Broj oboljelih od raka, i kod nas i u svijetu, povećava se iz godine u godinu, pa samim tim raste i broj pacijenata i pacijentica koji se upućuju na hemioterapiju.
Ova onkološka terapija ubija ćelije raka, ali takođe može da ošteti i zdrave ćelije, zbog čega se javljaju brojna neželjena dejstva kao što su konstipacija, dijareja, mučnina, gubitak ili povećanje tjelesne mase, gubitak apetita, promjena čula ukusa i mirisa.
– Liječenje karcinoma je, bez obzira na vrstu terapije, dugotrajno i iscrpljujuće, zbog čega je izuzetno važno da pacijenti i pacijentice unose nutritivno vrijedne namirnice koje će im ojačati imunitet. Pri osmišljavanju jelovnika treba imati na umu tip i stadijum karcinoma, jer pravilan način ishrane, prilagođen vrsti bolesti i tipu terapije, u velikoj mjeri može povećati šanse za oporavak. Pacijentima se, osim promjene režima ishrane, savjetuje da pred početak hemioterapije odu na stomatološki pregled, jer je zdravlje zuba i usne duplje važno za sam tok liječenja – kaže Jasna Anđelković, nutricionistica i autorka sajta www.nadijeti.info.
ZELENIŠ JAČA ORGANIZAM
Ishrana pacijenata i pacijentica na hemioterapiji treba da se zasniva na svakodnevnom unosu zeljastog povrća – brokule, karfiola i kelja, tofu sira, sojinog jogurta, bijelog luka i žuto-narandžastog povrća jer sve pobrojano sadrži snažne antioksidante.
Prije terapije treba jesti prohlađena jela, nikako vruća i kisela jer nadražuju sluznicu želuca, a preporučuje se i upotreba začinskog bilja, prvenstveno peršuna, kima, lovorovog lista i ruzmarina.
– Obroke treba pripremati bez masti, na vodi ili pari, jer se na taj način stvara vrlo malo kancerogenih supstanci. Povrće treba jesti što presnije, samo malo obareno na pari, a pacijentima će prijati i svježe pripremljeni sokovi od jabuke i mrkve ili cvekle – napominje Anđelkovićeva i dodaje da je za ublažavanje mučnine i zaustavljanje povraćanja koristan đumbir, koji može da se žvaće i da se koristi za pripremu čaja.
ŠTA SVE MUČI PACIJENTE i PACIJENTICE
Gubitak apetita
Pacijentima nije do jela, ali znaju da mora da unese sve ono što je neophodno za jačanje imuniteta, zato što organizmu treba pomoć u borbi s bolešću.
• Krekeri, suho voće, orasi, bademi i lješnici dobro dođu u vrijeme užine i zato ih treba nositi svuda sa sobom.
• Obroke treba obogaćivati proteinima i kaloričnim dodacima kako bi se zadovoljio optimalan dnevni unos kalorija.
• Fizička aktivnost popravlja apetit.
• Kašaste i hladne namirnice, poput voćnog jogurta i šejkova, treba jesti između obroka.
Poremećaj čula ukusa i mirisa
Zdrava osoba uživa i u ukusu i u mirisu hrane, ali ne i pacijenti na hemioterapiji. Oni treba da pribjegavaju trikovima za popravljanje ukusa i mirisa namirnica.
• Ako vam ne prija ukus crvenog mesa, jedite piletinu ili ćuretinu.
• Ukus mesa i ribe možete popraviti tako što ćete ih prije pripreme čuvati u frižideru potopljene u marinadi.
• Ukoliko vam ne prija slana, gorka ili kisela hrana, jedite slatka jela.
Mučnina
Mučnina i nagon za povraćanjem muče većinu osoba na hemioterapiji. Lijekovi ne pomažu, ali postoje namirnice koje ublažavaju tegobe.
• Umjesto tri velika obroka, uzmite pet-šest manjih.
• Ne preskačite užine jer glad pojačava mučninu.
• Ako je mučnina najizraženija ujutro, još u krevetu pojedite suhi kreker ili tost.
• Izbjegavajte pretople i sasvim hladne obroke i napitke.