Mogu li vas orgazmi učiniti pametnijima?

by | 13 Septembra, 2024
Mogu li orgazmi učiniti vas pametnijima? Evo šta kažu stručnjaci

Orgazmi mogu aktivirati različite dijelove mozga i poboljšati kognitivne performanse. Mogu li vas orgazmi učiniti pametnijima?

Bez obzira na vaš status u vezi ili seksualne preferencije, svi želimo doživjeti orgazam tokom seksa. I zašto ne? Studije pokazuju da jedna od prednosti orgazma jeste gašenje mislećeg i logičkog dijela našeg mozga; odmor za one koji previše razmišljaju. Umjesto toga, ulazimo u ekstazu užitka, osjećaj koji je inspirisao poeziju, umjetnost i pjesme kroz vjekove.

Iako se osjećaj orgazma uvijek pamti, postoji povezanost između orgazama, ljudskog mozga i općeg zdravlja iz ginekološke i neurološke perspektive. Budući da orgazmi imaju veliki utjecaj na mozak, obratili smo se stručnjacima sa jednostavnim pitanjem: Mogu li orgazmi učiniti vas pametnijima?

Mogu li vas orgazmi učiniti pametnijima, prema stručnjacima?

Ovo je posebno važno pitanje s obzirom na postojeći razmak u orgazmu. Nedavna studija objavljena u časopisu Sexual Medicine otkrila je da je 82% muškaraca prijavilo orgazam tokom svoje najnovije slučajne seksualne avanture – u poređenju sa samo 32% žena. Od 1970-ih godina (doba ženskog seksualnog osnaživanja), resursi i informacije o seksualnom zdravlju žena su se povećali.

Kada je riječ o seksu kod heteroseksualnih parova, studije pokazuju da žene imaju nižu stopu orgazma zbog različitih definicija užitka i zadovoljstva. „Jedan od najvećih razloga zašto žene mogu imati problema s orgazmom je nedostatak klitoralne stimulacije,“ kaže Aliyah Moore, sertifikovana seksualna terapeutkinja sa doktoratom iz studija roda i seksualnosti. Većina žena zahtijeva direktnu ili indirektnu klitoralnu stimulaciju da bi postigla orgazam, budući da klitoris sadrži veliki broj nervnih završetaka koji igraju važnu ulogu u seksualnom užitku. Muškarci često prioritetizuju vaginalni odnos u odnosu na seksualne aktivnosti koje su više usmjerene na klitoris.

Drugi razlog za razmak u orgazmu je pritisak performansi. „Kada žene osjećaju pritisak – bilo od sebe ili od partnera – da postignu orgazam, to može izazvati napetost, što čini još težim postizanje orgazma. Fokus se prebacuje s uživanja u seksualnom iskustvu na zadovoljenje očekivanja, što ponekad ometa prirodan put ka orgazmu,“ kaže Moore. Žene takođe imaju veće poteškoće s orgazmom s godinama zbog hormonalnih promjena, historije zlostavljanja ili hroničnih bolesti.

Niske stope orgazma pokazuju da još uvijek ima posla u osnaživanju seksualnog zdravlja žena, posebno jer deficit uskraćuje ženama brojne zdravstvene koristi. Slijedi objašnjenje kako orgazmi utiču na mozak, fizičke koristi i kako povećati svoju stopu orgazma u cjelini.

Mogu li orgazmi učiniti vas pametnijima

Mogu li vas orgazmi učiniti pametnijima: Šta kažu istraživanja?

Iako još uvijek ne postoje čvrsti dokazi da orgazmi mogu povećati inteligenciju, postoji nešto o tome šta se dešava s mozgom kada osoba dostigne orgazam. Prema istraživanju Barryja Komisaruka, doktora psihologije, neuroznanstvenika i profesora na Rutgers univerzitetu u New Jerseyju, „više od 30 glavnih moždanih sistema aktivira se“ tokom orgazma. Dr. Komisaruk se specijalizuje u identifikovanju regija mozga koje odgovaraju na genitalnu stimulaciju kako bi se generisao orgazam kod žena i muškaraca.

U istraživanju iz 2010. godine, dr. Komisaruk je otkrio da se različiti dijelovi mozga aktiviraju kada osoba dostigne orgazam, uključujući limbički sistem (odgovoran za pamćenje) i prefrontalni korteks (odgovoran za rješavanje problema).

Mozak proizvodi talase neurohemikalija koje aktiviraju regije mozga tokom orgazma, uključujući hipotalamičku paraventrikularnu jezgru, amigdalu, hipokampus i vagusni živac, među ostalim mestima. Ove hemikalije se oslobađaju prema kičmenoj moždini i povećavaju aktivnost mozga. Dakle, iako orgazam neće odjednom pretvoriti vas u genija, neurohemikalije oslobođene tokom ovog ugodnog iskustva mogu privremeno poboljšati kognitivne performanse u određenim oblastima.

Koje su druge koristi od orgazma?

Postizanje orgazma redovno pruža brojne fizičke koristi. Dok je seksualna aktivnost poznata po oslobađanju endorfina i oksitocina (što dovodi do opuštanja), orgazmi kroz seks mogu pomoći u ublažavanju menstrualnih bolova, smanjenju stresa, poboljšanju kontrole mokraćne bešike i promovisati bolji san. U knjizi dr. Komisaruka „Nauka o orgazmima“, žene koje su se upuštale u seks tokom menstruacije bile su manje sklone razvoju endometrioze. Takođe pomaže u regulaciji hormona, pozitivno utičući na raspoloženje i opšte zdravlje. Ali to nije sve!

„Seks može biti povezan i sa ljepotom, jer može povećati nivoe DHEA, hormona koji se smatra da odbija depresiju i promoviše sjajnu kosu, blistavu kožu i svijetle oči,“ kaže Jessica O’Riley, doktorica seksualnosti i ekspertkinja za veze. „To objašnjava pojam ‘sjaj seksa’.“

Redovna seksualna aktivnost, bilo s partnerom ili samostalno, povezana je s višim nivoima estrogena, što je ključno za podršku zdravlju kože povećanjem kolagena i hijaluronske kiseline prirodno. Seks je takođe oblik vježbanja i može pomoći u poboljšanju protoka krvi kroz tijelo, što pomaže u smanjenju stresa i povezano je s smanjenim rizikom od prehlade ili gripa i zaštitom od virusa, uključujući grip.

Kako možete povećati svoju stopu orgazma za bolje zdravlje?

Odgovor je jednostavan: samostalna igra. Masturbacija je povezana sa povećanjem pozitivne slike o tijelu i samopouzdanju kada je riječ o seksu. Sofie Roos, licencirana seksualna terapeutkinja i terapistkinja za parove, sugeriše da je ovo prvi korak ka postizanju seksualnog zadovoljstva i dosljednoj stopi orgazma. „Otkrivanje sebe i razumijevanje vlastitog tijela i kako možete doživjeti orgazam. Pronađite koja vam fizička stimulacija odgovara, kao što su koje seksualne pozicije volite, ali i koje uglove, pritisak i tempo najviše uživate.“

ljepotaizdravlje.ba

Creative-Touch Creative, Zinkevych/iStock/Getty Images Plus