Kako emocionalno podržati svoje dijete prije povratka u školu?

by | 30 Augusta, 2023

Službeni početak nove školske godine je iza ugla, a on nesumnjivo donosi obilje uzbuđenja za djecu, ali i za odrasle

Vrijeme je to nabavke svih potrebnih stvarčica za nesmetano praćenje nastave školaraca svake dobi, no istovremeno to može biti i period velikog stresa za roditelje. Od školskog pribora, svesaka i torbi, pa sve do odjeće i obuće, svaki će se roditelj složiti da se bez dobre organizacije lako pogubiti u shoppingu za novu školsku godinu.

Pored odabira školskog pribora vrlo je važno razgovarati s djetetom i pružiti emocionalnu podršku koja im je potrebna kako bi povratak u školske klupe prošao što bezbolnije. U nastavku smo izdvojili nekoliko savjeta koji će vam biti od pomoći.

#1  Pažljivo posmatrajte

Prvi korak je paziti na znakove. Mnoga djeca neće otvoreno govoriti o tome kako se osjećaju. Ako dobro poznajete dijete, obratite pažnju na bilo kakve neuobičajene znakove ponašanja koji bi mogli ukazivati na to da je tjeskobno, da se boji ili da se ne želi vratiti u školu. To može biti izazovno jer većina djece neće eksplicitno izraziti ili pokazati svoje brige. Zato je važno izravno komunicirati i pitati ih kako se osjećaju.

#2 Pokažite empatiju

Ponekad s “problemima odraslih” poput plaćanja kredita, odnosa i posla, može biti lako zanemariti stvari kroz koje prolaze djeca. Djeca su podjednako osjetljiva na zabrinutost, tjeskobu i emocionalni stres, a ako su školske dobi, posebno je važno često vrednovati i suosjećati s njihovim mislima i percepcijama. Kada djeca osjećaju da mogu računati na emocionalnu i fizičku podršku, to im daje samopouzdanje u stvaranju jakih i sigurnih odnosa s drugima.

#3 Budite iskreno znatiželjni

Znatiželja je moćan alat jer potiče empatiju i stvara bliskost. Na primjer, pitati dijete Kako se osjećaš oko povratka u školu? vjerovatno će otvoriti razgovor o novom polugodištu, problematičnim kolegama iz razreda i omiljenim učiteljima, između ostalog. Biti iskren u želji da znate kako je vaše dijete odličan je način da uspostavite emocionalnu vezu i izgradite povjerenje.

#4 Uspostavite rutinu

Uspostavljanje rutine može djeci dati pouzdanu strukturu koja im može pomoći da pravilno upravljaju svojim emocijama u školi, da emocionalno napreduju, da se osjećaju samouvjereno u svojoj neposrednoj okolini. Uspostava ili ponovna uspostava redovne rutine može osnažiti mlade da osjećaju kontrolu nad svojom okolinom. Osjećat će se sigurnije i u razredu ako znaju da kod kuće imaju sigurnost na koju uvijek mogu računati.

https://www.ljepotaizdravlje.ba/lifestyle/zasto-reci-ne-ne-mogu-i-necu-nije-sebicno

 

ljepotaizdravlje.ba

Choreograph / iStock / Getty Images Plus