Godina bez Georgea: Otac ga je uvjeravao da ne zna da pjeva, a majka da nije gay

by | 25 Decembra, 2017

George Michael je cijeli život nosio teret toga da je razočarao roditelje, zbog čega se liječio od depresije. Kada je shvatio da nije biseksualac i da ga privlače samo muškarci, počeo se drogirati… 

Foto: Guliver/Getty Images

“O Bože, mislim da mu više nema pomoći. Plav je, hladan i ukočen”, vikao je u šoku Fadi Fawaz (44) nakon što je na sam Božić u krevetu pronašao mrtvog George Michaela.

“Diše li još, ili je već prekasno? Koliko ima godina i koja je adresa, mislite li da ima smisla oživljavati”, pitao je operater frizera Fawaza, a odmah je poslao i vozilo hitne pomoći u Michaelovu kuću.

Foto: Instagram
@fadi_fawaz

Nakon vijesti da je muzičar umro u 54. godini u svom domu u Oxfordshireu, brojni su obožavaoci ispred kuće ostavili cvijeće i zapalili svijeće.

Pjevačeva smrt posebno je shrvala Eltona Johna (70). “Izgubili smo najboljeg i najtalenovanijeg čovjeka na svijetu”, rekao je Elton, čijoj je dobrotvornoj fondaciji posvećenoj oboljelima od AIDS-a Michael bio kum i najveći donator.

Michael je s kolegama u Band Aidu za djecu u Etiopiji 1984. snimio božićnu “Do They Know It’s Christmas?”, koja je jedina svrgnula “Last Christmas” s lista popularnosti i zarade.

Osvojili komunističku Kinu

Za razliku od drugih pop fenomena s početka MTV epohe, koji su se širili do rubova zapadnog svijeta, sveprisutni George Michael i Andrew Ridgeley su na vrhuncu globalne popularnosti dobacili sve do Kine. Pregovori sa sumnjičavim predstavnicima Centralnog komiteta o njihovu gostovanju u Pekingu trajali su čak 18 mjeseci, ali Wham! su na kraju uspješno prošli sve provjere, izbacili iz igre konkurentski Queen i u proljeće 1985. ufurali zapadnjačku pop muziku na kineske pozornice. U ljeto iste godine fanovi su ih prvi put gledali u drugačijim ulogama jer su na Live Aidu nastupili razdvojeno.

Nakon ‘Whama’ još popularniji.

George Michael je pjevao “Don’t Let The Sun Go Down On Me” u duetu s Eltonom Johnom, dok se Andrew Ridgeley pridružio pjevačici Kiki Dee. Petogodišnja saradnja obilježena s desetak ultimativnih hitova i 25 miliona prodanih ploča okončana je 1986. oproštajnim albumom “Music from the Edge of Heaven”, koji nije postao svjetski bestseler poput famoznog prethodnika “Make It Big”.

Za Andrewa je to bio kraj masovne popularnosti, a za Georgea samo novi početak. U samostalnoj karijeri daleko je nadmašio Wham! i već nastupnim albumom “Faith” podebljao svoju reputaciju globalnog superstara. Kad je 1990. preradio stari hit “Freedom” i zapakovao multiplatinasti album “Listen Without Prejudice Vol. 1”, činilo se da ga ništa ne može zaustaviti.

S ‘Last Christmas’ zarađivao skoro 1.000.000 KM

Sva njegova izdanja brzo su postizala višemilioske tiraže, to je pokazao i preklanjskim albumom “Symphonica”, ali u privatnom životu Georgea Michaela bilo je sve više opasnih turbulencija.

Rođen je kao Georgios Kyriacos Panayiotou u dobrostojećoj porodici grčko-kiparskog porijekla. Otac ga je uvjeravao da ne zna da pjeva, a majka da nije gay. Cijeli je život nosio teret toga da je razočarao roditelje, zbog čega se liječio od depresije.

Nakon što je napisao “Last Christmas”, samo je s tom pjesmom godišnje zarađivao milione, a cjelokupno bogatstvo procjenjuje se na više od 400 miliona evra. Loše zdravstveno stanje pjevača podstaklo je i često drogiranje, a triput su ga kažnjavali zbog posjedovanja droga. Nekoliko je puta išao u švajcarsku kliniku na odvikavanje.

Namamio ga policajac

“Počeo sam se ozbiljno drogirati prije nego što se Wham! raspao i kad sam shvatio da nisam biseksualac, nego da me privlače samo muškarci. To je shrvalo majku”, rekao je Michael u intervjuu 1999. Dvaput je uhapšen jer je tražio seksualne usluge od muškaraca u londonskim javnim toaletima. Jedan od muškaraca bio je podmetnuti policajac koji je, kaže Michael, pjevača izazvao da mu pokaže spolovilo. “Što se mene tiče, ovo je bilo navođenje na ‘zločin’, ali mi je drago da sad barem svi znaju da sam gay”, rekao je Michael.

Osam godina kasnije, 2006, ponovno je uhvaćen kako se seksa na javnom mjestu te je priznao da često u gradu traži anonimne seksualne susrete. Tvrdio je da to ne smeta njegovom tadašnjem dečku. Nakon smrti, više od 100 miliona dolara naslijedila su djeca poznatih kojima je Michael bio kum. Među njima su djeca Martina Kempa (56), Roman (24) i Harley Moon (28) te kći Geri Horner (45), Bluebell (11).

Neostvarena želja

Jedina Georgeova neostvarena želja bila je da postane otac. Svidjela mu se ideja surogat majke, a za to ga je inspirisao njegov prijatelj Elton John. Bez djece Michael se osjećao “nepotpuno”. Smatrao je kako bi i njegovoj pokojnoj majci bilo drago kada bi imao porodicu stoga je sve pomno planirao.

Sahranjen je tek tri mjeseca nakon smrti, odnosno sve dok nisu pristigli svi rezultati autopsije jer se sumnjalo da možda nije umro prirodnom smrću. Mrtvozornik je tada objavio da je preminuo prirodnom smrću uzrokovanom kardiomiopatijom, miokarditisom i masnom jetrom.

Gross je bio ljubav njegovog života

Michaela  su pokopali u najdražem odijelu i majici s njegove posljednje turneje, a porodica nije pozvala Fadija Fawaza. Inače, pjevačev otac Kyriacos Panayiotou zamolio je Georgeovog bivšeg dečka Kennyja Gossa (59) da bude dio sprovoda, a time je želio da pokaže da je prihvatao njegovu homoseksualnost, iako grčka zajednica to ne odobrava.

George je s Kennyjem Gossom u vezi bio od 1996. do 2009. godine, a jedan drugog su smatrali ljubavi života.  “George je bio veliki dio mog života i jako sam ga volio. Bio je nevjerovatno drag i dobar čovjek”, rekao je Kenny nakon muzičareve smrti.

IZVOR: 24SATA.HR/S.V.