Kako usvojiti nove dobre navike: Koraci i savjeti
Usvajanje novih navika može biti izazovno, ali uz strpljenje i prave tehnike, možete stvoriti navike koje traju. Saznajte kako usvojiti nove dobre...
Upravljanje odnosom sa zahtjevnom svekrvom može biti izazovno. Saznajte kako postaviti granice, razumjeti njene motive i očuvati harmoniju u porodici
Odnos sa svekrvom često predstavlja jedan od najizazovnijih aspekata braka ili zajedničkog života. Dok neki uspiju da razviju blizak i podržavajući odnos sa svekrvom, drugi se suočavaju sa kritikama, zahtjevima i stalnim pritiscima, što može značajno opteretiti njihov odnos sa partnerom.
Ako se nalazite u ovakvoj situaciji, važno je da znate da postoji nekoliko strategija koje vam mogu pomoći da upravljate ovim odnosom i očuvate svoj mentalni i emocionalni balans.
Evo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći da se nosite sa zahtjevnom svekrvom:
Jedan od ključnih koraka u upravljanju odnosom sa svekrvom je uspostavljanje jasnih granica. Granice su bitne kako biste očuvali svoj privatni prostor, vrijeme i način života. Jasno komunicirajte sa svekrvom šta je prihvatljivo, a šta nije, u vezi sa posjetama, mješanjem u važne odluke i komentarisanjima vaših izbora.
Na primjer, možete unaprijed dogovoriti vrijeme za posjete kako biste izbjegli neočekivane dolaske.
Pokušajte da razumijete razloge njenog ponašanja. Možda je odrasla u porodici u kojoj su kontrola i kritika bili norma, ili osjeća nesigurnost zbog gubitka svoje uloge u životu svog djeteta.
Razumijevanje njenih motiva može vam pomoći da razvijete empatiju i lakše se nosite sa stresom koji njeno ponašanje može izazvati.
Bez obzira na to koliko su njeni komentari bolni ili nepravedni, važno je da očuvate svoje samopoštovanje. Pokušajte da ne shvatate njene kritike previše ozbiljno.
Vjerujte u svoje kvalitete i vrijednosti, i ne dozvolite da njeni komentari utiču na vašu sliku o sebi. Ostanite smireni i dostojanstveni, izbjegavajući spuštanje na nivo sukoba i negativnosti.
Bitno je da imate podršku svog partnera u vezi sa odnosom sa njegovom majkom. Razgovarajte otvoreno o tome kako se osjećate i kakav uticaj njeno ponašanje ima na vas. Dogovorite se o načinima kako zajednički postaviti granice i reagovati na neprijatne situacije. Partner treba da bude vaš saveznik u očuvanju harmonije i zaštiti vašeg zajedničkog života.
Iako bi bilo lijepo da se vaša svekrva promjeni, to nije uvijek realno. Prihvatanje njenog ponašanja kao nečega što ne možete kontrolisati može vam pomoći da se emocionalno distancirate od stresa koji ono izaziva. Prihvatanje ne znači odobravanje; ono vam omogućava da se oslobodite frustracija i očekivanja koja proizlaze iz njenih kritika.
Ponekad može biti korisno da se fokusirate na pozitivne aspekte njenog ponašanja, koliko god mali oni bili. Ako primjetite neki napredak ili promjenu na bolje, pohvalite je i izrazite zahvalnost. Pozitivno pojačanje može pomoći da se izgrade bolji temelji za budući odnos.
Uvijek imajte na umu da je vaš odnos sa partnerom najvažniji i da zajedničkim naporima možete prevazići izazove koje donose komplikovani odnosi sa rodbinom.
TatyanaGI/iStock/Getty Images Plus