Kako biti idealan kolega: Ključne osobine i savjeti
Saznajte kako biti idealan kolega i izgraditi pozitivne odnose na poslu te kako doprinijeti harmoničnom i produktivnom radnom okruženju Biti dobar...
Razgovarala: Aida Olević Maljević
Olivera je osnivačica stručnog savjetovališta “Mamacom&ja” i vlasnica istoimenog portala koji je nastao s jasnim ciljem osnaživanja trudnica i novopečenih majki. Autentičan format koji svojim sadržajem i kampanjama ističe zašto su prave informacije i iskustvena podrška toliko važni tokom trudnoće i postporođajnog perioda.
Kako ste odlučili da pokrenete platformu za trudnice i mame? Da li ste pri tome nailazili na izazove i prepreke?
Imam široko polje interesovanja, iako godinama radim na istim poslovima za koje sam se školovala – urbanističko planiranje i menadžment poslovanje. U svojoj struci radim u OC “Jahorina”. Međutim, ova moja mala priča s “Mamacom&ja” počinje nakon što sam postala majka. Imala sam potrebu da radim nešto smisleno što je bliže mojoj novoj ulozi, jer sam i sama imala mnogo pitanja bez odgovora. Najveći izazov za mene je da stav “ja ću to” zamijenim time što dio obaveza prebacim na nekog drugog.
Inicirali ste vraćanje patronažne službe u sistem javnog zdravstva RS, da li ste uspjeli u svojoj namjeri?
Tačno je da smo inicirali izmjenu Zakona o zdravstvenoj zaštiti, i da su naši zahtjevi naišli na razumijevanje i prepoznavanje potreba. Imali smo veliku podršku lokalnih udruženja žena, jer patronažna služba u sistemu javnog zdravstva osim što edukuje o razvoju, dojenju, njezi, bezbjednom okruženju, zdravlju, takođe prepoznaje rizike za razvoj i zdravlje djeteta. Kao takva, neophodan je dio regulative, nacionalnih strategija i programa. Uspjeli jesmo u tom dijelu da je zakonska regulativa definiše. To je tek prvi korak k našem cilju – da se formira kao takva pri svim domovima zdravlja lokalnih samouprava. Koja je najvažnija lekcija koju ste naučili u svom poslu? Malim koracima se postižu velike promjene. Zahvalna sam na svemu što imam, i u privatnom i u poslovnom životu.
S obzirom da imate malu djecu, kako postižete balans između poslovnog i privatnog?
Nije jednostavno. Potrebno je dosta odricanja, fleksibilnosti i pametnog planiranja. Ovo posljednje razumjeće svi roditelji male djece, jer je pravo umijeće marljivo planirati, a istovremo biti spreman na promjenu plana i prihvatiti potpuni zaokret situacije. Dakle, djeca su nam prioritet, ali nam je veoma važan dogovor oko porodičnih i poslovih želja i obaveza.
Koji savjet biste dali trudnicama i mamama?
Nemojte da se plašite osude. Budite svoje i njegujte svoje vrijednosti! Nipošto, nemojte pokušavati da živite kao da se ništa nije promijenilo, jer ćete propustiti priliku da budete ponosne na sebe, na svoje tijelo i svoju mentalnu i duhovnu snagu.
Koliko je edukacija bitna kada je u pitanju trudnoća, postpartum i roditeljstvo?
Edukacija je jedini način da žena osvijesti svoju snagu i posloži prioritete. To je jedini ispravan put k zdravom prihvatanju novih životnih okolnosti. I sama sam kroz pripremu za porođaj i prve mjesece s bebom, naučila mnogo toga novog o sebi, svojim potrebama i ograničenjima, a da nije bilo blagovremene edukacije nisam sigurna kako bih se nosila s nekim situacijama.
Koja bi bila vaša formula na temu kako savladati promjenu?
Biti spremna na promjenu i na nove odluke koje potpuno mijenjaju smjer kretanja na koji smo navikli. Spremno napraviti dovoljno prostora za promjenu, tako što ćemo prepustiti drugima dio tereta, odnosno, obaveza.
ljepotaizdravlje.ba