Brokule i kelj utiču na rad štitne žlijezde

by | 1 Februara, 2014

Brokule su vjerovatno jedna od najzdravijih namirnica. Bogate su antioksidansima, a poznato je i da se koriste u borbi protiv kancera, ali i da snižavaju holesterol. Isto važi i za kelj, kupus, prokelj, ali samo pod uslovom da ne jedete previše, tvrde stručnjaci. Kelj je postao popularna superhrana, jer ima antiupalna svojstva, jak je antioksidans, pomaže u borbi protiv kancera, dobar je za kardiovaskularni sistem…

brokule

Ipak, trebalo bi ga umjereno konzumirati, jer u većim količinama može da dovede do hipotireoizma, smanjene funkcije štitne žljezde, kada ne proizvodi dovoljno tiroidnog hormona. Želite li da iz ovog povrća izvučete najbolje, neophodno je da ga prije jela skuhate. Ne pretjerujte ni u ispijanju jutarnjih napitaka napravljenih od zelenog povrća, jer osim što utiču na štitnu žljezdu, nepovoljno djeluju i na zdravlje zuba.

Ipak, zeleniš igra važnu ulogu u ishrani. Tereza Fang, nutricionista i profesor u školi za javno zdravlje na Harvardu, ističe da razumne količine brokula i kelja ne uzrokuju zdravstvene probleme, kao i da bi osoba, koja nema problem sa štitnom žljezdom, mogla bez bojazni da jede nekoliko porcija zelenog povrća sedmično.

“Ako imate hipotireoizam, najprije se posavjetujte s ljekarom, ali tvrdim da optimalne količine brokula i kelja ne škode. Ali ako svakog jutra ispijate veliku čašu soka od kelja, znajte da zalazite na nepoznatu teritoriju što se zdravlja tiče”, upozorava Fangova.

Izvor: novosti.rs