Dermatolozi otkrivaju koliko su zaista efikasne sheet maske za lice
Da li uopšte postoji žena koja barem jednom nije isprobala sheet maske za lice? Nevjerovatno su popularne, a dermatolozi otkrivaju koliko su zaista...
Ipak, svi mi koristimo sapun svakodnevno. Štaviše, postoji mnogo renomiranih brendova za njegu kože koji prave sapun za lice. Sve to nas navodi da ono „ne umivaj se sapunom“ možda i nije tako striktno. Zato, riješili smo da otkrijemo da li je sapun zaista zabranjen i zbog čega?
Dermatolozi preporučuju da se koriste posebna sredstva za korištenje lica, ali i sami kažu da nije svaki sapun loš. U čemu je onda stvar?
Da biste razumjeli zašto sapun može biti potencijalno loš za pranje lica, prvo da saznamo šta je u njemu. Običan sapun za tijelo sadrži alkalne soli dugih lanaca masnih kiselina sa pH između 9-10 i čitav spisak drugih sastojaka. Upravo u ovom ph je ključ: on može da poveća ph kože a onda dolazi do iritacije, crvenila, suhoće… Zato, kada gledate deklaraciju sapuna odbacite one koji sadrže natrijum lauril sulfat i parabene.
Dakle, umesto da jednostavno kažete: pranje lica sapunom je loše, bolje pogledajte sadržaj tog sapuna.
Uprkos njihovom potencijalu da izazovu isušivanje kože, sapuni imaju i svoje prednosti. Prva i najvažnija je ekologija – njihov uticaj na životnu sredinu je zanemarljiv. Ako baš i niste pretjerano ekološki osviješteni, možda ćete prije obratiti pažnju na praktičnost, cijenu i dostupnost – vrlo važne osobine sapuna. I posljednje, ali ne najmanje važno – sposobnost sapuna da ukloni nečistoće ne može da dostigne nijedno drugo sredstvo. Ovo se odnosi posebno na žene sa masnom, problematičnom kožom i proširenim porama.
Dermatolozi se slažu u ocjeni da je za kožu lica bolje rješenje nego tečno sredstvo za čišćenje. Ipak, ako imate masnu kožu ili iz nekog drugog razloga želite da koristite sapun, onda obavezno obratite pažnju na njegov sadržaj.
Sapun koji prija koži trebalo bi da sadrži:
Ako ste do sada već riješile da sapun nije za vas, evo koje alternative možete da izaberete i to prema tipu kože.
Birajte kremaste i meke pjene za čišćenje lica specijalno pravljene za osjetljivu kožu. Koristite ih dva puta dnevno.
Preporuka je da tražite sredstva koja sadrže moćne hidratante kao što su aminokiseline i hijaluron.
Za vas su super rješenja sredstva koja sadrže salicilnu kiselinu. Ona uklanja višak sebuma i održava masnoću pod kontrolom.
PeopleImages / iStock / Getty Images Plus