Može li smoothie zamijeniti obrok?

by | 13 Januara, 2025
Može li smoothie zamijeniti obrok?

Bez obzira tražite li uravnotežen doručak, brzi međuobrok poslije treninga ili kasnovečernji desert, smoothie često dolazi na pamet. Glavno je pitanje može li smoothie zamijeniti obrok?

Nema sumnje, uz pravi izbor sastojaka, može biti i ukusan i zasitan. Ali samo zato što smanjuje apetit i zadovoljava želju za slatkim, ne znači nužno da je zdrav.

Može li smoothie zamijeniti obrok – vrijeme

Jutro je idealno vrijeme za smoothie. To je praktična opcija za doručak koja može brzo povećati unos vlakana i povrća. Dodavanjem zobi, bobičastog voća ili svježeg špinata možete svom tijelu pružiti uravnotežen obrok. Nutricionistkinja Kelly LeVeque napominje da smoothie može podržati prirodni proces čišćenja tijela nakon noći i osigurati sitost na duže vrijeme.

Je li smoothie zdrav?

Nutricionistkinja Jennifer Maeng iz New Yorka tvrdi da je pravilno pripremljen smoothie zdrav izbor u bilo koje doba dana, sve dok sadrži odgovarajuće sastojke. Bilo da kasnite na posao, nemate vremena za pauzu za ručak ili kasno dolazite kući, hranjivi smoothie može osigurati sitost i spriječiti preskakanje obroka.

Može li smoothie zamijeniti obrok?

Prema nutricionistkinji Anni Mitsios, smoothie može biti zamjena za obrok ako je pravilno pripremljen. Ključ je u uravnoteženom omjeru masti, vlakana, proteina i zelenog povrća. LeVeque dodaje da takva kombinacija može osigurati stabilnu razinu šećera u krvi, podržati regeneraciju stanica i spriječiti glad nekoliko sati.

Može li smoothie zamijeniti obrok i koje proizvode koristiti?

Za izbalansiran smoothie, birajte među sljedećim sastojcima:

Zdrave masti: bademov puter, avokado, kokosovo ulje.
Vlakna: laneno sjeme, chia sjemenke, bobičasto voće.
Proteini: biljni proteinski prah, kolagen, mlijeko ili zamjene za mlijeko.
Zeleno povrće: špinat, kelj, blitva.
Ova kombinacija osigurava hranjiv obrok koji pomaže održavanju energije i sitosti.

Koji smoothie treba izbjegavati?

Smoothie s visokim sadržajem šećera, poput onih koji sadrže zaslađeni jogurt, smrznuti jogurt ili voće s visokim glihemijskim indeksom (npr. mango ili banana), može uzrokovati nagli skok šećera u krvi, što dovodi do novih želja za slatkim. Također, gotovi smoothie iz trgovina često sadrži nepotrebne dodatke, poput šećera ili prekomjernih ugljikohidrata.

Koliko često ga treba konzumirati?

Smoothie može biti dio svakodnevne prehrane, ali nutricionistkinje ne preporučuju da u potpunosti zamijeni obroke. Mitsios naglašava da je proces žvakanja važan za osjećaj sitosti. Ako je cilj povećati unos voća i povrća, jedan smoothie dnevno je odličan dodatak prehrani.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by HABITS (@habitsproteins)

ljepotaizdravlje.ba

Anikona/iStock / Getty Images Plus/