Kako nedostatak sna utiče na vaše zdravlje i raspoloženje

by | 2 Septembra, 2024
Kako nedostatak sna utiče na vaše zdravlje i raspoloženje

Nedostatak sna može značajno uticati na vaše zdravlje i raspoloženje. Od povećane osjetljivosti na bol do lošijeg pamćenja i oslabljenog imuniteta

Nedostatak sna i loš uticaj

Svi smo čuli da treba da spavamo osam sati, ali šta se zapravo dešava ako ne postignemo punu količinu sna svake noći? Postoji psihološki uticaj – većina nas je čula savjet da „spavamo na to“ prije nego što donesemo važne odluke – ali postoje i fizičke posljedice.

Naravno, svako može imati lošu noć spavanja s vremena na vrijeme – a zapravo, većina stručnjaka za san savjetuje da je najbolje ne brinuti previše o tome. Međutim, ako se borite sa nesanicom koja utiče na vaš svakodnevni život, možda bi bilo korisno da se obratite svom ljekaru.

Koliko sna treba da spavamo svake noći?

Općenito se prihvata da odrasli treba da spavaju između sedam i devet sati noću. Prema Nacionalnom institutu za srce, pluća i krv: „odrasli koji spavaju manje od 7 sati noću mogu imati više zdravstvenih problema od onih koji spavaju 7 ili više sati noću.“

Kako nedostatak sna utiče na vaše zdravlje i raspoloženje

Nedostatak sna i posljedice na zdravlje

Ne osjećate se seksualno zainteresovani

Ispostavilo se da iscrpljenost od sna nije afrodizijak, a bolje se osjećate seksualno kada ste odmorniji. Jedno istraživanje je pokazalo da dodatni sat sna kod žena korelira sa povećanjem seksualne želje od 14%. Takođe, žene koje imaju duže prosječno trajanje sna izvještavaju o boljoj genitalnoj uzbuđenosti u odnosu na žene koje spavaju kraće.

Bolovi su intenzivniji

Naša percepcija bola je drugačija kada nismo dovoljno odmoreni. Studija objavljena u časopisu The Journal of Neuroscience pratila je aktivnost mozga kod zdravih učesnika nakon punih osam sati sna i ponovo nakon što su bili budni više od 24 sata. U oba slučaja, primjenjivani su pritisak i toplota na neprijatnom nivou na njihove ruke i noge. Skeneri su pokazali da je percepcija bola bila pojačana kod onih koji su bili lišeni sna. Aktivnost u somatosenzornom korteksu (region mozga koji interpretira bol) je porasla za prosječnih 120%. Dok je aktivnost u striatumu i insuli (regioni koji obično umanjuju percepciju bola) opala, pa su udarci i pritisak bili bolniji.

Teže je rješavati probleme

Većina nas zna ovo, ali ako ste umorni, vaša sposobnost rješavanja problema i donošenja odluka može biti pogođena. Jedno istraživanje, koje je testiralo učesnike koji su bili dobro odmoreni i one koji su bili lišeni sna kroz niz zadataka, pokazalo je da su oni koji su proveli dvije noći bez sna imali značajno smanjene reakcije na probleme koji su im predstavljeni, a posebno su imali poteškoća u prilagođavanju neizvjesnosti i promjenjivim okolnostima. Drugo istraživanje je pokazalo da umjereni nedostatak sna može biti štetniji za performanse nego jednaka količina alkohola.

Vaša koža neće biti u formi

Izraz beauty sleep nije šala. Kada spavamo, naše tijelo preuzima noćnu smjenu obnavljanja kože – stvarno je to san, zar ne? „Kada je riječ o vašoj koži, san je osnovni zahtjev,“ objašnjava vrhunska konsultantkinja dermatolog, Dr Anjali Mahto. „Eksperimentalne studije su pokazale da nedostatak sna može učiniti da ljudi izgledaju manje zdravo i umornije. Osim studija, nije naučna fantastika vidjeti da nedostatak sna može pogoršati tamne krugove ispod očiju i uzrokovati beživotnu, dosadnu kožu,“ dodaje Dr Anjali.

Specifično, nedostatak sna može izazvati porast kortizola (hormona stresa). Studija iz Sleep Medicine-a je otkrila da povećani nivoi kortizola mogu izazvati prekomjernu proizvodnju sebuma. S druge strane, loš san može oštetiti funkciju kožne barijere.

Kako nedostatak sna utiče na vaše zdravlje i raspoloženje

Vaše pamćenje postaje maglovito

San je hrana za mozak kada je u pitanju usavršavanje i očuvanje našeg pamćenja. Neka istraživanja čak sugerišu da „loš san predstavlja faktor rizika za kognitivni pad i Alzheimerovu bolest.“

Što se tiče kratkoročnog pamćenja, naš mozak je sposoban da konsoliduje stvari koje smo vidjeli ili naučili u nedavnoj prošlosti i da ih upamti dok spavamo. News In Health je napomenuo da „tokom noći sna, neka se pamćenja učvršćuju.“ Prema stručnjaku za san Dr. Robertu Stickgoldu sa Harvard Medical School, „san izgleda kao privilegovano vrijeme kada mozak ponovo prolazi kroz nedavne uspomene i odlučuje šta da zadrži, a šta da zaboravi.“ San može pomoći i u cementiranju obrazaca. Pamćenje određenih procedura, poput sviranja melodije na klaviru, može se zapravo poboljšati dok spavamo.

Vaš imunološki sistem je oslabljen

Kada ste umorni, vjerovatno ćete biti iscrpljeni. A kada ste iscrpljeni, generalno ste skloniji obolijevanju. Više studija je to potvrdilo, a jedno istraživanje je otkrilo da manje od sedam sati sna povećava vjerovatnoću razvoja prehlade, kada ste izloženi, za 2,94 puta, u poređenju sa osobama koje spavaju osam sati ili više. Takođe, zdrav san može doprinijeti razvoju antitijela koja su važna za borbu protiv infekcija.

Centar za kontrolu i prevenciju bolesti priznaje da san ima snažan uticaj na funkciju imunološkog sistema, napominjući da „gubitak sna može uticati na različite dijelove imunološkog sistema, što može dovesti do razvoja širokog spektra poremećaja.“

ljepotaizdravlje.ba

Andrii Lysenko, Tero Vesalainen/iStock/Getty Images Plus