Šta jesti kada zahladi: Hrana koja štiti tijelo zimi
Zimski mjeseci donose mnoge izazove za tijelo. Otkrijte šta jesti kada zahladi u svrhu zaštite kože, kose i imuniteta od hladnoće i grijanja Znanj...
Ukoliko teško podnosite ljetnje vrućine, a klima-uređaji vam samo kratkoročno pomažu da se rashladite, pokušajte da promijenite način ishrane. Donosimo vam listu namirnica, kao i recepte za ukusne napitke koji će vas uspješno rashladiti.
Hladne salate sa tjesteninom
Ako ni tokom najvećih vrućina ne možete preživjeti dan bez kuvanog obroka, onda birajte nešto lagano, a hladne salate sa tjesteninom ili rižom su sjajan izbor. Lako se pripremaju, zasitiće vas, a neće vam pasti teško. Jednostavno skuvajte tjesteninu dodajte nasjeckano povrće po ukusu, a možete dodati i ostatke pilećeg pečenja, malo šunke, kuvanih jaja, za proteine. Začinite omiljenim začinima, sa malo ulja i limunovog soka, i vaš ručak je spreman.
Proljetne rolnice, tortilje
Ako želite brz i konkretan obrok, onda su tortilje ili proljetne rolnice pravi izbor. Kupite tortilje i jednostavno ih napunite svježim povrćem, omiljenim sosevima i ostacima mesnog pečenja, sve urolajte i poslužite. Isti je slučaj i sa proljetnim rolnicama, uzmite kore za pitu, napravite nadjev od povrća, napravite rolnice i kratko ih pržite u dubokoj masnoći.
Jogurt
Jogurt je zdrav, pogotovo onaj sa probioticima. Rashlađuje organizam i suzbija apetit.
Sladoled
Iako nije najzdravija hrana na svijetu, sladoled će vas sigurno osvježiti tokom toplijih dana. Ako želite možete napraviti i zdravu verziju sladoleda i to tako da isiječete voće po želji na kockice i stavite u zamrzivač da se zaledi. Zamrznuto voće kasnije stavite u blender, dodajte malo grčkog jogurta i meda, blendajte dok ne dobijete sladoled. Možete ga poslužiti odmah, a ostatak stavite u plastičnu posudu pa u zamrzivač. Ovo je sigurno najzdravija verzija sladoleda, a ništa manje ukusna.
Smoothie
Ovi napici od voća i povrća su superjednostavni za pripremu, a što je najbolje, osvježiće vas, zasititi, obezbijediti vam energiju i neophodne nutrijente. Sjajna su zamena za vodu, jer zaista dobro hidratizuju organizam. Najbolje ljetnje ulaganje jeste dobar blender za smoothije. Napravićete ih tako da jednostavno sipate u blender voće i povrće, po želji dodate malo vode, jogurta, mlijeka ili voćnog soka. Po želji zasladite medom i vaš smoothie je spreman za konzumaciju.
Lubenica
Lubenica je najvećim dijelom sačinjena od vode, zbog čega je jedan od najboljih i najčešćih načina za rashlađivanje na tropskim vrućinama. Izmiksajte 200 grama lubenice i dodajte sok od pola limuna. Ako vam je previše kiselo, dodajte kašiku meda.
Ananas
Izvadite kolutove ananasa iz konzerve, (ili, još bolje, očistite svjež ananas – mjera je 200 grama), dodajte malo vode i izmiksajte u blenderu. Po želji dodajte listić svježe nane.
Dinja
Izmiksajte 150 grama dinje i dvije oljuštene narandže. Ukoliko želite, dodajte 50 grama samljevenih badema – ovaj napitak će vas rashalditi i držati sitost.
Grejpfrut
Iscijedite sok od jednog grejpfruta, dodajte mu dvije breskve i malo vode, pa izblendirajte.
Mrkva
Izrendajte 100 grama mrkve, dodajte dvije kruške i kašiku meda. Osim što će vas rashladiti, ovaj napitak će sjajno djelovati na vašu kožu.
Krastavac
Ubacite u blender 300 grama krastavca, jedan limun, cvjetić svežeg brokolija i prstohvat svježeg vlašca, pa izmiksajte. Popijte dok je svježe.
Limunada
Limunada je odličan izbor. Osim što sadrži velike količine vitamina C, odlična je za čišćenje jetre. Isti efekat ćete postići i ako pojedete limun.
Ledeni čaj
Ukoliko volite slađe napitke, odlučite se za ledeni čaj. Možete ga piti umjesto kafe, jer sadrži kofein.
Šta to nikako ne biste smjeli da jedete tokom tropskih vrućina:
Previše začina
Začinjena hrana je ukusnija, ali za vrijeme velikih vrućina nije baš preporučljivo da se koriste začini, jer je poznato da oni, osim što nose ukus, umiju da poprilično zagriju tijelo ubrzavajući metabolizam, što će prouzrokovati da češće osjećate glad.
Meso
Izbjegavajte da jedete meso ljeti. Ukoliko možete da se suzdržite od roštilja, uradite to, jer pretjerano konzumiranje mesa ljeti može da izazove prekomjerno znojenje, ali i probleme s varenjem.
Brza hrana
Ovakva ishrana nije uopšte preporučljiva, a posebno ne za vrijeme velikih vrućina, kada može samo da vas nadima, izazove probleme s varenjem i doda vam koji centimetar više, što vam ljeti nikako ne treba.
Sosevi
Poznato je da su sosevi izuzetno kalorični. Najbolje je da ih za vrijeme ljetnjih vrućina izbjegavate, ali ukoliko im ne možete odoleti, onda je najbolje da ih sami pripremate, jer jedino tako znate šta ste od sastojaka stavili.
Alkoholna i energetska pića
Izbjegavajte alkoholna i energetska pića jer će vam ubrzati cirkulaciju, kao i previše kafe, jer kofein pospješuje izlučivanje vode iz organizma, što može na tropskim vrućinama dovesti do dehidratacije. Mnogi vole da uživaju u pivu ljeti, ali ono obara pritisak i može da izazove vrtoglavicu i glavobolju.