2 namirnice koje suzbijaju sve upale
Ako svakodnevno jedete namirnice koje suzbijaju sve upale, sačuvaćete i fizičko i mentalno zdravlje. A pritom su i jako ukusne. Praćenje antiinfla...
Cimet osim što daje hrani specifičan ukus, ima i mnogo dobrobiti za zdravlje, pa se tako koristi i kao dodatak prehrani kod dijabetesa, sindroma iritabilnog crijeva i drugih problema...
Najčešća vrsta cimeta koja se nalazi u kuhinjama ljudi u našim krajevima je cimet cassia (Cinnamomum burmannii ili Cinnamomum aromaticaum) koji se uzgaja u jugoistočnoj Aziji. Taj cimet daje finu aromu kolačima i određenim slanim jelima, ali nije toliko dobar za zdravlje kao cejlonski (Cinnamomum zeylanicum ili Cinnamomum verum) koji se prvenstveno uzgaja na Šri Lanki.
Cejlonski cimet razlikuje se od ostalih sorti. Karakterističnog je oblika, svjetlije boje i nježnog okusa, a ono najvažnije, posjeduje svojstva koja su odlična za zdravlje i ublažavanje raznih tegoba – u tome je daleko bolji od cassia cimeta.
Blagodati cimeta
Ipak, s cimetom ne treba pretjerivati
Nacionalni centar za komplementarno i integrativno zdravlje (NCCIH) iz SAD-a upozorava da cassia cimet sadrži kumarin koji može biti toksičan za jetru ako se uzima u prevelikim količinama ili tokom dužeg vremena. Cejlonski cimet u sebi ima manju količinu kumarina, što ga čini sigurnijim za jelo.
– Čini se da je cimet siguran u količinama koje se obično koriste u hrani kao začin ili sredstvo za poboljšanje okusa. Primjena u većim količinama ili tokom dužeg razdoblja ponekad je povezana s nuspojavama, najčešće gastrointestinalnim problemima ili alergijskim reakcijama – pojasnili su.
bhofack2/Getty images via Guliver