Optimalno vrijeme između obroka: Šta trebate znati
Optimalno vrijeme između obroka od 3-5 sati pomaže probavi i stabilizaciji šećera u krvi. Ključ je u zasitnim obrocima bogatim proteinima i vlaknim...
Ljudi nisu u stanju da se otrgnu potrebi da jedu u trenutku kada su zaista siti, jer se za to potrudila prehrambena industrija, tvrdi David Kessler, nekadašnji direktor američke Nacionalne uprave za kontrolu hrane i lijekova, koji je sedam godina proveo istražujući šta konkretno ljude tjera da se prejedaju.
Prema njegovom mišljenju, hrana puna masnoća, šećera i soli stimuliše mozak na oslobađanje dopamina, koji stvara osjećaj prijatnosti. Zato, pri samoj pomisli na hranu veoma brzo se javlja želja, bez obzira na stepen gladi, što vodi ka zavisnosti.
To najbolje pokazuje primjer onih osoba koje po prirodi nisu “izjelice”. Masnoće, šećeri i so, zapravo, mijenjaju hemijsku strukturu mozga i pokreću “kondicionirano prežderavanje”.
“Dakle, umjesto zadovoljavanja gladi, hrana se dizajnira tako da mami ljude da jedu više nego što im treba. Zbog oslobođenog dopamina stvara se poseban osjećaj prijatnosti, zbog čega nismo u stanju da prekinemo s jelom. Osim toga, uslovi za jelo postoje svuda, hranu smo, u osnovi, pretvorili u zabavu”, tvrdi David Kessler.
On smatra da dijete ne mogu biti djelotvorne, jer se uspostavlja određeni “moždani krug” u kome ponašanje postaje kondicionirano, odnosno uvijek spremno da pozitivno reaguje na određene sastojke hrane. Stoga, i ako se takva hrana u okviru dijete uskrati na mjesec ili dva, poslije povratka na stari režim ishrane, moždani krugovi kondicioniranja ponovo se aktiviraju, a epilog svega je vraćanje svih izgubljenih kilograma.
Da bi izašli iz ovog začaranog kruga, zavisnici od hrane moraju da promijene pristup onome što ih tjera da jedu. Svako ponaosob mora da uspostavi pravila u ponašanju prema hrani i otkrije šta mu odgovara. Stvar je više psihološke prirode, pa treba prekinuti “unutrašnji dijalog” na temu omiljene hrane i, zapravo, spriječiti aktiviranje moždanih stimulansa. Rješenje može da bude i promjena jelovnika, uvođenje svježih namirnica, obroci iz manjih porcija, odnosno manjih tanjira, poručuje David Kessler.
Izvor: novosti.rs