10 sigurnih načina da impresionirate svog šefa

by | 21 Januara, 2014

Dolazite prvi, odlazite posljednji, učestvujete u svim projektima… ali vam se čini da niko ne cijeni vaš trud. Da li je to dovoljno da impresionirate i najzahtevnije šefove? Pročitajte 10 savjeta koji vam garantuju uspjeh.

kako-impresionirati-sefa-490x398

1. Uštedite novac firmi. Poslovođe su pod ogromnim finansijskim pritiskom. Ako predložite određene strategije kako biste firmi uštedjeli novac, pokazaćete mu da vam je stalo do uspjeha kompanije.

2. Iskoristitite njegove slabosti. “Analizirajte” svog nadređenog. Utvrdite u kojim oblastima posla je najslabiji i iskoristite to. Nije dobar govornik? Predložite mu da vi vodite sastanke. Loš je sa brojkama? Ponudite se. Kada vidi da vi s lakoćom radite stvari u kojima se on ne snalazi, posmatraće vas kao nekog bez kog ne može da funkcioniše.

3. Nemojte se ustručavati da izrazite svoje mišljenje. Uprkos uvreženom mišljenju, nadređeni ne vole kada se svi uvijek usaglašavaju s njihovim mišljenjem. Ako na sastanku iznese određenu ideju koja vam se ne čini najpametnijom, slobodno izrazite neslaganje. Za to je potrebno hrabrosti, ali će vas poštovati zbog toga.

4. Naučite stvari koje nisu u strogom opisu vašeg posla. “Moj posao je da se javljam na telefon i zakazujem sastanke, ali iako to nije moj posao, naučiću neke stvari o proizvodima koje nudimo, i šef će moći da se oslanja na mene kada zatreba” – iskustvo je jedne sekretarice.

5. Ako zadatak prevazilazi vaše sposobnosti, priznajte to. Šef jednostavno hoće da stvar bude urađena i nemojte se pretvarati da nešto znate da uradite ako nemate pojma. To će vam samo donijeti probleme.

6. Prihvatite kritiku. Ako vas kritikuju, nemoj se braniti. Umjesto toga, prihvatite kritiku, zahvalite se šefu na tome i pitajte ga na koji način možete da postanete bolji u tome što radite.

7. Sugerišite mu svoje ideje kada mu proslijeđujete mejlove. Nemojte mu proslijeđivati linkove u mejlu, uz komentar: “treba ovo da provjerite”. Umjesto toga, u dvije rečenice sumirajte o čemu se tu radi i iznesite svoje ideje u vezi toga. Vaš šef će biti motivisaniji da ga pročita.

8. Ne uzimajte zasluge samo za sebe. Kada vas šef pohvali za dobro obavljen posao, pohvalite svoje kolege ako su vam pomogli, tako što ćete reći: “Hvala vam puno. Zadovoljstvo je bilo raditi na ovom projektu, ali zasluge idu i mom timu. Pomogli su mi puno”. Tako ćete pokazati šefu da vam je stalo do cijelog tima, a ne samo do sebe.

9. I vaš šef ima svog šefa. Pomozite mu da i on izgleda dobro u očima svog nadređenog. Ako se priprema za sastanak, pomozite mu oko prezentacije. Ako je njegov šef oduševljen idejom koja je zapravo vaša, prepustite mu zasluge za nju. Vaš šef vas gleda kao saveznika i sigurno će vam uzvratiti uslugu.

10. Obratite pažnju na detalje iz šefovog ličnog života. “Trudim se da zapamtim ne samo imena šefove žene i djece, već i važne datume u njegovoj porodici poput rođendana, godišnjice, itd. Na taj način će vidjeti da sam obavještena kada mu postavljam pitanja i vidjeće da obraćam pažnju na detalje” – savjetuje vam jedna službenica u banci.

Autor: Life Content