Optimalno vrijeme između obroka: Šta trebate znati
Optimalno vrijeme između obroka od 3-5 sati pomaže probavi i stabilizaciji šećera u krvi. Ključ je u zasitnim obrocima bogatim proteinima i vlaknim...
Male promjene koje bi mogle da postanu stalna karakteristika vaše ishrane, konačno će učiniti da uđete u onu haljinu koja čeka u ormanu otkada ste je kupili, jer vam je premala. Ne brinite, ne morate da jedete kao ptičica… Ali neke promjene su neophodne!
Poslušajte nekoliko naših savjeta i uspjećete sačuvati vitku liniju i tokom prazničnih dana.
1. Unosute što manje šećera
Pokušajte da smanjite unos slatkih namirnica. Iako su praznici, izbjegavajte kolače i ostale slastice. Umjesto toga pojedite malu količinu voćnog jogurta s nula odsto masti. Također ne stavljajte šećer u čaj i kavu i nemojte piti gazirana pića i veštačke sokove. Ako se na soku nalazi riječ “light”, to ne znači da nema šećera. Samo znači da je soku dodata neka druga vrsta zaslađivača.
2. Ne prejedajte se navečer
Pažnja! Ovo ne znači da navečer ne trebate jesti. Nije neophodno ni da potpuno ukinete obroke nakon 18h. Važno je samo da navečer ne jedete velike obroke. Vašem tijelu ne treba mnogo kalorija pred spavanje. Jedite najmanje 2 sata pre spavanja. Uzmite neki lagan, a ukusan obrok. Uveče možete pojesti žitarice, salatu ili supu. Izbjegavajte masne namaze i krem čorbe. Večernji obroci mogu biti sastavljeni i od povrća.
3. Važno je – ne preskačite doručak.
Doručak će vam dati energiju za cijeli dan. Istraživanja su pokazala da su ljudi koji doručkuju manje skloni prejedanju na kraju dana, nego oni koji preskaču doručak.
4. Užinajte
Pripremite sebi malu užinu na svaka dva sata. Na taj način zaštitićete se od napada gladi. Užina treba da se sastoji od voća i povrća! Možda vam zvuči nevjerovatno, ali voće i povrće vas zaista mogu zasititi. Iako nisu kalorijske bombe, ove namirnice sadrže puno vlakana i vode.