Optimalno vrijeme između obroka: Šta trebate znati
Optimalno vrijeme između obroka od 3-5 sati pomaže probavi i stabilizaciji šećera u krvi. Ključ je u zasitnim obrocima bogatim proteinima i vlaknim...
Ako se odlučite za dijetu, izbacite ovih sedam navika koje vam odmažu u namjeri da smršate.
Večera vam je najobilniji obrok
Večera bi trebalo da bude najmanje obilna, a često bude suprotno. Organizam ne može da stigne da preradi svu tu hranu koja se pretvara u masne kiseline,a one vode do viška kilograma.
Jedete neposredno prije odlaska u krevet
Ovo utiče na vaš san, može izazvati i nesanicu. San je najbitniji faktor za vaš metabolizam, regulaciju šećera u krvi, balans hormona, zato je bitno da bude neopterećen hranom.
Unosite kofein
Ispijanjem kafe i gaziranih pića nakon večere, sigurno ćete sebi upropastiti san. Važno je napomenuti da pijenje kafe tokom dana podstiče gubljene kilograma.
Mnogo ugljenih hidratima
U redu, ako ćete sutra istrčati 10 kilometara, onda možete da jedete mnogo hljeba, paste, krompira. Prevelik unos ugljenih hidrata povećava nivo šećera u krvi.
Gledanje TV-a
Gledanje TV-a znači jedenje grickalica i brze hrane, što svakako nije dobra ideja prije spavanja.
Serviranje hrane kao za porodičnu večeru
Kada sjedite sa stolom koji je prepun činija i posuda sa različitim jelima, umacima, naravno da ćete htjeti sve da isprobate, a ishod je uglavnom prejedanje. Bolje servirajte sve na vaš tanjir i pojedite toliko koliko imate ispred sebe.
Previše alkohola
Čaša vina je jedna stvar, a boca sasvim druga. Ograničite unos alkohola tokom večere i zadržite se na oko dvije čaše.
Izvor: Life Content