Šta jesti kada zahladi: Hrana koja štiti tijelo zimi
Zimski mjeseci donose mnoge izazove za tijelo. Otkrijte šta jesti kada zahladi u svrhu zaštite kože, kose i imuniteta od hladnoće i grijanja Znanj...
Cimet je jedan od najpopularnijih začina. Mnogima su sutlijaš, razni kolačići, kao i pita s jabukama nezamislivi bez ovog aromatičnog smeđeg praha. Dok se u većini zapadnih zemalja uglavnom dovodi u vezu sa slatkišima i napicima, u azijskim zemljama neizbježan je sastojak slanih jela.
Cimet jedinstvene ljekovite sposobnosti ispoljava zahvaljujući jedinjenjima koja se nalaze u esencijalnim uljima njegove kore. Najistraživanija jedinjenja su cinamaldehid, cinamilacetat i cinamilalkohol. Cimet se može uspješno koristiti i kao prezervativ, jer ispoljava značajna antioksidativna svojstva, a zanimljiva je činjenica i da samo mirisanje cimeta podstiče bolje funkcionisanje mozga.
Studije pokazuju da i male količine ovog začina koje se redovno unose putem ishrane mogu sniziti nivo lošeg, to jest LDL holesterola, kao i da može regulisati šećer u krvi, što je naročito važno osobama sa dijabetesom tipa 2.
Prema riječima stručnjaka, pokazalo se da cimet, zahvaljujući blagom antikoagulanstskom dejstvu, utiče na to da se u krvi stvara manje ugrušaka.
Rezultati istraživanja koje je sprovedeno na Univerzitetu u Kopenhagenu pokazali su da je kod pacijenata sa dijagnostikovanim artritisom bol bio primjetno manji nakon jednog mjeseca svakodnevnog unosa kavene kašikice cimeta i meda u jutarnjim satima.