Ukoliko ste ljubitelj špinata, saznajte koje sve zdravstvene prednosti ovo zeleno povrće ima na vaš organizam.
Foto: Guliver/Thinkstock
Ova namirnica sadrži velike količine vitamina i minerala, kao što su folna kiselina, vitamin A, B, C, E, željezo, mangan i kalijum. Špinat sadrži i lutein i zeaksantin, i zbog svega toga ovo povrće predstavlja savršenog borca protiv raznih bolesti.
Međutim, vodite računa da ovo povrće ne podgrijavate, jer u sebi sadrži nitrate koji usljed dejstva mikroorganizama i zagrijavanja prelaze u nitrite i dalje u nitrozamine, koji su veoma štetni i kancerogeni za ljudski organizam. Stoga špinat uvijek jedite u svježem obliku ili odmah poslije pripreme. To ne znači da ga ne možete jesti i sutradan, ali ga, ipak, nemojte podgrijavati jer je ukusan i hladan.
Foto: Guliver/Thinkstock
1. Zdravlje srca
Ovo ukusno lisnato povrće može ubrzati oporavak nakon srčanog udara, i to za jednu trećinu, dok u značajnoj mjeri pospješuje i oporavak nakon moždanog udara, pokazala su nedavno obavljena istraživanja američkih naučnika.
Studija Univerzitet u Teksasu dokazala je da špinat sadrže nitrat, koji pomaže u širenju zatvorenih i začepljenih arterija, što doprinosi boljem snabdijevanju srca kiseonikom.
Ukoliko, ipak, niste veliki ljubitelj ove namirnice, dokazano je da je i bijeli luk takođe djelotvoran u snižavanju povišenog krvnog pritiska i holesterola, dok riblje ulje poboljaša funkcionisanje kardiovaskularnog sistema.
Foto: Guliver/Thinkstock
2. Štiti od raka
Nedavna istraživanja utvrdila su da je od sveg voća i povrća, špinat jedna od najdjelotvornijih namirnica u borbi protiv raka.
Špinat sadrži brojne vitamine i minerale, između ostalog i beta karoten, lutein i zeaksantin, koji su veoma moćni antioksidansi, a koji mogu blokirati razvijanje raka u ranoj fazi. Takođe, posjeduje i velike količine folata koji ima svojstva u prevenciji karcinoma.
Foto: Guliver/Thinkstock
3. Protiv anemije
Anemija je stanje u kojem krv nema dovoljno zdravih krvnih zrnaca, odnosno hemoglobina – proteinskog molekula koji nosi kiseonik od pluća do tkiva. Željezo je ključni mineral za zdravu krv, a špinat je odličan borac protiv anemije jer sadrži čak 20 odsto željeza od potrebne količine na dnevnom nivou. Stoga obavezno jedite špinat ukoliko patite od anemije.
Foto: Guliver/Thinkstock
4. Štiti vid i podmlađuje organizam
Mališani uglavnom izbjegavaju da jedu špinat kada ga ugledaju na stolu. Ukoliko imate malu djecu, trudite se da ipak ponekada konzumiraju ovu namirnicu, ali nemojte pretjerivati, jer je ovo povrće zapravo djelotvoornije za odrasli organizam. Uz redovnu konzumaciju špinata duže ćete biti mladi i u top formi. Naime, ovo povrće idealno je sredstvo protiv starenja jer sadrži karotinoide, supstance koje podmlađuju organizam i koje hrane mrežnjaču oka i štite od sljepila.
5. Protiv glavobolje
Glavobolje predstavlju velik problem brojnim ljudima, a učestale su tokom zime za vrijeme prehlada i gripe, ali i sezonskih alergija. Ukoliko vam pri ruci nije tableta ili ne želite da pijete lijekove, određene namirnice i trikovi mogu da vam pomognu da efikasno otklonite glavobolju… Jedna od takvih namirnica jeste i špinat koji sadrži roboflavin, tip vitamina B koji sprečava migrenu.
Foto: Guliver/Thinkstock
6. Protiv depresije
Pravilan izbor namirnica može uspješno da djeluje u slučajevima depresije i ponekad čak da pomogne da se, kod pacijenata koji su na terapiji, lijekovi svedu na minimum. Novijim istraživanjima ustanovljeno je da folna kiselina koja se nalazi u mahunarkama i tamno zelenom lisnatom povrću, naročito u špinatu, pozitivno utiče na raspoloženje. Zato se obrok sastavljen od blitve, špinata, sočiva, graška, soje preporučuje u svakodnevnom jelovniku.
