Polifenoli: Moćni saveznici zdravlja i vitalnosti
Polifenoli su snažni antioksidansi koji štite zdravlje, usporavaju starenje, jačaju imunitet i pomažu u prevenciji hroničnih bolesti Polifenoli se...
Dosada, stres i loše navike mogu vas navesti na prejedanje. Otkrijte uzroke i kako prestati jesti nezdravu hranu
Da li paket keksa nestane u trenu dok gledate omiljenu TV emisiju? Da li vam je nemoguće odoljeti vrećici čipsa prije večere? Odvikavanje od nezdrave hrane nije lako, a jedini način da uspijete je razumijevanje zašto to radimo.
Iako su međuobroci prijepodne ili poslijepodne zdravi i preporučeni ako se pravilno konzumiraju, lako mogu postati nezdrava navika koja se ušulja u vašu svakodnevnu rutinu.
Bilo da ste ljubitelj slatkih ili slanih zalogaja, postoji mnogo razloga zašto im ne možete odoljeti. Evo pet razloga zašto ne možete prestati grickati i, najvažnije, nekoliko savjeta kako povratiti kontrolu.
Jedan od glavnih razloga za stalno grickanje je nedovoljno hranjivih sastojaka tokom glavnih obroka.
Lako je upasti u zamku razmišljanja da ćete, ako jedete manje, održavati težinu. Međutim, ovaj način razmišljanja vodi do stalne gladi, zbog čega posežete za hranom između obroka, posebno ako zanemarujete proteine i zdrave masti koje su ključne za sitost.
Savjet: Povećajte porcije glavnih obroka i uključite hranjive namirnice poput integralnih žitarica, voća, povrća i nemasnih proteina. Uravnotežen obrok ne samo da pruža potrebnu energiju nego i smanjuje želju za nepotrebnim međuobrocima.
Nedostatak sna još je jedan faktor koji doprinosi nekontrolisanom grickanju. Kada ne spavamo dovoljno, povećava se nivo grelina, hormona gladi, dok se nivo leptina, hormona koji signalizira sitost, smanjuje. Ova hormonska neravnoteža može izazvati prekomjernu glad tokom dana.
Savjet: Postavite rutinu spavanja. Nastojte ići na spavanje u isto vrijeme svake večeri i spavati 7–8 sati. Isključivanje elektronskih uređaja sat prije spavanja također može poboljšati kvalitetu sna.
Ako grickate i kada niste gladni, uzrok može biti dosada. Često jedemo ne iz gladi, već iz potrebe za stimulacijom.
Savjet: Pronađite aktivnosti koje vas zanimaju i angažiraju. Stvorite podržavajuće okruženje tako što ćete izbjegavati držanje nezdravih grickalica na vidiku i zamijeniti ih svježim voćem ili povrćem.
Mnogi ljudi posežu za hranom u trenucima stresa, anksioznosti ili tuge, posebno za slatkim ili masnim namirnicama koje pružaju trenutni osjećaj olakšanja.
Savjet: Razvijte zdravije načine za suočavanje sa stresom, poput meditacije ili joge, koji pomažu smanjiti anksioznost i kontrolisati potrebu za grickanjem.
Jedan od najizazovnijih razloga za prejedanje je to što je grickanje postalo duboko ukorijenjena navika.
Savjet: Zamijenite tradicionalne grickalice zdravijim opcijama poput voća, grčkog jogurta ili orašastih plodova. Stvorite nove rutine: umjesto da posegnete za grickalicama nakon večere, prošetajte, pročitajte knjigu ili započnite kreativni projekt. Budite strpljivi sa sobom i ne odustajte ako ne vidite rezultate odmah.
Svaki mali korak naprijed doprinosi zdravijem i svjesnijem životu!
frantic00, Vadym Petrochenko, mediaphotos/iStock/Getty Images Plus