Vlasnica bloga Ljepota čitanja donosi prijedloge knjiga koje nećemo ispuštati iz ruku
Petra Jukić strastvena je čitateljica knjiga i jedna od prvih book blogerica na ovim prostorima. Ona na svom blogu @ljepotacitanja okuplja više od ...
Položaj žena je stvar koja se u mnogim zemljama više ne dovodi u pitanje. One su još pedesetih godina prošlog vijeka izvojevale ravnopravnost polova, a posljednjih godina smo svjedoci toga da su žene na mnogim rukovodećim položajima, pa čak i mjestima državnika.
Ipak, situacija nije takva u nekim zemljama, a činjenica da živimo u vrijeme napredka u svakom smislu, tamo ne važi. U njima žene i dalje nemaju gotovo nikakva prava, a njihov život tamo je veoma težak.
Pakistan
Žene u Pakistanu su često žrtve porodičnog nasilja, a ova zemlja u 21. vijeku i dalje nema usvojen zakon protiv nasilja u porodici. U nekim plemenskim oblastima žene siluju zbog zločina koje su počinili njihovi muškarci, a daleko rasprostranjenije je ubistvo zbog časti. Prošle godine je oko 1000 djevojaka i žena ubijeno iz ovog razloga. Uznemiravajući su i podaci da oko 90 posto žena u Pakistanu bar jednom u životu doživi neki oblik nasilja, a one zarađuju čak 82 posto manje nego muškarci.
Indija
Indijke su takođe često žrtve porodičnog nasilja, trgovine ljudima, a mnoge od njih moraju da stupe u ugovorene brakove, još kao djevojčice. U Indiji je velika stopa HIV pozitivnih ljudi, a među zaraženim odraslima je 39 posto žena. Prema nekim zvaničnim podacima, zločin nad ženama se u ovoj zemlji počini na svaka 3 minuta, jedna žena je silovana na svakih 29 minuta, a na svakih 77 minuta jedna premine uslijed fizičkog malteritaranja supruga ili nekog drugog muškarca.
Somalija
Građanski rat, koji u ovoj zemlji već godinama traje, izmjestio je žene sa položaja stuba porodice u jedan krajnje nepovoljni. Čak 95 posto djevojaka u Somaliji se suočava sa genitalnim sakaćenjem u dobi između 4 i 11 godina. Žene su u ovoj zemlji rijetko zaposlene i zauzimaju svega 7,5 posto skupštinskih mjesta, dok samo 9 posto njih radi u nekoj zdravstvenoj ustanovi.
Gvatemala
Da nisu samo žene u Africi, Indiji i muslimanskim zemljama u potlačenom položaju, svjedoče podaci iz Gvatemale. Tamo su one često žrtve nasilja, silovanja, a broj onih koje su zaražene virusom HIV-a je na listi odmah poslije Sub-Saharske Afrike.
Demokratska Republika Kongo (DRK)
U istočnom dijelu DRK rat koji je odnio preko 3 miliona života, ponovo je izbio sa ženama na prvoj liniji fronta. I ovdje su žene svakodnevno žrtve nasilja, posebno od strane naoružanih snaga i odmjetnutih naoružanih vojnika. Oko 1100 žena je silovano svaki dan, a više od 200 hiljada je silovano od 1996. godine do danas. Žene u Kongu ne mogu da dobiju dokumenta bez dozvole muža.
Avganistan
Prosječan životni vijek žene u Avganistanu je 45 godina. Zahvaljujući 30-godišnjem ratu, mnoge žene su ostale nepismene, a više od polovine svih žena se udaju prije nego što napune 16 godina. Na svakih pola sata jedna žena umre na porođaju, a oko 85 posto njih se porodi bez ikakve medicinske pomoći. Žene su ovdje često žrtve silovanja, a po zakonu ove zemlje one moraju da se udaju za onog ko ih je silovao.
Izvor: wannabemagazin.com
Foto: Gulliver/Thinkstock