Pijenje kafe na prazan stomak utiče na mentalno zdravlje
Mnogi uživaju u jutarnjoj kafi, ali pijenje kafe na prazan stomak može povećati stres i anksioznost. Saznajte zašto je važno jesti prije kafe Svak...
Uskoro nam stiže proljeće, te i naše tijelo treba da pripremimo za tople dane. Ovo je odlično vrijeme za eliminaciju toksina koji su se nakupili tokom zime. Detoksikacija je postala takoreći brend, ali morate povesti računa kako da pravilno očistite svoj organizam.
Detoksikacija ili čišćenje organizma od toksina pomaže nam da vratimo energiju, eliminišemo pospanost i umor, te i uspostavimo ponovno ravnotežu. Organizam je opterećen varenjem nezdrave i teške hrane te mu treba pomoći da uspostavi normalan balans.
Nepravilan rad organizma, naime, može da uzrokuje mnoge tegobe, a kako bi ih bilo što manje, potrebno je s svemena na vrijeme izvršiti detoksikaciju organizma. Otkrivamo vam 15 najboljih namirnica za proljetnu detoksikaciju.
1. Avokado
Možda nije namirnica na koju smo navikli, i malo ga je teže pronaći u supermarketima, ali ova namirnica je odličan čistač organizma. Pun je antioksidansa i gotovo momentalno čisti organizam tako što izbacuje toksine iz njega.
2. Brusnica
Brusnice se posebno preporučuju osobama koje imaju često problema s urinarnim infekcijama, a pored toga, takođe uspješno čiste toksine iz organizma. Pošto imaju antibakterijsko dejstvo, lako eliminišu sve nataložene otrove.
3. Jagode
Jagode spadaju u voća najbogatija vitaminom C, što pomaže ne samo u detoksikaciji, već i u savladavanju proljetnog umora. Jedna šolja ovog bobičastog voća sadrži samo 45 kalorija, pa slobodno možete da uživate u svojoj omiljenoj namirnici bez bojazni od debljanja. Ista količina jagoda sadrži i 210 miligrama kalijuma koji, između ostalog, poboljšava normalno funkcionisanje nervnog sistema.
4. Grejpfrut
Ovo voće je veoma bogato vitaminima i pomaže pri čišćenju sistema za varenje i sprečava pojavu kamena u bubrezima. Takođe, ima malo šećera i kalorija što je čini odličnom namirnicom za one koji su na dijeti.
5. Kupus
Ovaj prirodni diuretik pomaže da izbacite višak vode iz tijela. Sam kupus sastoji se od 92 odsto vode, a kalorije ćete sagorjeti ukoliko samo žvaćete ovo zdravo povrće. Ovo povrće sadrži sulfur koji je važan za izbacivanje hemikalija iz tijela. Takođe, kupus je bogat vlaknima, mineralima, i vitaminima C, K, E i A.
6. Šparoge
Šparoge su pravo proljetno povrće, a prepoznatljivu zelenu boju duguju hlorofilu, poznatom “čistaču” jetre i krvi. Takođe, ova namirnica bogata je folnom kiselinom koja utiče na normalan rast tkiva za vrijeme trudnoće. Takođe, bogate su vitaminom C i kalijumom koji u kombinaciji sa aminokiselinom argininom i niskim nivoom natrijuma čini šparogu prirodnim diuretikom. Zahvaljujući selenu i cinku koje sadrži u obilnim količinama, šparoge su nezaobilazne u detoks dijeti koju je poželjno držati na kraju zime. Energetska vrijednost šparoga je vrlo mala, što ovo povrće rangira visoko na listi poželjnih namirnica za skidanje suvišnih kilograma.
7. Brokoli
Ova namirnica bogata je antioksidansima koji čiste tijelo. Takođe, obiluje enzimima koji pomažu vašem digestivnom traktu da radi dobro. Sirov brokoli je najbolji, jer takav ima najviše hranljivih materija.
8. Voda
Obična voda “ispira” bubrege i jetru, te hidrira tijelo od glave do pete. Popijte nekoliko čaša vode ujutro, tokom dana, prije svakog obroka, i naravno, za vrijeme i poslije treninga.
