Šta jesti kada zahladi: Hrana koja štiti tijelo zimi
Zimski mjeseci donose mnoge izazove za tijelo. Otkrijte šta jesti kada zahladi u svrhu zaštite kože, kose i imuniteta od hladnoće i grijanja Znanj...
Ono što heljdu po svojoj ljekovitosti najviše izdvaja od ostalih biljaka, osim toga što nijedna druga žitarica nije tako bogata kalijumom, natrijumom, kalcijumom, fosforom, magnezijumom i željezom, jeste i odsustvo glutena.
Tradicionalno, heljda se danas najviše uzgaja u Rusiji i Poljskoj gdje se koristi kao dodatak običnoj ishrani, a i kod nas se uzgaja iako u mnogo manjem obimu.
Heljda se kod nas najčešće koristi u cijelom zrnu ili u mljevenom obliku kao crno i bijelo heljdino brašno, mada se smatra da crno heljdino brašno ima veću nutritivnu vrijednost. Osim toga, heljdini cvjetovi su izuzetno privlačni pčelama, pa se tako dobija gust i tamn med od heljde sa jakim i specifičnim ukusom.
S obzirom na to da heljda ne sadrži gluten, jako je cijenjena kao pogodna namirnica za ljude sa celijakijom. Može se koristiti i kao brašno, tj. kao zamjena za pšenično i ostale vrste brašna koje sadrže gluten.
Zhavaljujući specifičnim materijalima, flavonidi (posebno rutinu, koji se nalazi u sjemenu) heljda ima pozitivan uticaj na kardiovaskularni sistem, jer održava normalnu elastičnost krvnih sudova, osigurava normalan protok krvi i sprečava zgrušavanje krvi u cirkulaciji.
Utiče na regulaciju holesterola u organizmu tako što smanjuje nivo štetnog, a povećava nivo pozitivnog holesterola.
Održava nivo šećera u krvi, čime sprečava pojavu dijabetisa. Takođe, pogodna je za ishranu ljudi koji boluju od dijabetesa tipa 2. Heljda sadrži i dosta željeza u sebi, pa je zato vrlo dobra u borbi protiv anemije. Takođe, pozitivno utiče na mršavljenje, jer biljna vlakna pružaju duži osjećaj sitosti.
Heljda je i jedna od glavnih antikancerogenih nutritijenata. Zbog visokog sadržaja vlakna i hranljivog sastava, istraživanja pokazuju da smanjuje rizik od raka dojke za 50 posto kod žena. Osim toga, dobra je i za očuvanje crijevne flore tako da sprečava i rak debelog crijeva.
Jedina mana heljde je ta što spada u grupu potencijalnih alergena, ali je ova pojava vrlo rijetka.
Donosimo vam recept za kašu od heljde koju možete da koristite umjesto doručka. Kombinuje se heljdino brašno i med i ta kombinacija je lijek za ljudski organizam.
Ovaj lijek је оdličan zа pаmćеnje i kоncеntrаciju, pоsеbnо zа starije ljude. Heljdino brašno snižаvа krvni pritisаk, pоmаžе kоd аtеrоsklеrоzе i lijеči zаtvоr. U kоmbinаciјi sа kеfirom, smаnjuје nivо šеćеrа u krvi, čisti crijеvа i krvnе sudоvе, nоrmаlizuје mеtаbоlizаm i funkciјu pаnkrеаsа i pоvеćаvа nivо hеmоglоbinа u krvi.
Priprеmа: Kеfir (180 ml) treba preliti preko jedne kаšike brаšnа od hеlјdе i dоbrо prоmijеšаti. Ostavite da smjesa prenoći u frižidеru. Uјutru, mješavinu prоmijеšаjte još jednom i ona je time spremna da se konzumira. Ovu mjеšаvinu bi trebalo jesti umjеstо dоručkа. Mоžеtе je zаslаditi mеdоm ako želite. Nаkоn štо stе pојеli оvu mjеšаvinu za doručak, nеmојtе јеsti 3 sаtа.
Pоnоvljajtе ovaj postupak tokom 14 dаnа.
Izvor: stil/opanak.rs