Vlasnica bloga Ljepota čitanja donosi prijedloge knjiga koje nećemo ispuštati iz ruku
Petra Jukić strastvena je čitateljica knjiga i jedna od prvih book blogerica na ovim prostorima. Ona na svom blogu @ljepotacitanja okuplja više od ...
Prije 40 godina stigao je i zauvijek promijenio način na koji slušamo muziku. Sonyjev Walkman iznio je zvuk na ulice i omogućio nam da u omiljenim notama uživamo i kad nismo kod kuće.
Čast da ga predstavi svijetu imao je, početkom 1979. godine, tadašnji predstavnik Sonyja Akio Morita. Okupio je mlade inženjere, planere, novinare i pokazao im prototip mini kasetofona kodnog imena Sony Pressman.
“Ovaj proizvod zadovoljiće mlade ljude koji muziku žele slušati cijeli dan. Nosiće ga svugdje sa sobom. Vjerujte mi, plasiramo li ovaj proizvod na tržište, biće to veliki hit”, rekao je Morita.
Već 1. jula 1979. u trgovine je stigao prvi plavo-srebrni Walkman TPS-LS2. U Japanu se prodavao za 150 dolara. Godinu poslije mogli su ga kupiti i Amerikanci.
Govorili su da će propasti jer je skup
Iako su mu skeptici predviđali propast jer je skup, a ne može niti snimati, Walkman je postao ogroman hit. U prva dva mjeseca prodato je čak 50.000 uređaja jer ljudima se svidjela ideja da svoju muziku nose sa sobom, a da pritom nikome ne smetaju jer imaju slušalice.
“Walkman je bio nekoliko stvari u jednom. Bio je malo, moglo ga se nositi sa sobom i, što je najvažnije, za razliku od tranzistora, imao je stereo slušalice uz koje je muzika zvučala puno bolje”, rekao je za USA Today istoričar tehnologije Stewart Wolpin.
Nakon Sonyja, walkmane su počeli proizvoditi i konkurenti poput Fishera, Philipsa, Panasonica, Philipsa… Početkom 1980-ih pojavio se i na našim ulicama iako su ga tada mahom imali oni kojima su roditelji ili rođaci radili u inostranstvu. U domaće je trgovine stigao u drugoj polovini osamdesetih.
Možemo slobodno reći i da je Walkman glavni “krivac” za popularizaciju audio kaseta. Ljudi su muziku htjeli nositi sa sobom što se vidi i u trendu pada prodaje gramofonskih ploča i “boomu” kaseta sredinom ‘80-ih.
Krajem dekade Sony je na svoje Walkmane počeo dodavati i FM radio. Njegov primjer slijedili su i drugi.
U izvornom obliku, Walkman je trajao do kraja devedesetih kada su ga čeli mijenjati discmani, a nakon njih i mp3 playeri poput Appleovog iPoda.
Sony je pokušao ući i na tržište digitalnih playera te pod brendom Walkman izbacio nekoliko modela mp3 playera, ali u tu je igru zakasnio jer je Apple tu “pokupio vrhnje”.
Izvor: 24sata.hr