Želite da uživate u netaknutoj prirodi, ali vam ideja da spavate u šatoru ni izdaleka ne zvuči primamljivo kao pomisao na luksuz hotela sa 5 zvjezdica. Niste jedini! Glamping, tj. glamurozno kampovanje, novi je travel trend koji ima sve više poklonika
Ne brini, draga, upravo sam nam bukirao luksuzniji smještaj
Ova sezona, prognoze kažu, biće u znaku jedne nove podvrste putovanja: glampinga. Zapravo, ideja je veoma stara i samo je ime, koje je skraćenica od “glamorous camping” (glamurozno kampovanje), novitet u cijeloj priči. Tako su “kampovali” i kraljevi i carevi starog vijeka na svojim pohodima, kada su ta putovanja bila spora, a kraljevska tanana priroda zahtijevala maksimalan luksuz.
HIGH TECH U DIVLJINI
Glamping je ideja po kojoj se treba stopiti s prirodom, ali se ne lišiti raskoši. U pitanju je kampovanje, daleko u prirodi, s pogledom na spektakularne prizore planina, savana, džungli, vodopada i svega što kampovanje može da pruži spojeno s komforom sa 5 zvjezdica. Glamping je, prije svega, namijenjen onima dubljeg džepa i onima koji, jednostavno, nemaju snage i ne mogu da izdrže sve ono što kampovanje zahtijeva: pješačenje, spavanje u vrećama, komarce, nedostatak interneta, TV-a, luksuza i komfora. Cilj ove ideje je da privuče gradske pomodare koji bi trebalo da krenu u divljinu i na selo, nudeći im visok nivo smještaja i high-tech lifestyle.
ECO FRIENDLY
U afričkim pustinjama i na evropskim i kanadskim planinama i livadama, u prekrasnoj prirodi, otvaraju se novi “hoteli” poput etno-koliba ili luksuzno opremljenih šatora sa wi-fi internetom, da se gradski turisti ne bi osjećali “preblizu” prirodi. Ideja je eco-friendly i proširila se čak do Tajlanda, a glamping kampovi, ili hoteli, niču kao gljive poslije kiše. “Razmišljajte o tome kao o hip-hotelima za kampovanje”, kaže Jonathan Knight, autor knjige Cool Camping. “Želio sam da odbacim pogrešnu ideju da je kampovanje samo ‘šator koji prokišnjava i insekti koji vas grizu’”, kaže Knight.
BEZ NEPRIJATNOSTI
Neka glamping mjesta nemaju signal mobilne telefonije, struju niti internet, dok su druga i time opremljena, u zavisnosti od ukusa posjetilaca. “Kao da ste u safari šatoru iz edvardijanskog doba”, kaže upravnik jednog glamping mjesta u Alpima, “tu su orijentalni ćilimi, lampe, ručno rađeni drveni stolovi, police, starinski kreveti”. Neki “hoteli” imaju madrace koji se griju, roštilje ugrađene u “prirodu” pored bungalova ili šatora, a neki, opet, predstavljaju cijela “sela”: kolibe za boravak (ekvivalent sobe), kolibe za igru i zabavu, kolibe za spa tretmane, kolibe s kuhinjama ili toaletima! A sve spojeno drvenim stazama, da se (nipošto) ne bi ugazilo u blato! Takođe, neki glamping hoteli namjerno su postavljeni blizu staza za biking, ribolov ili tracking. Dakle, bezbjedni ste od “neprijatnosti” koje divljina sa sobom nosi, a ona je opet tu, nadohvat ruke.