Da li znate šta je zdravo mršavljenje?

by | 19 Oktobra, 2015

Uz razne režime ishrane, dijete i mnogobrojne mogućnosti treninga, nije neobično ako zaboravimo šta je zapravo zdravo mršavljenje.

ThinkstockPhotos-460080945

Sigurno ste čuli da se mnogi žale na razne dijete pomoću kojih prvo izgube, ali ubrzo povrate, pa čak i uvećaju nekadašnji obim, a slično umije da se dogodi i kada neko naprasno odluči da prestane da vježba…

Da ne bi dolazilo do takvih stvari, prava mjera je ključna. Naime, osobe koje mršave ravnomjerno i postepeno imaju mnogo više uspjeha u zadržavanju postignute težine.

Smatra se da je između 0,5 i jedan kilogram sedmično najrealnija i najsigurnija cifra u procesu gubljenja kilaže. Naravno, da bismo smršali moramo da trošimo više kalorija nego što ih unosimo, pa stoga neke dijete jednostavno nisu efikasne, a pojedine mogu da dovedu i do zdravstvenih problema.

Da biste gubili između pola i jednog kilograma sedmično dnevno bi trebalo da unosite između 2.500 i 3.000 kalorija na dan, s obzirom na to da je oko pola kilograma jednako 3.500 kalorija.

Kada dostignete željenu težinu, zdrava ishrana i umjereno vježbanje, naravno, daju više šansi da je uspješno zadržite.

Ne morate da pretjerujete, dovoljno je da budete svjesni u pogledu toga šta birate da jedete i da odvojite makar pola sata do sat vremena dnevno za neku fizičku aktivnost, taman to bilo i istezanje.

Zdravo mršavljenje podrazumijeva dugoročne promjene u svakodnevnim navikama, što se odnosi kako na ishranu, tako i na vježbanje.

Ukoliko spadate među one osobe koje je teško natjerati za trening kod kuće, počnite od malih stvari – šetnja ili tura brzog hoda za vrijeme pauze na poslu, stepenice umjesto lifta i tome slično.

Uz regulisanu kilažu koja se ne mijenja često, osjetićete i fenomenalne promjene u vašem organimu, sve od kvalitetnijeg sna, preko više energije, do fantastičnog poboljšanja raspoloženja.

Da ni ne govorimo o tome da čak i mali gubitak kilaže, ako je potreban, utiče na regulaciju krvnog pritiska, kao i nivoa holesterola i šećera u krvi.

Izvor: Life Content
Foto: Gulliver/Thinkstock