6 stvari koje ne biste smjeli čistiti sodom bikarbonom
Soda bikarbona je odlična za mnoge stvari, ali nije pogodna za sve površine. Saznajte koje stvari ne biste smjeli čistiti sodom bikarbonom Soda bi...
Brisanje prašine možda se čini kao bitka koju je nemoguće dobiti, ali ako imate dobru taktiku, možete se riješiti prašine i to prilično brzo!
Izbjegavajte čistače prašine
Svi čistači prašine, poput onih na drškama u šarenim bojama, nisu od velike pomoći jer je samo raspršuju. Za pravo čišćenje najbolje je koristiti pamučne krpe ili one od mikrofibera.
Sredstvo za čišćenje uvijek nanesite na krpu
Bilo koje sredstvo za poliranje ili čišćenje nikada nije pametno aplicirati direktno na površinu koju obrađujete. Na taj način se vremenom može stvoriti tanak sloj koji će otežati čišćenje jer ćete se mučiti s odstranjivanjem pa površina može ostati umrljana.
Šta ste preskočili?
Možda nije potrebno baš jednom sedmično, ali s vremena na vrijeme potrudite se da obrišete teže dostupna mjesta poput radijatora, vrhova ormara i sl. Na njima se takođe skuplja prašina pa je vaš trud uzaludan pri brisanju drugih površina.
Pametno, ekološki i jednostavno
Umjesto kupovnih sredstava probajte na napravite svoje – iznenadićete se koliko je jednostavno, a kako lijepo miriše. U vodu možete staviti i nekoliko kapi eteričnog ulja po želji. Takođe, možete koristiti čajevac koji deluje antibakterijski. Ova kombinacija je odlična za sve površine osim za stakla. Za staklo napravite klasičnu mješavinu sirćeta i vode pa stavite u posudu s raspršivačem.
Prvo usisavanje, pa onda brisanje
Usisavanjem ponovo dižete prašinu pa je bolje ići ovim redom jer ćete tek onda obrisati sva dosadna mala zrnca koja se talože u prostoru.
Održavajte usisavač
Baš kao i svi drugi aparati, ni usisavač neće raditi kako treba ako ga ne budete čistili, odnosno održavali.
Izvor: tportal.hr