Nedim Šuta otkriva nam sve zanimljivosti o novom podcastu #Woofcast

by | 21 Decembra, 2023

Psi su naši najstariji i najbliži životinjski partneri te predstavljaju su simbol vjernosti, prijateljstva, zaštite, zajedništva i ljubavi. Upravo o psima i sa psima u podcastu Woofcast, Nedim Šuta će se dotaći brojnih važnih tema. Prva epizoda je online u četvrtak 21.12. u 12 sati, a gošća je prof.dr. Jasna Bajraktarević

Woofcast je prvi regionalni podcast o čovjekovom najboljem prijatelju. Pionirski je projekat ove vrste u regionu, nastao da upotpuni nedostatak stručnog i korisnog sadržaja za vlasnike i vlasnice pasa.

U ulozi domaćina i voditelja ovakvog projekta moguće je zamisliti samo jednu osobu Nedima Šutu, poznatijeg kao @dr.wolf_. Nedim Šuta doktor je bioloških nauka, docent Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, osnivač svjetski poznate #DrWolfKennel uzgajivačnice pasmina američka akita i shiba inu, bihejviorista i stručnjak za ponašanje pasa i ljudi, te FCI kinološki sudija za sve grupe pasa.

Svojim akademskim radom, te angažmanom u tradicionalnim i digitalnim medijima u posljednjih petnaest godina uspio je popularizirati kinologiju, te važi za jednog od najvećih bosanskohercegovačkih stručnjaka za pse.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Nedim Šuta (@dr.wolf_)

Široka je lepeza tema koju će Nedim obrađivati sa svojim sagovornicima, a u razgovoru nam je otkrio sve detalje Woofcasta. Takođe dotakli smo se i teme kako kućnim ljubimcima u sezoni pirotehnike smanjiti stres.

Woofcast je prvi regionalni podcast o čovjekovom najboljem prijatelju – psu. Otkrijte nam više o samom konceptu?

Sama ideja Woofcasta nastala je prvenstveno iz potrebe da upotpuni nedostatak stručnog i korisnog sadržaja za vlasnike i vlasnice naših krznenih drugara. Psi su oduvijek tu sa nama, i prosto je nemoguće zamisliti život bez njih. Međutim, zbog nedostatka informacija i edukativnog sadržaja o potrebama ove vrste, često dovodi do pogrešnog pristupa istoj, kao i zloupotrebi i pogrešnoj interpretaciji u relaciji pas – čovjek. Stoga, Woofcast je tu da odgovori na sva pitanja, koja možda nikada nisu odgovorena iz različitih uglova posmatranja naših gostiju.

Smijete li nam otkriti ko će biti vaši gosti?

Pa još ćemo vas malo držati u neizvjesnosti. Ono što Woofcast tim može obećati da će u narednim epizodama ugostiti vrlo zanimljive goste koji će sa našom publikom podjeliti svoja lična ali i profesionalna iskustva kroz relaciju pas – čovjek. Tako da pratite nas, siguran sam da će biti jako zanimljivo.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Nedim Šuta (@dr.wolf_)

O kojim temama ćete razgovarati sa svojim sagovornicima?

Lepeza tema koju će Woofcast pokriti je jako široka. U prvoj epizodi koja je vani u cetvrtak 21.12. u 12 sati, ugostili smo prof.dr. Jasnu Bajraktarević , s kojom smo razgovarali o uticaju psa na mentalno zdravlje vlasnika. U narednim epizodama Woofcasta ćemo govoriti o zdrastvenoj zaštiti, kao i dobrobiti naših ljubimaca, zatim o savjetima pravilne ishrane, te o zakonskoj regulativi i obavezama vlasnika. Govorit ćemo i o emocijama životinja, te ćemo analizirati ponašanje iz različitih uglova posmatranja. Neke o tema će biti različiti aspekti psa u urbanoj sredini. Govorit ćemo i o pasminama pasa, profesionalnom uzgoju, kinološkim principima i konceptima kao i o udomljavanju. Trudit ćemo se pokriti sve aspekte odnosa pas – čovjek kroz epizode koje su pred nama sa vrlo zanimljivim gostima iz Bosne i Hercegovine, ali i iz regiona.

