Saznajte kako da izliječite ljetnu prehladu
Sve počinje grebanjem i bolovima u grlu, začepljenin nosom i blago povišenom temperaturom – simptomima infekcije gornjih respiratornih organa. Izazivači prehlade, koja je ljeti posebno neprijatna, uvijek su virusi, dok je uzrok pad imuniteta izazvan stresom.
Tako predugo sunčanje izlaže kožu značajnom opterećenju, dok kupanje u prehladnoj vodi znači stres za čitavo tijelo.
Ljetna prehlada se prenosi kapljičnim putem. U većini slučajeva virus preko sluzokože nosa, usta ili grla dospijeva u organizam, gdje se manifestuje na različite načine: grebanjem ili bolovima u grlu, curenjem nosa ili začepljenim nosom. Pokrenuta lančana reakcija više ne može da se zaustavi, ali simptomi mogu da se ublaže. U većini slučajeva, najgore prolazi nakon tri-četiri dana.
“Bilo bi pretjerano kada bismo ljetnu prehladu liječili antivirusnim sredstvima”, smatra nemački specijalista opšte medicine Mihael Kulaš. Inhaliranje parom kamilice ili specijalne kreme sa eteričnim uljima eukaliptusa, borovine ili nane koje se utrljavaju u grudi mogu da umire disajne puteve. Pastile ili sprejevi koji imaju blago omamljujuće i protivupalno dejstvo ublažavaju bolove u grlu. Kod upornog nadražaja na kašalj koriste se lijekovi koji rastvaraju sluz.
Ponekad su, međutim, moguće komplikacije. “Ako pacijentu poslije dva-tri dana temperatura skoči na 38 stepeni, sa tendencijom rasta, postoji opasnost od superinfekcije”, upozorava dr Kulaš. Riječ je o bakterijskoj infekciji, koja se pridružuje običnoj virusnoj infekciji. Ljekar tada treba da ispita da li je riječ o širenju bolesti ili o neproblematičnoj reakciji organizma.
Sedam SOS savjeta protiv promuklosti pogledajte na sljedećoj strani…
1. Stavljajte obloge oko vrata
Pokvasite peškirić hladnom vodom, a zatim ga uvijte oko vrata. Oblog od mladog sira i crvenog luka rashladiće vam grlo i, osim toga, djeluje kao antibiotik.
2. Inhalirajte eterična ulja
U proključalu vodu sipajte eterična ulja i udišite njihovu paru desetak minuta. Timijan uništava klice, eukaliptus rastvara sluz, a nana olakšava disanje.
3. Pijte biljne čajeve
Najbolje bi bilo da naizmjenično pijete čaj od eukaliptusa (rastvara sluz), zove (podstiče znojenje), đumbira (jača imunološki sistem), kamilice (ublažava upale) i hibiskusa (ublažava iritacije).
4. Koristite pastile
Pastile na bazi žalfije ublažavaju upalu ždrijela, ali su odlične i pastile koje sadrže stare ljekovite biljke cistus (žutilovka) i ehinaceu.
5. Poduprite gornji dio tijela
Da biste u snu lakše iskašljavali sluz, podmetnite jastuke pod gornji dio tijela.
6. Jedite slane supe
Prije spavanja će vam prijati slana supa ili čorba, koja uništava klice i suzbija upale.
7. Pijte kapsule crnog kima
Tri puta dnevno uzimajte kapsule koje sadrže ulje crnog kima jer ova biljka ima protivupalno dejstvo.
IZVOR: BLIC.RS