Vlaga u prostoriji: Savjeti za borbu protiv plijesni i vlage

by | 10 Decembra, 2024
Vlaga u prostoriji: Savjeti za borbu protiv plijesni i vlage

Ako zidovi počinju da se znoje ili ugledate male, neugledne mrlje koje izgledaju kao plijesan u uglovima sobe to može značiti mnogo veći problem nego što izgleda. Ovo se ne dešava samo u starim zgradama, vlaga može biti problem u bilo kojem domu. Nije uvijek jednostavno ovo riješiti, a problemi s vlagom mogu se stalno vraćati ako ne poduzmete prave korake. Srećom, postoji nekoliko načina da zaustavite daljnje širenje vlage i da učinite vaš prostor zdravijim. Zato donosimo nekoliko savjeta za borbu protiv plijesni i vlage.

Koji je, zapravo, problem?

Vlažnost nastaje kada zrak u prostoriji sadrži previše vlage. To može uzrokovati sve od neugodnih mirisa do ozbiljnih oštećenja na zidovima, namještaju i tkaninama. Plijesan i gljivice često idu ruku pod ruku s vlagom, a dugoročno, ove stvari mogu ozbiljno utjecati na zdravlje i kvalitet života. Što je još gore, problemi sa vlagom često ostaju neprimijećeni sve dok ne postanu ozbiljan problem.

Savjeti za borbu protiv plijesni i vlage

Postoji mnogo jednostavnih i jeftinih rješenja koja mogu smanjiti vlagu u sobi. Evo nekoliko savjeta kako da učinkovito spriječite vlagu i plijesan, bez potrebe za velikim troškovima ili dugotrajnim renoviranjem.

Sve što vam je potrebno za borbu protiv plijesni i vlage

1. Nabavi poseban uređaj 

Ako imate ozbiljan problem s vlagom, usisivač vlage je jedno od najučinkovitijih rješenja. Ovi uređaji izvlače vlagu iz zraka, čineći prostor suhim i manje sklonom stvaranju plijesni. Ako ga koristite redovno, tekstili, poput posteljine i zavjesa, brže će se sušiti i nećete morati čekati danima da se odjeća osuši.

2. Otvoriti prozore

Napolju jeste hladno, ali i nekoliko minuta otvorenog prozora može napraviti veliku razliku. Vlažnost nastaje kad zrak u prostoriji stagnira pa se otvaranjem prozora stvara prirodna ventilacija. Time se osigurava bolja cirkulacija zraka i smanjuje vlažnost koja izaziva kondenzaciju na prozorima i zidovima.

3. Sunčeva svjetlost je najbolji prijatelj

Ako je sunčano, pokušajte držati zavjese podignute što duže. Sunce ne samo da će osušiti vlagu na zidovima, već će, također, povećati temperaturu u prostoru, što će spriječiti nakupljanje vlage.

4. Redovno čišćenje i sušenje prozora

Kondenzacija na prozorima može biti ozbiljan problem u vlažnim prostorijama. Ako primijetite da se voda nakuplja na staklu, obrišite je odmah jer će višak vlage na prozorima potaknuti plijesan i bakterije. Redovno čišćenje prozora je važno.

5. Udaljiti tekstil od zidova

Tekstili poput zavjesa, tepiha ili posteljine ne bi smjeli biti naslonjeni na vanjske zidove. Ako se to dogodi, vlažna područja oko njih mogu stvoriti savršene uvjete za rast plijesni jer zrak ne cirkuliše.

6. Ne sušiti odjeću u prostoriji

Vlažnost koju odjeća ostavlja u zraku može značajno povećati ukupnu vlažnost u sobi. Potrebno je pronaći druge načine sušenja odjeće u zimskim mjesecima.

7. Koristi proizvode protiv plijesni i vlage

Na tržištu postoji mnogo proizvoda koji mogu pomoći u prevenciji plijesni, poput sprejeva i premazivanja koja formiraju zaštitu na površinama. Redovno korištenje ovih proizvoda može pomoći u održavanju suhoće zidova, posebno u vlažnijim dijelovima stana, poput kupatila i kuhinje.

8. Zaštita od unutrašnje vlage

Osim svega navedenog, redovno provjetravanje prostorija ključno je za dugoročno rješenje. Koristite ventilatore u prostorijama koje su posebno sklone vlazi, poput kupatila i kuhinja ili ugradite ventilacijske sisteme koji stvaraju prirodnu izmjenu zraka.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Amarant.rs (@amarant.rs)

ljepotaizdravlje.ba

Helin Loik-Tomson / iStock / Getty Images Plus /