Nekad je posao bolje ostaviti za sutra – evo zašto!
Važno je da budete realni u svemu što radite. Ako ustajete sa nervozom misleći da li ćete uspjeti sve da postignete danas, razmislite o tome da nek...
Moderne tehnologije i dostupnost od 0-24 dovele su nas do toga da neprestano provjeravamo e-mailove i poruke, uključujući i vikende i godišnji odmor.
Današnji čovjek neprestano je u iščekivanju da će mu se neko od nadređenih javiti i tražiti od njega nešto. Kada odu na godišnji odmor, zovu ih kao da rade, od osam ujutro i kroz cijeli dan, a postalo je sasvim normalno da se od službenog mobilnog ne smijemo ni odvajati.
Međutim, taj stres od iščekivanja i nemogućnosti da se isključimo i potpuno posvetimo privatnom životu, odmoru i uživanju dugoročno će uticati na zdravlje, ali i produktivnost radnika, upozoravaju naučnici/e.
Tim američkih stručnjaka/inja s različitih univerziteta nedavno je proveo istraživanje i saznali su da ljude iscrpljuju ne samo e-mailovi na koje moraju odgovoriti van radnog vremena, nego i sama činjenica da moraju biti pripravni. To ih “cijedi” i fizički i emotivno.
Taj fenomen “stres od očekivanja” dugoročno utiče na privatni i porodični život, jer se zaposlenik odvaja od porodice, ne može s njima provoditi dovoljno vremena i nerijetko završi razdvajanjem supružnika.
“Osim toga, neprestano očekujete da vam moblni može zazvoniti dok vježbate, dok večerate s porodicom, dok čitate knjigu… I čim ga čujete, morate reagovati. Taj hronični stres s vremenom će rezultirati lošijom produktivnošću radnika i lošijim zdravljem, i psihičkim i fizičkim”, objasnila je Samantha Conroy, jedna od autorica studije.
IZVOR: 24SATA.HR