Food kolumnistica Berina Kapa donosi ukusan recept za kuglice sa brokulom
Ako tražite zdravu, ukusnu i jednostavnu grickalicu koja će vas oduševiti na prvi zalogaj, kuglice sa brokulom su pravi izbor!Berina Kapa, ...
Fonio je drevna žitarica, koja se vijekovima koristi u ishrani. Ali zašto tek sada čujemo za nju?
Fonio je žitarica porijeklom s afričkog tla – mjesta gdje su otkrivene najstarije kultivisane biljke. Dobro uspijeva u sušnim predjelima i na osiromašenom zemljištu. Ipak, uprkos tome što može da raste gotovo svugdje i iako ima veliku nutritivnu vrijednost, fonio je nedovoljno poznata i korištena žitarica.
Međutim, iz zapadne Afrike, gdje je namirnica broj jedan, kako zbog lakog uzgoja, tako i zbog nutritivnih vrijednosti, fonio polako stiže do drugih krajeva planete i stručnjaci je smatraju hranom budućnosti.
Ova žitarica prirodno sadrži nizak nivo holesterola, masti i natrijuma, a bogata je vlaknima, cinkom, magnezijumom i željezom. Uz to, sjajan je izvor vitamina grupe B, uključujući i tiamin, riboflavin i niacin – neophodne nutrijente potrebne za rast i pravilan razvoj i funkciju ćelija.
Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih Nacija (FAO) sugeriše da je fonio, od svih žitarica, najbogatiji kalcijumom. Stoga, sjajan je izbor za one koji ne konzumiraju mliječne proizvode, kao i za vegane ili osobe koje pate od netolerancije na laktozu. Zahvaljujući svojim sastojcima, pomaže u stvaranju crvenih krvnih zrnaca, jača imunitet i utiče na povećanje energije.
#1 Osim što sadrži kalcijum, fonio je odličan dodatak ishrani (a naročito se preporučuje veganima), jer je prepun biljnih proteina i amino-kiselina koje utiču na elastičnost kože, rast kose i zdravlje noktiju.
#2 Ova žitarica se konzumira u obliku cijelog zrna, te je idealna za zdravlje organa za varenje. Uz to, pospješuje mršavljenje, a istraživanja su pokazala da umanjuje rizik od dijabetesa tipa 2, srčanih oboljenja, raka pankerasa i želuca.
#3 Prirodno je bez glutena, te je idealan za osobe koje su osjetljive na gluten ili imaju celijakiju.
#4 Zahvaljujući niskom glikemijskom indeksu, ne podiže naglo nivo šećera u krvi, pa se preporučuje osobama koje pate od dijabetesa.
Fonio je veoma svestrana žitarica. Kada se skuha, njegov “zemljani” ukus apsorbuje arome drugih namirnica. Tradicionalno, kuha se kao kuskus, a stavlja se i u čorbe, kao i u neka pića. Može i da se samelje te da se koristi u pripremi peciva, kolača i torti.
Šolju (240 ml) vode sipajte u šerpu i ostavite da prokuha. U vodu dodajte pola šolje (45 g) fonio žitarica, posolite i ostavite da se kuha dok ne upije vodu.
Smanjite vatru i viljuškom isprobajte da li se fonio smekšao.
Kuhani fonio možete da kombinujete sa voćem, salatama ili povrćem.
Karisssa / Getty Images via Guliver