Proljetni detox sa Amelom Ivković O’Reilly: Lagani reset koji tijelo traži, a um zahvaljuje

by | 7 Aprila, 2025
Proljetni detox

Kako napraviti blagi proljetni detox bez stresa i odricanja? Za Ljepotu & Zdravlje savjete donosi nutricionistica Amele Ivković O’Reilly.

Proljeće je u zraku, a s njim dolazi i prirodna potreba da osvježimo ne samo garderobu, već i vlastite navike. Nakon zimskih mjeseci kada smo skloni težoj hrani, manjoj fizičkoj aktivnosti i sporijem ritmu života, dolazak sunčanijih dana donosi energiju za promjenu. Upravo tada naše tijelo počinje da “traži” lakšu hranu, više kretanja i više vode – znakove da je vrijeme za detoksikaciju.

Ali šta zapravo znači detox? Da li se radi o restriktivnim sok dijetama, ili o mnogo suptilnijem i održivijem načinu vraćanja tijela u ravnotežu? Kako da znamo da nam je detox zaista potreban? I možemo li kroz njega poboljšati ne samo probavu i imunitet, već i kvalitet kože, san i hormonski balans?

Na sva ova pitanja, i još mnogo više, odgovore nam donosi Amela Ivković O’Reilly, certificirana nutricionistica koja godinama pomaže ljudima da se povežu sa svojim tijelom i slušaju njegove signale. U razgovoru za Ljepotu & Zdravlje, Amela objašnjava zašto je proljeće idealan trenutak za blagi detox, kako ga provesti bez stresa i odricanja, te koje male navike mogu dugoročno promijeniti naše zdravlje.

Detox nije samo kratkoročna dijeta – to je prilika da poslušamo svoje tijelo i vratimo ga u ravnotežu. Najvažnije je ne gledati ga kao restriktivan period, već kao priliku da postavimo temelje za dugoročnu zdravu ishranu i životne navike.

Ako osjećate da vam treba osvježenje iznutra – ovo je tekst za vas.

Proljetni detox

Proljetni detox nije gladovanje – evo kako ga provesti bez stresa i odricanja

Zašto je proljeće idealno doba za pokretanje detoxa i kako naš organizam reaguje na ovu promjenu godišnjeg doba?

Proljeće donosi prirodni reset organizma – više svjetlosti, toplije vrijeme i povećana fizička aktivnost pokreću procese čišćenja tijela. Nakon zime, kada često konzumiramo težu hranu i manje se krećemo, detoksikacija pomaže da se oslobodimo toksina, poboljšamo probavu i vratimo energiju. Također, ovo je period kada tijelo prirodno „traži“ lakšu i svježiju hranu, što nam olakšava prelazak na zdravije navike.

Koji su znakovi da je tijelo spremno za detox, a kada bismo ga trebali odgoditi?

Ako osjećate umor, imate probleme s probavom, natečenost, promjene na koži ili poremećen san – vaše tijelo vam možda signalizira da je vrijeme za reset. S druge strane, ako ste pod velikim stresom, bolesni, trudni ili dojite, detox treba odgoditi. Važno je slušati svoje tijelo i ne forsirati detoksikaciju ako osjećate da nemate dovoljno energije za taj proces.

Kako možemo trajno integrisati zdrave navike u svakodnevni život nakon detoxa?

Ključno je postepeno uvoditi male promjene koje su održive: više vode, više povrća, manje procesirane hrane i šećera. Detox ne treba biti nešto što radimo povremeno, već način da naučimo svoje tijelo kako da funkcioniše optimalno. Male svakodnevne promjene, poput ispijanja tople vode s limunom ujutro i planiranja obroka unaprijed, mogu značajno poboljšati dugoročne rezultate.

Kako detox može pozitivno uticati na izgled naše kože?

Koža je ogledalo zdravlja probavnog sistema i jetre. Kada smanjimo unos šećera i povećamo unos antioksidanasa i zdravih masti, koža postaje blistavija, čišća i elastičnija. Također, dovoljan unos vode i hidratacija iznutra doprinosi zdravijem i mlađem izgledu kože.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Amela Ivkovic O'Reilly (@amela_nutritionist)

Koje su najčešće greške tokom detoxa i kako ih izbjeći?

