Ishrana: Izbacivanje ugljikohidrata može imati dobre i loše učinke

by | 27 Januara, 2020

U posljednje je vrijeme vrlo popularna prehrana bazirana na proteinima, s malim unosom ugljikohidrata. Dakle, hljeb i tjestenina uglavnom su zabranjeni. Iako postoje mnogi žestoki zagovornici takvog načina prehrane, nutricionisti kažu da smanjeni unos ugljikohidrata može negativno utjecati na ljudski organizam.

Ono što je najvažnije napomenuti je to da postoje dobri i loši ugljikohidrati. Oni loši nalaze se uglavnom u bijelom hljebu i ostalim procesuiranim namirnicama i trebali biste ih se kloniti. No postoje i dobri ugljikohidrati koji se nalaze u žitaricama ili pak integralnom hljebu. Bez obzira na to jeste li iz svoje prehrane izbacili žitarice, hljeb ili pak ugljikohidrate općenito, učinci na tijelo mogu itekako varirati – od dobrih do loših.

Prvo ćete izgubiti vodu iz organizma
Kada smanjite unos ugljikohidrata u tijelo, prva stvar koju ćete primijetiti je gubitak kilograma. No nemoj da vas to zavara jer uglavnom je riječ o gubitku vode koju organizam zadržava u tijelu, a ne o smanjenju masnoće. Naime, kako otkrivaju nutricionisti, ugljikohidrati su u tijelu pohranjeni u obliku glikogena, a svaki gram ugljikohidrata pohranjuje tri do četiri puta svoje težine u vodi.  Ako ste prestali jesti ugljikohidrate, tijelo počinje trošiti te zalihe glikogena i to rezultira mršavljenjem.
Može doći do tzv. ‘keto-gripe’
Upravo su ugljikohidrati mozgu glavni izvor energije. Ako smanjite unos ugljikohidrata ili ih pak potpuno izbacite iz svoje prehrane, mozak počinje trošiti rezerve, dok se nivo glikogena smanjuje. Kad nestane sav taj glikogen, tijelo počinje razgrađivati masnoće, no da bi se te masnoće mogle razgraditi, pretvaraju se u male komadiće – ketone. Kao rezultati tog procesa, mogu se pojaviti neugodni simptomi poput lošeg zadaha, umora, slabosti, vrtoglavice, nesanice, mučnine, itd. Osjećaj je sličan kao kada imate gripu i na taj se način tijelo zapravo prilagođava da funkcionira na ketonima.  S vremenom, loši simptomi će nestati, no ketoni tijelu i dalje nisu najdraži izvor energije, tvrde nutricionisti.
Više nećete toliko žudjeti za lošim namirnicama
Rafinirani ugljikohidrati remete nivo šećera u krvi i to je jedan od glavnih razloga zašto su toliko loši za tijelo. Naglo povećavaju nivo šećera u krvi, a potom nivo tog šećera naglo pada pa se ponovo javlja žudnja za lošom hranom. S druge strane, unos integralnih žitarica koje obiluju vlaknima spriječit će pad nivoa šećera u krvi pa samim time nećete žudjeti za nezdravim namirnicama.

Past će nivo energije
Cjelovite žitarice odličan su izvor željeza, magnezija i B vitamina, a svi ti nutrijenti važni su za održavanje zdravog nivoa energije u tijelu. S obzirom na to da su ugljikohidrati tijelu najdraži izvor energije, smanjenim unosom usporit će se rad ćelija, a kao rezultat toga osjetit ćete umor i nedostatak energije.
Rizik od srčanih bolesti može se smanjiti, ali i povećati
Ono na što je ovdje jako bitno obratiti pažnju su vrste ugljikohidrata koje ste prestali jesti. Pojedine su studije pokazale da rafinirani šećeri povećavaju nivo masnih kiselina u tijelu pa se povećava i rizik od srčanih bolesti i dijabetesa. S druge strane, cjelovite žitarice su dobre za organizam jer smanjuju nivo lošeg holesterola pa samim time i rizik od krvožilnih bolesti, pretilosti, itd.
Može doći do čestih promjena raspoloženja
Ugljikohidrati – i dobri i loši – povećavaju nivo serotonina, odnosno neurotransmitera koji je zadužen za dobro raspoloženje. Dakle, kada smanjite unos ugljikohidrata u svojoj prehrani, velike su šanse da ćete imati problema s čestim promjenama raspoloženja.
Vježbanje će postati teže
Kao što smo već ranije spomenuli, ugljikohidrati su glavni izvor energije u tijelu. Smanjite li njihov unos, past će nivo energije pa samim time i volja za vježbanjem. Dok tijelo ponovo ne uspostavi ravnotežu i ne navikne se na novi režim prehrane, velika je vjerovatnost da ćete na treninzima ostvarivati slabije rezultate.
Izvor: zena.rtl.hr/Foto: Getty Images