
AI doll trend: Kako napraviti vlastitu figuricu pomoću vještačke inteligencije
AI doll trend je preplavio mreže. Uz pomoć vještačke inteligencije sada možete kreirati personaliziranu figuricu koja izgleda baš kao vi. Društv...
Orgazmi mogu aktivirati različite dijelove mozga i poboljšati kognitivne performanse. Mogu li vas orgazmi učiniti pametnijima?
Bez obzira na vaš status u vezi ili seksualne preferencije, svi želimo doživjeti orgazam tokom seksa. I zašto ne? Studije pokazuju da jedna od prednosti orgazma jeste gašenje mislećeg i logičkog dijela našeg mozga; odmor za one koji previše razmišljaju. Umjesto toga, ulazimo u ekstazu užitka, osjećaj koji je inspirisao poeziju, umjetnost i pjesme kroz vjekove.
Iako se osjećaj orgazma uvijek pamti, postoji povezanost između orgazama, ljudskog mozga i općeg zdravlja iz ginekološke i neurološke perspektive. Budući da orgazmi imaju veliki utjecaj na mozak, obratili smo se stručnjacima sa jednostavnim pitanjem: Mogu li orgazmi učiniti vas pametnijima?
Ovo je posebno važno pitanje s obzirom na postojeći razmak u orgazmu. Nedavna studija objavljena u časopisu Sexual Medicine otkrila je da je 82% muškaraca prijavilo orgazam tokom svoje najnovije slučajne seksualne avanture – u poređenju sa samo 32% žena. Od 1970-ih godina (doba ženskog seksualnog osnaživanja), resursi i informacije o seksualnom zdravlju žena su se povećali.
Kada je riječ o seksu kod heteroseksualnih parova, studije pokazuju da žene imaju nižu stopu orgazma zbog različitih definicija užitka i zadovoljstva. „Jedan od najvećih razloga zašto žene mogu imati problema s orgazmom je nedostatak klitoralne stimulacije,“ kaže Aliyah Moore, sertifikovana seksualna terapeutkinja sa doktoratom iz studija roda i seksualnosti. Većina žena zahtijeva direktnu ili indirektnu klitoralnu stimulaciju da bi postigla orgazam, budući da klitoris sadrži veliki broj nervnih završetaka koji igraju važnu ulogu u seksualnom užitku. Muškarci često prioritetizuju vaginalni odnos u odnosu na seksualne aktivnosti koje su više usmjerene na klitoris.
Drugi razlog za razmak u orgazmu je pritisak performansi. „Kada žene osjećaju pritisak – bilo od sebe ili od partnera – da postignu orgazam, to može izazvati napetost, što čini još težim postizanje orgazma. Fokus se prebacuje s uživanja u seksualnom iskustvu na zadovoljenje očekivanja, što ponekad ometa prirodan put ka orgazmu,“ kaže Moore. Žene takođe imaju veće poteškoće s orgazmom s godinama zbog hormonalnih promjena, historije zlostavljanja ili hroničnih bolesti.
Niske stope orgazma pokazuju da još uvijek ima posla u osnaživanju seksualnog zdravlja žena, posebno jer deficit uskraćuje ženama brojne zdravstvene koristi. Slijedi objašnjenje kako orgazmi utiču na mozak, fizičke koristi i kako povećati svoju stopu orgazma u cjelini.
Iako još uvijek ne postoje čvrsti dokazi da orgazmi mogu povećati inteligenciju, postoji nešto o tome šta se dešava s mozgom kada osoba dostigne orgazam. Prema istraživanju Barryja Komisaruka, doktora psihologije, neuroznanstvenika i profesora na Rutgers univerzitetu u New Jerseyju, „više od 30 glavnih moždanih sistema aktivira se“ tokom orgazma. Dr. Komisaruk se specijalizuje u identifikovanju regija mozga koje odgovaraju na genitalnu stimulaciju kako bi se generisao orgazam kod žena i muškaraca.
U istraživanju iz 2010. godine, dr. Komisaruk je otkrio da se različiti dijelovi mozga aktiviraju kada osoba dostigne orgazam, uključujući limbički sistem (odgovoran za pamćenje) i prefrontalni korteks (odgovoran za rješavanje problema).
Mozak proizvodi talase neurohemikalija koje aktiviraju regije mozga tokom orgazma, uključujući hipotalamičku paraventrikularnu jezgru, amigdalu, hipokampus i vagusni živac, među ostalim mestima. Ove hemikalije se oslobađaju prema kičmenoj moždini i povećavaju aktivnost mozga. Dakle, iako orgazam neće odjednom pretvoriti vas u genija, neurohemikalije oslobođene tokom ovog ugodnog iskustva mogu privremeno poboljšati kognitivne performanse u određenim oblastima.
Postizanje orgazma redovno pruža brojne fizičke koristi. Dok je seksualna aktivnost poznata po oslobađanju endorfina i oksitocina (što dovodi do opuštanja), orgazmi kroz seks mogu pomoći u ublažavanju menstrualnih bolova, smanjenju stresa, poboljšanju kontrole mokraćne bešike i promovisati bolji san. U knjizi dr. Komisaruka „Nauka o orgazmima“, žene koje su se upuštale u seks tokom menstruacije bile su manje sklone razvoju endometrioze. Takođe pomaže u regulaciji hormona, pozitivno utičući na raspoloženje i opšte zdravlje. Ali to nije sve!
„Seks može biti povezan i sa ljepotom, jer može povećati nivoe DHEA, hormona koji se smatra da odbija depresiju i promoviše sjajnu kosu, blistavu kožu i svijetle oči,“ kaže Jessica O’Riley, doktorica seksualnosti i ekspertkinja za veze. „To objašnjava pojam ‘sjaj seksa’.“
Redovna seksualna aktivnost, bilo s partnerom ili samostalno, povezana je s višim nivoima estrogena, što je ključno za podršku zdravlju kože povećanjem kolagena i hijaluronske kiseline prirodno. Seks je takođe oblik vježbanja i može pomoći u poboljšanju protoka krvi kroz tijelo, što pomaže u smanjenju stresa i povezano je s smanjenim rizikom od prehlade ili gripa i zaštitom od virusa, uključujući grip.
Odgovor je jednostavan: samostalna igra. Masturbacija je povezana sa povećanjem pozitivne slike o tijelu i samopouzdanju kada je riječ o seksu. Sofie Roos, licencirana seksualna terapeutkinja i terapistkinja za parove, sugeriše da je ovo prvi korak ka postizanju seksualnog zadovoljstva i dosljednoj stopi orgazma. „Otkrivanje sebe i razumijevanje vlastitog tijela i kako možete doživjeti orgazam. Pronađite koja vam fizička stimulacija odgovara, kao što su koje seksualne pozicije volite, ali i koje uglove, pritisak i tempo najviše uživate.“
Creative-Touch Creative, Zinkevych/iStock/Getty Images Plus