Kako prati i održavati kašmir?

by | 31 Oktobra, 2024
Kako prati i održavati kašmir?

Otkrijte savjete kako prati i održavati kašmir kako biste očuvali njegovu mekoću i luksuznost dugi niz godina

Ako imate kašmir džemper, šal ili deku, posjedujete jedan od najmekših i najluksuznijih materijala na tržištu. Pleten ili tkan od mekog, donjeg sloja vune kašmirske koze, ovaj materijal se smatra jednim od najboljih tipova vune.

Kašmir je takođe delikatan ako se s njim nepostupa pravilno, pa je važno znati kako pravilno brinuti o ovim predmetima. Naučite kako prati i održavati kašmir kod kuće kako biste ga zadržali mekim i savitljivim dugi niz godina.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MIRJA KLEIN (@mirjaklein)

Sveobuhvatni vodič kako prati i održavati kašmir

Pletivo ili neuredno tkanje kašmirskih predmeta može se prati kod kuće. Kaputi ili strukturne jakne koje imaju podstavu obično imaju unutrašnje komponente koje daju oblik ramenima i reverima, a koje se ne reaguju dobro na pranje vodom. Pranje ovih predmeta može ih ostaviti bez oblika. Povedite ih kod profesionalnog hemijskog čistionice na njegu.

Ručno pranje je najbolji način za čišćenje kašmira i to će biti fokus ovog članka. Međutim, možete prati i kašmirne stvari u mašini. Najbolje rezultate ćete postići koristeći mašinu sa prednjim punjenjem (jer je nježnija prema odjeći), delikatni ciklus, hladnu vodu i blagi deterdžent.

Stavite kašmirni predmet u mrežastu vreću za pranje prije nego što ga operete kako biste ga zaštitili od abrazije i perite ga odvojeno ili sa jednim ili dva slična kašmirna predmeta. Ostavite kašmir da se osuši na ravnoj sušilici ili upijajućem peškiru.

Šta će vam trebati

– Plastična posuda ili kanta (ako ne koristite sudoper)
– Ravna sušilica

– Kukuruzni skrob
– Sredstvo za pranje vune ili castile sapun
– Mrežasta vreća za pranje (za pranje u mašini)
– Čisti, upijajući peškiri

Kako prati i održavati kašmir?

Uputstvo kako prati i održavati kašmir

Tretirajte mrlje

Budući da je kašmir delikatan, tretman mrlja treba raditi pažljivo. Pospite masne mrlje kukuruznim skrobom i ostavite ga tri do četiri sata da upije ulje iz vlakana. Za druge mrlje, umasirajte nekoliko kapi sredstva za pranje vune ili Castile sapuna u mrlju prstima. Ostavite da djeluje 10 do 15 minuta prije nego što operete predmet.

Ako imate teško uklonjivu mrlju od boje ili tinte, odnesite svoj predmet u profesionalnu hemijsku čistionicu. Oni imaju posebne sredstva koja obično mogu ukloniti problem.

Pripremite otopinu za pranje

Napunite sudoper ili plastičnu posudu hladnom vodom. Nikada ne koristite vruću vodu, jer će to uzrokovati skupljanje kašmirske vune. U skladu sa uputstvima na etiketi proizvoda, dodajte malu količinu sredstva za pranje vune ili Castile sapuna u vodu i lagano promiješajte kako biste ravnomjerno rasporedili.

Dodajte i natopite kašmir

Dodajte kašmirni predmet u otopinu za pranje i osigurajte da je potpuno natopljen. Lagano ga promiješajte kroz vodu, a zatim ostavite da se natapa 15 do 30 minuta.

Isperite kašmir

Podignite kašmirni predmet iz vode, pazeći da ne istegnete tkaninu. Dobro ga podupirite dok praznite i ponovo punite sudoper čistom, hladnom vodom. Potopite kašmir i promiješajte da isperete. Pažljivo iscijedite višak vode. Ne prevrćite predmet. Ponovite korake ako se voda čini previše sapunastom.

Sušenje na ravnoj površini

Ponovno oblikujte kašmir na čistom, upijajućem peškiru i zarolajte ga da upijete višak vode. Prebacite predmet na ravnu mrežastu sušilicu ili stavite na suhi peškir da se osuši. Ne stavljajte ga blizu izvora toplote ili direktne sunčeve svjetlosti. Okrenite predmet nakon nekoliko sati kako biste ubrzali sušenje, posebno ako koristite peškir.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Monikh (@monikh)

Savjeti za održavanje kašmira dugo godina

  • Ne perite prečesto. Nosite perivu majicu ispod kašmirskih džempera da upijete znoj i mirise.
  • Ako imate usklađene kašmirne predmete ili dodatke, uvijek perite sve u isto vrijeme kako biste zadržali boju u skladu.
  • Čistite mrlje odmah.
  • Ostavite barem 24 sata između svakog nošenja da omogućite vlaknima kašmira da se oporave i da se vlaga ispari.
  • Popravite mala pucanja ili rupe u šavovima čim se pojave kako biste spriječili daljnje oštećenje.
  • Ako kašmirni predmeti postanu zgužvani, ne peglajte ih. Objesite kašmir na jastučić za vješanje i koristite parnu peglu na niskoj temperaturi da pomognete vlaknima da se opuste.
  • Savijajte, nikad ne vješajte, pletene kašmirne predmete i slažite ih ravno.
  • Udaljite štetočine poput moljaca slaganjem kašmira sa kesicama cedrovih strugotina ili lavande.

ljepotaizdravlje.ba

Evrymmnt, Sergey_Moskvitin/iStock/Getty Images Plus