Zimovanje 2024/25: Najpopularnija i najljepša skijališta u Evropi
Evropa je najbolja svjetska destinacija za ljubitelje skijanja jer ima najbolja skijališta s dobrom pokrivenošću snijegom, izvrsnim sadržajima i ši...
Američka centralna obavještajna agencija (CIA) je tokom prikupljanja podataka za World Factbook, koja sadrži podatke o zamljama širom svijeta, došla do saznanja u kojim zemljama se najduže živi. Provjeravajući umrlice, podatke o rasi, polu, uzroke smrti i druge fakotre uz čiju pomoć se određuje očekivana prosječna starost naroda širom svijeta, CIA je zaključila koji narodi žive najduže.
Na nivou cjelokupnog svjetskog stanovništva prosječna dužina očekivanog trajanja života iznosi 67,59 godina. Na listi od 221 zemlje Bosna i Hrcegovina se našla na 45 mjestu sa očekivanom životnom dobi stanovništva od 78,96 godina, što je znatno više od svjetskog prosjeka.
Prema podacima CIA-e, najduže se živi u Monaku. Prosječna očekivana žvitotna dob u Monaku je 89,68 godina. Zahvaljujuči bogatstvu, sistemu zdravstvene zaštite koji finansira država, te mediteranskoj ishrani, stanovnici Monaka žive čak deceniju duže od prosječnih Amerikanaca. Na drugom mjestu je država Makao sa prosječnim životnim vijekom od 84,43 godine. Plodonosna ekonomija (kockanje je glavni izvor prihoda!) i lagodan život glavni su krivci za dugovječnost, kao i činjenica da čak 70 posto novca koji se zaradi u kockarnicama tamošnja vlada ulaže u zdravstvo.
Prosječni životni vijek u Japanu iznosi 83,91 godinu. Zahvaljujući zdravoj ishrani koja uključuje mnogo svježeg voća i povrća, pirinča i ribe, Japanci su zdravi, nisu pretilii, mnogo se kreću. Stoga dug životni vijek ne iznenađuje. Odmah iz Japana našao je Singapur sa očekivanom životnom dobi od 83,75 godina. Zdrava ishrana i čist okoliš najzaslužniji su dugovječnost, kao i olakšice kod zdravstvenog osiguranja, te razvijeni programi pomoći za stariju populaciju.
Stanovnici San Marina procječno žive 83.07 godina. Treća njamanja evropska država nije profitirala zahvaljujući poslovima koji imaju veze sa fizičkom snagom. Glavne grane privrede su bankarstvo i turizam, a većina stanovništva obavlja uredske poslove. Rad u uredima smanjuje broj smrti koje nastupaju na rdnom mjestu, što je veliki problem u drugim dijelovima svijeta.
Sa prosječnim životnim vijekom od 82,50 godina, Andora se našla na šestom mjestu. Promoviše zdrav život na otvorenom, a osim zdravog životnog stila, obrazovanje uveliko utječe na dugovječnost. Naime, prema CIA-inim podacima, 100 posto Andorana je obrazovano. To znači da svi Andorani mogu sebi priuštiti zdrav životni stil, te zdravstvenu zaštitu.
Očekivana životna dob u Grinseju, ostrvu u Engleskom kanalu koje ne pripada ni Velikoj Birtaniji ni Europi, iznosi 82,24 godine. Pretpostavlja se da je za njihovu dugovječnost zaslužna činjenica da su bogati. Porezi su im izuzetno niski, a poslovi dobro plaćeni, pa mogu priuštiti kvalitetnu ishranu i odličnu zdravstvenu zaštitu.
Stanovništvo u Hong Kongu prosječno živi 82,12 godina. Način ishrane uveliko utječe na dugovječnost stanovništva Hong Konga. Njihova ishrana zasnovana je na svježem voću i povrću, pirinču, a vode i aktivan stil života.
Sa prosječnim životnim vijekom od 81, 8 godina, Australija se našla na devetom mjestu. Za njihovu dugovječnost zaslužni su aktivan životni stil, malo ih je gojaznih, a iznimno je nizak i procenat pušača. Osim toga, oni imaju i univerzalnu zdravstvenu zaštitu. Pa tako bez obzira na njihovu finansijsku situaciju, svi imaju pristup svemu što im u zdravstvu treba.
Italija se sa prosječnom životnom dobi stanovništva od 81, 86 godina našla na desetom mjestu. Stručnjaci dugovječnost Italijana prvenstveno dovode u vezu sa ishranom koja je mnogo više od paste, mesa i sira. Mediteranska ishrana uključuje upotrebu maslinovog ulja, mnogo začina poput bosiljka, origana i bijelog luka. Osim toga, Italijani jedu masline i piju mnogo vina, a poznato je da su te namirnice bogat izvor antioksidansa.
Od zemalja regiona, mi smo na prilično visokom 45. mjestu. Slovenija se našla na 62. Mjestu sa prosječnom životnom dobi od 77,48 godina. Hrvatska je zauzela 81. mjesto za životnim vijekom od 75,99 godina, a Srbija na 101. mjestu sa očekivanom životnom dobi stanovništva od 74,56 godina.
Izvor: ljepota.ba