak po novinama; zaštite radne površine od boje i ljepka; koristite ih za pakovanje stvari kada se selite ili šaljete neki osjetljivi predmet poštom.
8. Boce na prskanje sa sredstvima za čišćenje
Kada se isprazne obavezno ih prvo temeljno operite i očistite, a zatim napunite sredstvima za čišćenje iz kućne radinosti ili običnom vodom za prskanje biljaka.
9. Valjkasti kartoni od papirnatih ubrusa
Na njih možete namotati ostatke tkanine i božićne lampice koje se na taj način neće zamrsiti.
10. Limunova korica
Napravite sredstva za čišćenje na bazi limuna, a koricu možete i zamrznuti i koristiti po potrebi kao dodatak kolačima ili začin. Kora od limuna i narandže može vam pomoći i da vaš dom odiše finim, svježim mirisom. Jednostavno ih stavite pored ili na topli radijator.
Izvor: dnevnik.hr