9. Čaj
Čaj pomaže vašem organizmu da se riješi toksina. Potražite posebne vrste čajeva za detoksikaciju sa kombinacijom bilja za čišćenje organizma. Takvi čajevi ne sadrže kofein.
10. Limun
Limun je odlična namirnica koju bi trebalo konzumirati tokom godine, a naročito u periodu detoksikacije. Odličan je i za sokove i salate, jer sadrži vitamine i antioksidanse. Limun štiti jetru i oslobađa tijelo od štetnih naslaga, te svakodnevnim konzumiranjem možete značajno poboljšati vaše zdravlje.
11. Sok od paradajza
Paradajz sadrži hlorin i sumpor koji potpomažu rad jetre i bubrega zbog čega je jedna od najboljih namirnica za detoksikaciju. Uz sok od paradajza varenje će biti olakšano i lakše ćete uspostaviti normalan rad probavnog sistema. Redovna konzumacija soka od paradajza pospješiće hidrataciju organizma, a vlakna kojih u soku ima mnogo, pružaju osjećaj sitosti, što će pomoći ako ste na dijeti. Takođe, snabdijeva tijelo svim hranljivim sastojcima, pa osigurava da se svi metabolički procesi u organizmu odvijaju kako treba.
Pročitajte i… 9 dobrih razloga da pijete sok od paradajza svaki dan
12. Bijeli luk
Ova supernamirnica preporučuje se ako tijelo želite da oslobodite toksina, smanjite holesterol u krvi, spriječite kardiovaskularne bolesti i riješite se stresa. Pun je sulfura (kao i kupus). Odličan je i kao antibiotik.
13. Artičoka
Kalorijska vrednost artičoka je minimalna, kao i sadržaj masti i riječ je o pravoj riznici vitamina, minerala i fitohemikalija. Kao prijatelj jetre, artičoka obezbjeđuje vitamin C i kalijum i gotovo sve druge vitamine i minerale u manjim količinama. Artičoka, naime, sadrži inulin, nesvarljivi ugljeni hidrat, koji ima blago laksativno dejstvo i pomaže kod zatvora. Zdravlje jetre u vezi je sa redovnim pražnjenjem crijeva, a u periodima zatvora veće je opterećenje na jetru.
14. Špinat
Špinat je dostupan tokom cijele godine, a proljeće je idealno vrijeme da se uživa u ovom povrću, jer mladi špinat, za razliku od običnog, ima slađi ukus i manje je žilav. Mladi špitan je vrijedan izvor vitamina C i kalijuma, kao i folnom kiselinom i željezom. Zelenu boju duguje hlorofilu koji je izuzetno bitan u detoksikaciji, jer se tradicionalno smatra “čistačem” jetre i krvi. Takođe, špinat obiluje vitaminom K koji, između ostalog, povoljno utiče na kosti. Dodatna prednost špinata je niskokaloričnost, pošto u 100 grama ima tek oko 25 kalorija, pa ga slobodno možete jesti u većim količinama.
15. Celer
Celer možete jesti u neorganičenim količinama, čak i ako ste na dijeti, jer se u 100 grama celera nalazi samo 14 kalorija, a zbog svog vlaknastog sastava idealan je za varenje.
Čorba od celera preporučuje se svim osobama koje žele za svega nekoliko dana da izbace iz organizma toksine i pesticide koji su kroz hranu unijeti u organizam. Detoksikacija celerom traje samo sedam dana, a čorba koja se priprema u tu svrhu treba da sadrži još nekoliko poželjnih namirnica kao što su crveni luk, mrkva i muskatni oraščić.
Čorba se priprema na sledeći način: Jednu glavicu crvenog luka treba propržiti na veoma malo ulja. Celer izrendati, pa dodati na rumeni luk i preliti sa litar i po vode. Dodati jednu rendanu mrkvu, muskatni oraščić i veoma malo soli i bibera. Kuhati samo dok celer ne omekša.
Izvor: Life Content