Najčešće greške su previše restriktivan pristup, gladovanje i nagli povratak lošim navikama. Detox ne treba da znači izgladnjivanje – umjesto toga, treba se fokusirati na lagane, hranjive obroke i dovoljno proteina kako bi se izbjegao gubitak energije. Također, mnogi zaboravljaju unositi dovoljno tečnosti, što može usporiti eliminaciju toksina iz tijela.

Mnogi se boje da će osjećati slabost tokom detoxa. Kako održati energiju u tom periodu?

Ključno je unositi dovoljno nutrijenata – proteini, zdrave masti i vlakna stabilizuju energiju. Također, hidratacija i dovoljno sna igraju veliku ulogu u osjećaju vitalnosti. Umjesto da drastično smanjujete unos hrane, fokusirajte se na nutritivno bogate namirnice koje će tijelo održavati u ravnoteži.

Tri jednostavne navike za dugoročne efekte proljetnog detoxa

Koje tri navike biste preporučili ljudima da zadrže nakon detoxa za dugoročne koristi?

  1. Početi dan toplom vodom s limunom – podržava probavu i hidrataciju.
  2. Smanjiti unos rafinisanih šećera – stabilizuje nivo energije i poboljšava zdravlje.
  3. Uključiti fermentisane namirnice – podržavaju zdravlje crijeva i imunitet.
    Ove tri jednostavne navike mogu dugoročno poboljšati probavu, stabilizovati nivo šećera u krvi i poboljšati imunitet.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Amela Ivkovic O'Reilly (@amela_nutritionist)

Koliko često bismo trebali raditi detox i koliko bi trebao trajati?

Blagi detox može se raditi svake promjene godišnjeg doba, a optimalno trajanje je između 3 i 10 dana. Najvažnije je slušati vlastito tijelo i prilagoditi proces individualnim potrebama. Kod nekih ljudi dovoljan je kraći reset od nekoliko dana, dok drugima odgovara duži period postepenog čišćenja.

Postoje li određene namirnice koje prirodno podržavaju detoksikaciju?

Da, hrana poput zelenog lisnatog povrća, cvekle, limuna, đumbira, kurkume i fermentisanih proizvoda pomaže jetri i bubrezima da efikasnije uklanjaju toksine. Također, orašasti plodovi i sjemenke bogate su zdravim mastima i vlaknima, koji podržavaju probavu i eliminaciju toksina. Unos dovoljnih količina vode ključan je za ispiranje štetnih materija iz organizma.

Kako se balansirani detox razlikuje od popularnih „sok dijeta“?

Sok dijete su često siromašne proteinima i zdravim mastima, što može dovesti do naglih skokova i padova energije. Uravnotežen detox uključuje čvrstu hranu, proteine i zdrave masti, kako bi tijelo imalo sve što mu je potrebno. Konzumacija samo sokova može izazvati osjećaj gladi i iscrpljenosti, dok pravilno balansiran detox podržava tijelo bez naglih oscilacija.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Amela Ivkovic O'Reilly (@amela_nutritionist)

Kako detox može pomoći ženama u balansiranju hormona i poboljšanju menstrualnog ciklusa?

Hrana bogata vlaknima pomaže u eliminaciji viška estrogena, dok smanjenje procesirane hrane smanjuje upale u tijelu, što može pozitivno uticati na hormonski balans. Dobar balans zdravih masti i proteina podržava stabilnost hormona, što može smanjiti simptome PMS-a i regulisati ciklus. Detox takođe pomaže jetri da efikasnije obrađuje hormone, čime doprinosi opštem hormonalnom zdravlju.

Koliko je hidratacija bitna u procesu detoxa?

Voda je ključna jer podržava rad bubrega i jetre, omogućava eliminaciju toksina i pomaže varenju. Početak dana vodom s limunom može dodatno poboljšati ove procese. Dodatno, biljni čajevi poput đumbira, koprive i kamilice mogu pomoći u detoksikaciji i podržati probavni sistem.

Kako se nositi s društvenim situacijama tokom detoxa?

Planiranje je ključno – ako idete na večeru, odaberite obrok bogat povrćem i proteinima, izbjegavajte alkohol i previše šećera. Detox ne znači izolaciju, već bolje odluke. Možete unaprijed obavijestiti domaćina o svojim prehrambenim navikama ili se odlučiti za restorane s bogatom ponudom zdravih opcija.

 

 

 

ljepotaizdravlje.ba

Amela Ivković O'reilly/Instagram, sveta_zarzamora/iStock / Getty Images Plus