Prijateljstvo između čovjeka i psa postoji već 30.000 godina

by | 19 Novembra, 2013

Genetička istraživanja su dokazala da prijateljstvo psa i čovjeka traje još od ledenog doba. Naučnici tvrde da su tada po prvi put drevni lovci-sakupljači pripitomili pretke pasa – vukove. Vjeruje se da su pripitomljeni vukovi bili trenirani kao lovački psi, ili da su štitili ljude od predatora.

covek-i-pas-490x367

Novi dokazi pobijaju dosadašnje tvrdnje da su se psi pripitomili prije 15.000 godina u istočnoj Aziji nakon nastanka poljoprivrede. DNK domaćih pasa ima najviše sličnosti s onim iz fosilnih kostiju drevnih evropskih vukova iz ledenog doba, dok je sličnost s vukovima i kojotima iz drugih dijelova svijeta bila vrlo mala.

Istraživači iz Finske i Njemačke tvrde da se pripitomljavanje vjerovatno desilo sasvim slučajno jer su vukovi zbog svježeg mesa bili privučeni ka lovačkim kampovima. Analizirajući posebnu vrstu DNK pronađenu u mitohondrijima, lakše je bilo pratiti poreklo pasa jer se mitohondrijski DNK naslijeđuje samo od majke.

Istraživanje je uključivalo 18 vrsta podataka o praistorijskim vukovima i ostalim životinjama poput pasa, kao i 77 pasa i 49 vukova iz sadašnjosti. Među praistrorijskim ostacima su fosili dvije grupe njemačkih pasa, jedan od prije 14.700 godina nađen u zajedničkoj grobnici pored Bona, gdje su bili ostaci psa i čovjeka, a drugi ostaci fosila, koji datiraju prije 12.500 godina, pronađeni su u blizini pećine kod Meherniha.

Većina DNK modernih pasa ima sličnosti s jednom lozom koja je usko povezana s kosturom vuka pronađenog u jednoj pećini na sjeveru Švajcarske. Time je dokazano da se svi psi koji su danas živi, mogu povezati s četiri genetske loze, porijeklom iz Evrope.

Izvor: znanost.geek.hr