Može li smoothie zamijeniti obrok?
Bez obzira tražite li uravnotežen doručak, brzi međuobrok poslije treninga ili kasnovečernji desert, smoothie često dolazi na pamet. Glavno je pita...
Da li će ovaj izum biti najbolji prijatelj osoba koje pokušavaju da se oslobode suvišnih kilograma? Čip koji se implantira u ruku gojazne osobe, opominje je kada je sita i da bi trebalo da prestane da jede. On neprestano provjerava nivo masti u krvi i ako vlasnik čipa previše jede, ispušta hormon koji smanjuje apetit.
Martin Fuseneger, profesor bioinžinjeringa, koji je napravio ovaj izum, kaže da čipovi mogu da pomognu i ljudima koji se bore s nekim drugim bolestima. Gojaznost je takođe bolest, jer povećava rizik od nastanka dijabetesa, srčanih problema, šloga, depresije, može da dovede do neplodnosti ali i razvoja nekih vrsta kancera.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, više od polovine stanovnika najrazvijenijih gradova svijeta ima prekomjernu težinu, a svaki treći među njima ekstremno je gojazan. Ako se u narednim testiranjima bude pokazalo da je čip bezbijedan i da daje dobre rezultate, njegova prodaja bi mogla da počne za nekoliko godina.
Izvor: novosti.rs