6 stvari koje ne biste smjeli čistiti sodom bikarbonom
Soda bikarbona je odlična za mnoge stvari, ali nije pogodna za sve površine. Saznajte koje stvari ne biste smjeli čistiti sodom bikarbonom Soda bi...
Nije vam potreban plakar veličine prosječnog stana kako bi sve vaše stvari bile uredno složene. Treba vam samo plan i malo organizacionih vještina…
Bez obzira na veličinu ormara i količinu odjeće, obuće i nakita koji imate, postoje pravila koje će vam pomoći pri njegovom sređivanju. Prije primjene pet zlatnih pravila potrudite se da očistite ormar od odjeće koju niste obukli minimum godinu dana, kao i cipela koje su pohabane, nenosive, a čuvate ih samo zato što ste se sentimentalno vezali za njih.
Vješalice
Neka vješalice budu drvene ili obložene platnom, nikako metalne, koje su krhke, a mogu da promjene oblik košulje ili haljine. Na jednu vješalicu možete da stavite dvije, pa i tri stvari, ali neka to uvijek budu predmeti iz iste kategorije: mantil preko mantila, haljina na haljinu i slično. Džemperima nije mjesto na vješalicama jer ćete ih bolje sačuvati ukoliko ih lijepo savijete i odložite na policu.
Plastika uništava odjeću, zato nemojte da je držite na vješalici umotanu u plastičnu kesu koja može da dovede do gubitka boje, stvaranja mrlja, posebno na prirodnim materijalima kojima je neophodno da dišu.
Raspored prema bojama
Dalja organizacija uključuje raspoređivanje odjeće prema bojama. To će vam pomoći kod pravljenja odjevnih kombinacija. Takođe, uzmite u obzir godišnja doba i grupišite slične komade. Neka ljetne majice budu na jednoj strani, poslagane od bijele do crne. Ne zaboravite da dva puta godišnje napravite malu reorganizaciju, tako što ćete odjeću za ljetne dane prebaciti naprijed u proljeće ili zimsku u jesen.
Nakit
Nakit u fiokama ili kutijama djeluje kao dobra ideja, ali se često dešava da se ogrlice upetljaju u minđuše, a u žurbi pokidate neki komad. Zato je najbolje rješenje napraviti malu tablu sa kukicama na kojima će visiti oni komadi nakita koje najčešće nosite ili koji su vam do sada pravili haos po kutijama. Na ovaj način ćete spriječiti da se nakit međusobno grebe, a sve će vam biti na dohvat ruke.
Cipele
Kako bi vaše cipele bile što bolje organizovane, najprije ih očistite, pogledajte koje su za obućara, a zatim ihposlažite po kutijama. Rasporedite ih prema sezoni i visini potpetice.
Nikada ne odlažite mokre cipele, jer rizikujete da se ubuđaju, kao što je važno da cipele nikada ne budu u blizini izvora toplote, jer koža može da izblijedi, a nitne ili kopče mogu da olabave.
Kaiševi i marame
Kaiševe možete držati na vješalicama ili urolane, zavisno od materijala od kog su napravljeni. Ukoliko imaju velike kopče sa cirkonima, morate da ih odložite tako da ne dođe do grebanja. Idelano bi bilo držati ih u malim plišanim vrećicama.
Za razliku od kaiševa, marame, šalovi i ešarpe su daleko lakši za održavanje, ali zauzimaju više prostora. Možete ih držati u posebnoj fioci, poređane po bojama ili na vješalicama, ukoliko imate mjesta.
Izvor: Kurir