Foto: Guliver/Thinkstock
7. Zdravlje žene
Špinat, baš kao i drugo lisnato povrće, spada u obaveznu namirnicu za žene svakog uzrasta. Obiluje važnim hranljivim materijama, poput željeza, kalcijuma, folne kiseline i vitamina K, C, E i B. Pored toga, špinat je bogat amino kiselinama, antioksidantima i snažnim fitohemikalijama koje su značajne za zdravlje žena. Špinat je odličan za zdravlje srca, kože, očiju, kostiju i jetre.
Fizičko i psihičko zdravlje je u direktnoj vezi s načinom ishrane. Hranljive materije poput vitamina B i D, proteina, željeza, folne kiseline, hroma, kalcijuma, magnezijuma, enzima, vlakana i esencijalnih masnih kiselina veoma su važne za zdravlje svake žene. Pravilnim izborom hrane mogu se ojačati kosti, povećati energija i djelovati prevenitvno na pojavu brojnih bolesti.
Foto: Guliver/Thinkstock
8. Detoksikacija organizma
Špinat je dostupan tokom cijele godine, a proljeće je idealno vrijeme da se uživa u ovom povrću, jer mladi špinat, za razliku od običnog, ima slađi ukus i manje je žilav. Mladi špinat je vrijedan izvor vitamina C i kalijuma, kao i folne kiseline i željeza. Zelenu boju duguje hlorofilu koji je izuzetno bitan u detoksikaciji, jer se tradicionalno smatra “čistačem” jetre i krvi. Takođe, špinat obiluje vitaminom K koji, između ostalog, povoljno utiče na kosti.
Ovo zeleno povrće smanjuje nadutost u želucu tako što gura vlakna u digestivnom traktu. Najbolja stvar kod ove namirnice je što je izuzetno hranljiva pa ćete od njega zaista uspjeti da se najedete, a uz to sadrži i komponente koje uspješno umanjuju apetit. U 100 grama špinata nalazi se tek oko 25 kalorija, pa ga slobodno možete jesti u većim količinama čak i ako ste na dijeti. Špinat, takođe, možete konzumirati i kao salatu ili od njega da napravite smoothie.
Foto: Guliver/Thinkstock
9. Oblikovani i jači mišići
Naučnici sa švedskog Instituta Karolinska, ustanovili su da svakodnevno uzimanje ovog povrća znatno osnažuje mišiće. Porcija od 300 grama špinata smanjuje za pet odsto količinu kiseonika koja je potrebna mišićima tokom vježbe. Tajna nije u željezu već u nitratima koje špinat sadrži u izobilju. Ova jedinjenja efikasnije grade mitohondrije, koje stvaraju energiju.
Foto: Guliver/Thinkstock
10. Obnavljanje ćelija mozga
Špinat obiluje vitaminom K čije djelovanje pojačava moždane funkcije i popravlja pamćenje jer čuva ćelije od oksidacije. Kako biste poboljšali memoriju na jelovniku što češće treba da se nađu, pored špinata i kelj, peršun, brokoli, kupus, prokelj koji takođe obiluju ovim vitaminom.
Zeleno povrće, kao i mrkva i kajsije bogati su izvori beta-karotena, a novija istraživanja su pokazala da postoji nizak nivo koncentrisanog seruma sa antioksidansnim vitaminom C i beta-karotenom kod ispitanika koji boluju od blage demencije, zbog čega bi ovo povrće trebalo da se nađe u vašoj ishrani.
Foto: Guliver/Thinkstock
11. Blistava i zdrava koža
Česta konzumacija špinata ostaviće i vidljive posljedice na vašoj kosi, koži i noktima, s obzirom na to da kompleks vitamina B ulaže u njihovu ljepotu. Vitamin B6 presudan je za rad hormonalnog sistema i stvaranje kožnog tkiva. Ovaj vitamin se posebno preporučuje osobama kod kojih se akne pogoršavaju u predmenstrualnom periodu.
Špinat obiluje antioksidansima koji igraju bitnu ulogu u borbi protiv starenja kože, ali i mineralima i vitaminima poput vitamina A, C i K. Špinat pomaže koži da ostane hidratizovana. Dodajte ga svojim svježe cijeđenim sokovima, napravite zeleni smoothie ili ga jedite sirovog, kao salatu.
Vitamin A, odnosno retinol, odgovoran je za izgradnju i obnavljanje ćelija kože jer djeluje kao antioksidans koji kožu štiti od oštećenja. Potpomaže rad imunog sistema djelujući protivupalno. Pored svega, namirnice bogate esencijalnim masnim kiselinama održavaju kožu glatkom i mekom, te razlažu masne naslage koje blokiraju pore.