Zdrav jutarnji tost s namazom od cvekle i avokadom
Mnogo je načina kako jutro započeti zdravim obrokom, a u nastavku dostavljamo ideju za zdrav jutarnji tost s namazom od cvekle i avokadom Berina K...
Cimet je začin bogat antioksidansima koji poboljšava zdravlje, reguliše šećer u krvi i jača imunitet. Cimet je ključna namirnica za zdrav doručak
Doručak se često naziva najvažnijim obrokom dana, a dodavanje zdravih sastojaka može značajno uticati na vaše opšte blagostanje. Jedan od začina koji svakako treba uključiti u svoju jutarnju rutinu je cimet. Ovaj aromatični začin, koji potiče iz Šri Lanke i južne Indije, nekada je bio toliko cijenjen da je smatran darom dostojnim kraljeva i božanstava.
Danas moderna istraživanja pokazuju da cimet nudi mnogo više od običnog ukusa – on je koncentrisani izvor antioksidanata i korisnih spojeva koji mogu poboljšati razne aspekte našeg zdravlja.
Evo nekoliko razloga zašto bi cimet trebao biti neizostavan dio vašeg doručka.
Bogatstvo antioksidanata
Cimet se svrstava među začine sa najvišim sadržajem antioksidanata. Ovi spojevi pomažu u borbi protiv slobodnih radikala – nestabilnih molekula koji mogu oštetiti ćelije i ubrzati starenje. Dodavanjem prstohvata cimeta svom doručku, pružate svom tijelu dragog saveznika u borbi protiv oksidacije, što može pomoći u očuvanju mladosti i zdravlja.
Poboljšava kontrolu šećera u krvi
Jedna od najistraživanijih osobina cimeta je njegova sposobnost da pomaže u regulaciji nivoa šećera u krvi. Istraživanja sugerišu da cimet može poboljšati osjetljivost na insulin, hormon koji reguliše metabolizam glukoze. Ovo je posebno korisno za osobe sa dijabetesom tipa 2 ili za one koji žele kontrolisati porast glukoze nakon obroka.
Smanjuje rizik od bolesti srca
Cimet može značajno doprinijeti očuvanju zdravlja srca. Studije su povezale konzumaciju cimeta sa smanjenjem faktora rizika za srčane bolesti, kao što su ukupni holesterol, LDL (loš) holesterol i trigliceridi. Njegova protivupalna svojstva takođe pomažu u smanjenju upale arterija, što poboljšava kardiovaskularno zdravlje.
Pomaže u smanjivanju upala
Hronične upale su povezane sa mnogim savremenim bolestima kao što su artritis, dijabetes i srčane bolesti. Redovna konzumacija cimeta, koji sadrži spojeve sa snažnim protivupalnim svojstvima, može pomoći u smanjenju upala u tijelu. Uključivanjem cimeta u doručak, pružate dugoročne koristi u prevenciji i upravljanju inflamatornim stanjima.
Poboljšava varenje
Cimet je poznat i po pozitivnim efektima na varenje. Može stimulisati proizvodnju probavnih enzima, poboljšavajući sposobnost tijela da vari i apsorbuje hranljive materije. Njegova antibakterijska svojstva pomažu u održavanju ravnoteže crijevne flore, spriječavajući probleme poput nadutosti i loše probave.
Stimuliše funkciju mozga
Cimet ima iznenađujuću korist za funkciju mozga. Preliminarne studije sugerišu da njegovo aromatično svojstvo i bioaktivni spojevi mogu poboljšati koncentraciju, memoriju i kognitivne sposobnosti. Dodavanje cimeta u ishranu može pomoći u održavanju aktivnog i zdravog mozga, što je posebno korisno tokom zadataka koji zahtijevaju visok nivo pažnje.
Pomaže u kontroli težine
Cimet je takođe koristan saveznik u upravljanju težinom. Njegova termogena svojstva povećavaju metabolizam, pomažući u sagorijevanju kalorija. Pored toga, cimet može smanjiti glad i žudnju za slatkim namirnicama stabilizacijom nivoa šećera u krvi, što pomaže u kontroli apetita.
Ricardo Jato de Evan/iStock/Getty Images Plus