Nekad je posao bolje ostaviti za sutra – evo zašto!
Važno je da budete realni u svemu što radite. Ako ustajete sa nervozom misleći da li ćete uspjeti sve da postignete danas, razmislite o tome da nek...
Francuzi nas inspirišu za razne stvari – dječja imena, dobru zabavu, savršenu dekoraciju kuće, stil… A šta je s njihovom besprijekornom ravnotežom između posla i društvenog života?
Francuska je nedavno iznijela moguću reformu zakona koja nalaže da kompanija s više od 50 zaposlenih moraju “zabraniti” zaposlenicima rad nakon radnog vremena. Drugim riječima, provjeravanje poslovnog maila iz kreveta ili s vikend putovanja moglo bi u Francuskoj postati ilegalno.
“Sve studije ukazuju da je danas daleko stresnije na poslu nego što je nekada bilo te da je stres kao takav konstantan”, rekao je Benoit Hamon za BBC i dodao: “Zaposlenici fizički napuštaju kancelarije, ali ne i psihički. Oni ostaju elektronski zarobljeni na poslu – poput psa. Poruke i mailovi tako kolonizuju život pojedinca do tačke gdje zaposlenik jednostavno puca po šavovima.”
U BiH dobro smo upoznati s kulturom izgaranja na poslu, a mnoge se mlađe generacije hvale svojim radoholičarskim navikama te nemaju problema s produženim boravcima u kancelariji.
Potpuno neiznenađujuće, ovaj mentalan i emocionalan alat poznatiji kao “electronic leash” (elektronička uzica) ne poznaje granice kako možemo vidjeti u studiji iz 2016. godine s Lehigh Univerziteta.
“Ako nismo u stanju da se potpuno odvojimo od posla i kvalitetno se odmorimo, to sigurno dovodi do izgaranja, lakšeg odustajanja, devijantnog ponašanja, niže produktivnosti i drugih neželjenih ponašanja”, navodi se u pomenutoj studiji.
IZVOR: WALL.HR