Vlasnica bloga Ljepota čitanja donosi prijedloge knjiga koje nećemo ispuštati iz ruku
Petra Jukić strastvena je čitateljica knjiga i jedna od prvih book blogerica na ovim prostorima. Ona na svom blogu @ljepotacitanja okuplja više od ...
Kako se osjećate kad odete iz kuće i shvatite da ste zaboravili mobitel? Ili kad vam nestane signala ili baterije? Ako osjećate nemir, strah ili tjeskobu, možda patite od nomofobije.
Novo istraživanje napravljeno u Engleskoj donijelo je brojke – tri četvrtine ispitanika ne mogu ni podnijeti pomisao da se odvoje od svog pametnog telefona, a njih 73 posto osjeća jaku tjeskobu ako moraju biti odvojeni od svog uređaja.
Prema ovom istraživanju, prosječan korisnik koristi telefon 3 sata i 54 minute svaki dan, ali pripadnici dobne skupine između 18 i 24 godine koriste mobitel 6 sati i 17 minuta dnevno.
Najviše se provodi vremena na Facebooku, 23 minute, a zatim na čitanje/slanje poruka, 17 minuta, jednako toliko na slušanje muzike, a 13 minuta se potorši na telefoniranje.
Ljudi toliko postaju ovisni o mobitelima da svaki deseti priznaje da ne može da odgleda film u kinu, a da ne provjerava društvene mreže, a čak 12 posto ispitanika čini to i na dejtu.
Ovo je najzagriženija skupina – 15 posto ispitanika izjavilo je da ne može živjeti bez svog pametnog telefona, te priznaju da im narušava i seksualni život.
Najveći strahovi koji proizlaze iz nomofobije nemogućnosti kontaktiranja porodice i prijatelja (52 posto), zatim da se nas neće moći kontaktirati (43 posto), strah da ne može provjeravati društvene mreže osjeća 18 posto ispitanika, a 15 posto ih se boji da neće moći na vrijeme saznati važne vijesti.
IZVOR: GRAZIA.HR