Kako pravilno prati odjevne komade kod kuće

by | 3 Oktobra, 2024
Kako pravilno prati odjevne komade kod kuće

Saznajte kako pravilno prati odjevne komade, od svile do kašmira, i produžiti njihov vijek trajanja bez oštećenja

Bilo da se radi o omiljenoj svilenoj bluzi ili najudobnijem vunenom džemperu, gotovo svako ima nekoliko komada odjeće bez kojih ne može zamisliti život. Kada je riječ o njezi tih dragocjenih komada, potrebno je malo više pažnje.

Kako pravilno prati odjevne komade kući?

Ovisno o predmetu, to može značiti izbjegavanje mašini za veš. Uzimanje nekih delikatnih tkanina s ostatkom prljavog rublja može ozbiljno oštetiti omiljene komade. Kako biste zadržali svoj garderobu u najboljem stanju, pronašli smo savjete stručnjaka za njegu odjeće, Gwen Whiting i Lindsey Boyd iz The Laundress, koje komade nikako ne biste trebali prati u mašini za veš i kako ih umjesto toga treba prati. Osim toga, podijelile su svoje najbolje savjete za produženje vijeka trajanja vaše odjeće.

Kako pravilno prati odjevne komade prema materijalu?

Kašmir i vuna

Stavljanje omiljenih pulovera i kardigana u mašinu može biti rizično. Mnogi se susreću s neprimjetnim zapletima i skupljanjem tkanine kada se peru ovako. Iako možete biti sigurni da će ih u čistionici dobro paziti, Whiting i Boyd preporučuju ručno pranje ovih komada kako biste izbjegli kidanje, zaplete i deformacije.

Da biste oprali, napunite sudoper, kadu ili bazen vodom i dodajte blagi deterdžent. Potopite predmet, malo ga pomiješajte u vodi i ostavite da odstoji do pola sata; ispustite vodu i isperite dok voda ne postane bistra. Izbjegavajte cijeđenje, jer to može deformisati predmet. Osušite ga ležeći.

Svila

Kada je riječ o vašim omiljenim svilenim komadima, velika je vjerojatnoća da etikete kažu “samo suho čišćenje.” Međutim, moguće je prati ove predmete kod kuće. Preferirani način? Naravno, ručno pranje.

“To je najbolji i najsigurniji način kako biste izbjegli rizik od skupljanja, zaplitanja i drugih oštećenja,” kažu Whiting i Boyd. Koristite hladnu vodu i blagi deterdžent. Objesite ih da se suše, ali izbjegavajte izlaganje sunčevim zrakama, što može uzrokovati izbljeđivanje boje.

Grudnjaci

Ne samo da kopče grudnjaka mogu zaplesti vašu drugu odjeću, već trake i pojas mogu izgubiti oblik i rastegnuti se prilikom pranja s ostatkom veša. Ako možete, perite ih ručno i izbjegavajte sušilicu. Sušite ih ležeći, jer njihovo vješanje također može uzrokovati istezanje.

Kako pravilno prati odjevne komade kod kuće

Strukirana odjeća

Iako tkanina može biti pogodna za pranje u mašini, stavljanje omiljenog odijela ili lijepih nabranih suknji u mašinu nije idealno. “Strukirani predmeti, poput odijela i jakni s jastučićima za ramena, mogu se deformisati u mašini,” upozoravaju Whiting i Boyd. Preporučuju da ove komade odjeće odnesete u svoju pouzdanu čistionicu.

Odjeća s ukrasima

Predmeti s ukrasima rijetko izgledaju najbolje nakon pranja u mašini. Zapravo, postoji velika vjerojatnoća da će se zaplesti s drugim predmetima u mašini, pa čak i s mašinom samom. Umjesto toga, prepustite ove komade svojoj čistionici ili ih operite ručno u mlakoj vodi s blagim deterdžentom.

Pomiješajte predmete u vodi dok ne budu sapunasti i ostavite da odstoje 20 minuta prije ispiranja (nikada ne cijeđenje) i sušite ležeći.

Koža

Osim ako nemate jako dobar razlog za pranje svojih kožnih predmeta, Whiting i Boyd savjetuju da to izbjegavate… zauvijek. “Prava koža se može skupljati kao reakcija na vodu,” kažu. Ako želite očistiti mrlje, razmislite o nježnom čišćenju vlažnom maramicom. Ako vaš omiljeni kožni bomber treba malo više njege, razmislite o savjetovanju sa stručnjakom za njegu kože kako bi dobio najbolju njegu.

Bez obzira što perete, izbjegavajte pretjerivanje

Osim ako vaša odjeća nema ozbiljnu mrlju ili je preživjela prilično zagušljiv ljetni dan, stručnjaci iz The Laundress podsjećaju da pranje predmeta više puta nego što je potrebno može uzrokovati trošenje bez da to uopće primijetite.

ljepotaizdravlje.ba

Damian Lugowski/iStock/Getty Images Plus