Kako se pravilno njeguje masna koža
Recite zbogom proširenim porama i prekomjernom sjaju. Otkrivamo kako se pravilno njeguje masna koža. Imati masnu kožu može biti jako frustrirajće....
Neki trvde da su benefiti korištenja mineralnih ulja za njegu kose i kože neporeciva, dok su drugi protiv ovih proizvoda. U nastavku su neki odgovori i ono što bi trebalo da znate o ovoj temi…
Ako provjeravate sastojke kozmetike koju kupujete, sigurno ste zapazili da je na tržištu dosta proizvoda sa ovim uljima, ma koliko se “free from” beauty industrija trudila da ih izbaci iz upotrebe. Onda je logično pitanje da li ih treba izbjegavati.
Prvo riječ-dvije tome šta su mineralna ulja. Mineralno ulje je naftni derivat, to je čista tečnost koja nastaje prilikom destilacije nafte i “nalaze” se u prirodi. Vrlo su jeftina i zato su i omiljena među proizvođačima kozmetike.
Naravno, da bi se koristila u kozmetici, mineralna ulja moraju biti izuzetnog kvaliteta. Moraju biti savršeno rafinisana. Zapravo iz njih se ‘izvlače’ sve nečistoće, insekticidi, pesticidi, kao i mineralni koji ne bi trebalo da se nalaze u njima. Mineralna ulja se u beauty proizvodima koriste dugo; nalaze se u baby uljima, ali i proizvodima poput vazelina…
Sigurno se sada pitate da li bi naftni derivat trebalo da se nalazi u proizvodima kojima njegujete kožu i kosu.
Stručnjaci objašnjavaju da su mineralna ulja sastojci ovih proizvoda zbog sposobnosti da kožu drže hidriranom. Zato ih najčešće i nalazimo u kremama i losionima za njegu kože, ali i podlozi za makeup. Takođe, ponekad se dodaju u uljne čistače; a kako bi bili u stanju da skinu vodootpornu šminku.
Kada su preparati za kosu u pitanju, osim vlage koja je potrebna kosi, preparati s mineralnim uljima uklanjaju statički elekticitet i čine kosu sjajnom i zaglađenom.
Za neke prednost, za druge – to “zaključavanje vlage” je mana. Mineralna ulja, kažu protivnici njihove upotrebe u kozmatici, stvaraju “film” koji ne dozvoljava vašoj koži da diše. Praktično, kao da ste kožu umotali u plastičnu foliju, ato nije dobro.
Istovremeno, drugi će sve ovo zanemariti tvrdeći da barijera koju stvaraju na koži, služi da se spriječi isušivanje kože, a svi znamo koliki to problem može da bude. Oni idu i korak dalje tvreći da koncept “koža koja diše, bez ‘prepereka'” nije baš logičan, jer koža dobija dovoljnu količinu kiseonika iz krvi.
Mineralno ulje nije jedini okluzivni sastojak koji se obično nalazi u proizvodima, a neki ljudi općenito pokušavaju izbjegavati okluzivne sastojke jer su zabrinuti da bi mogli začepiti pore i pridonijeti aknama. Izbjegavanje okluzivnih sredstava nije nužno loša ideja ako ste skloni aknama, iako mineralno ulje samo po sebi nije problem. Što se tiče proizvoda za kosu, uobičajeno je uvjerenje da će mineralno ulje dovesti do nakupljanja na kosi, ali mineralno ulje se ispire šamponom i drugim sredstvima za čišćenje.
Ako ste iz bilo kojeg razloga oprezni s mineralnim uljima, možete ih slobodno izbjegavati i odlučiti se za proizvode koji sadrže druge hidratantne sastojke. Kao što smo rekli, mnogi brendovi proizvode formulacije bez mineralnog ulja. Alternative kao što su ulje šafranike i shea maslac mogu imati sličnu funkciju kao mineralno ulje. Općenito, ulja pomažu u zadržavanju vlage, a “mokra ulja” kao što je kokosovo ulje su više okluzivna u usporedbi sa “suhim uljima” kao što je arganovo ulje, koja više prodiru u kožu.
puhhha / iStock / Getty Images Plus