U dosadašnjem iskustvu možete li nam reći koliko su ljudi u Bosni i Hercegovini upoznati sa brigom i ponašanjem psa?

S obzirom da na svom Instagram profilu dr.wolf _ svakodnevno dobijam molbe i pitanja o problemima vlasnika i vlasnica pasa koji me se često susreću, mogu reći slobodno da je znanje o brizi i ponašanju pasa, ali i mačaka jako šturo, ali i bazirano na špekulacijama. Građani i građanke BiH, ali iz cijelog regiona se susreću sa raznim problema na koje im niko ne može dati adekvatan naučno utemeljen odgovor. I sve to ima za posljedicu raznorazne scerarije koji su se odigrali u državi i regionu od napada pasa na ljude, zloupotreba i prevara ilegalnih uzgajivača itd. I to je bio jedan od razloga zašto je Woofcast tu.

Svake godine životinje trpe traume, povrede ili smrt zbog glasne buke izazvane petardama i vatrometom, koja kod njih može rezultirati stanjem šoka i izazvati ekstremni stres, a s time se teško nose i bolesni i osjetljivi ljudi. Kako kućnim ljubimcima u sezoni pirotehnike smanjiti stres?

U vrijeme novogodišnjih i božićnih praznika povrede pirotehničkim sredstvima su veoma česte i ostavljaju ozbiljne trajne posljedice na zdravlje kako životinja tako i ljudi. Najugroženija su djeca, posebno ona atipičnog razvoja. Pirotehnička sredstva oponašaju prirodnu katastrofu za životinje, tjerajući ih da bježe i da se brane. U tijelu životinje se izluči toliko hormona stresa koji jednostavno može dovesti do prestanka rada srca, ali i devijacije u ponašanju brojnih kućnih ljubimaca.

Da bi minimizirali ovaj događaj kućne ljubimce je potrebno predhodno navikavati na zvukove visoke frekvencije, skloniti ih na neko mirnije mjesto ako je to moguće. Metoda koja se u novije vrijeme pokazala vrlo efikasna jeste puštanje meditativnih ili klasičnih melodija čije se frekvencije nadjačati pirotehničku buku, a sa druge strane umiriti ljubimca.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Nedim Šuta (@dr.wolf_)

Šta vam je najviše izazovno u poslu kojim se bavite, a što biste mogli izdvojiti kao divno iskustvo?

Pa svaki posao nosi izazove, ali karakterna osobina moje ličnosti jeste da ne dajem puno značaja izazovima, već se fokusiram na krajnji cilj, a to je ljubav i emocija. Psi su jedina životinja koja uspostavlja kontakt očima sa ljudima, što je dokaz direktne emotivne povezanosti sa čovjekom, i to je ono što je najljepše u ovom poslu. Emocije.

Koje su prednosti psa u domu?

Psi uključujući mješance, križance i ulične pse pored bezuslovne ljubavi koju pružaju, vlasnicima pomažu razviti socijalne vještine, empatiju kao i veće samopuzdanje. Psi djecu uče odgovornosti i potpomažu socio-psihofizički razvoj, tako da će i onaj maleni psić sa ulice ispuniti svrhu i dati ljubav svom vlasniku. Naučno je dokazano da se vlasnici pasa više smiju, i manje se osjećaju usamljeno. Psi nesumnjivo blagotvorno djeluju na mentalno zdravlje i emotivno stanje, jer u psu imamo prijatelja koji nas uvijek sluša, a da nas pri tom nikada ne osuđuje. Pas je vjeran prijatelj i može biti velika utjeha u teškim danima.

Za kraj, poruka za sve ljubitelje šapica.

Volite one koji vole vas, čuvajte ih jer i oni čuvaju vas. Jedino takav odnos će stvoriti dublju emocionalnu vezu među nama samima, za bliskost i sudjelovanje u sferi osjećanja i tek tada ćemo dobiti materijalnu potvrdu pravog prijateljstva životinja sa ljudima. I naravno gledajte i slušajte Woofcast, jedino mjesto gdje psi govore onima koji znaju slušati.

ljepotaizdravlje.ba

Instagram / dr.wolf