Kako njegovati suhe vrhove bez šišanja? Evo nekoliko provjerenih trikova + ideje za homemade maske

by | 10 Decembra, 2022

Prije nego što počnete da vodite rat protiv već postojećih ispucalih vrhova, važno je da znate kako je do oštećenja uopšte došlo

Prema istraživanjima, ovo su najistaknutiji uzroci ispucanih vrhova.

Jake hemikalije, odnosno boje za kosu i blanš

Većina boja i izbeljivača sadrži jake hemikalije koje denaturalizuju prirodne proteine kose. Tako se iscrpljuju aminokiseline neophodne za dobre, ujednačene pramenove kose. Još uvijek možete imati živu boju kose bez oštećenih pramenova, ako se odlučite za polutrajne boje za kosu.

Prekomjerno zagrijavanje kose

U većini slučajeva koristimo toplotu jer ne možemo da čekamo da se kosa prirodno osuši, a u slučaju feniranja i kovrdžanja naša kosa posebno pati. Najbolje je ne izlagati kosu zagrijvanju, međutim, ako je toplota neizbježna, prvo koristite toplotnu zaštitu za kosu.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Leonie_Lion (@leoniederow)

Zagađenje životne sredine

Sva ta prašina i dim utiču ne samo na disajne organe, već i na kosu. Ne možete mnogo da uradite po ovom pitanju osim da isprobate zaštitne proizvode.

Hidratacija

Dehidracija je jedan od osnovnih uzroka ispucalih vrhova. Hidratantni proizvodi poput kokosovog ulja i avokada mogu spriječiti nepovratno oštećenje proteina vaše kose. Kokosovo ulje podstiče glatku i svilenkastu kosu.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Diipa Büller-Khosla (@diipakhosla)

Šampon bez alkohola i sulfata

Alkohol je jedna od najčešće korišćenih baza, zajedno sa vodom, uljem i glicerinom. Nažalost, šamponi na bazi alkohola izazivaju suhoću kose. Čak i ako planirate da duboko kondicionirate kosu nakon pranja šamponom, ipak je bolje koristiti šampone bez alkohola. Šamponi koji sadrže sulfate će na sličan način izazvati sušenje i oslabiti vaše vlasi. Veća je vjerovatnoća da će sulfatni šamponi dovesti do nakupljanja proizvoda u korijenu kose, podstičući iritaciju kože glave i lomljenje kose.

Pranje kose vrelom vodom – koliko temperatura utiče na zdravlje vlasi?

Homemade maske za njegu kose

Maska za kosu od žumanca

Kada je u pitanju zdravlje kose, jaja su čudesni sastojak. Jaja sadrže velike količine proteina neophodnih za gustu i glatku kosu. Žumance jajeta također stimuliše rast kose iz vlasišta i smanjuje mršenje, potpuno lomljenje i ispucale vrhove uzrokovane habanjem. Maska sa jajima može da sadrži i druge sastojke, uključujući kokosovo, susamovo ili bilo koja druga korisna ulja.

Maska od meda

Med je sastojak koji može sve. Ne samo da je dobar za hranu, već čini čuda na koži i kosi. Hidrantna svojstva meda pomažu vam da održite vlažnost kose, dok njegova antibakterijska svojstva štite pramenove kose od oštećenja. Kao dodatna prednost, visok sadržaj šećera daje snagu vašim vlasima, čineći ih izdržljivijim i manje lomljivim.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Negin Mirsalehi (@negin_mirsalehi)

Maske od ribljeg ulja

Studije su dokazale da riblje ulje omega-3 nije samo dobro za vaše srce, već i za kosu. Dakle, iako možete kupiti pakovanje kapsula i koristiti ih kao dodatak ishrani, nije loša ideja upotrebiti nekoliko i za ispucale vrhove. Da biste koristili riblje ulje za kosu, pomiješajte kašiku maslinovog ulja sa sadržajem dve ili tri kapsule ribljeg ulja. Možete dodati malo kamilice, koja će neutralisati pomalo neprijatan miris ribljeg ulja. Umočite vrhove kose u ovu mešavinu i umasirajte je. Ostavite da odstoji oko 30 minuta, a zatim isperite.

Kokosovo mlijeko kao maska za kosu

Želite da se vaša kosa osjeća kao da je na spa tretmanu? Kokosovo mlijeko će učiniti upravo to. Budući da je pun vitamina E, smanjuje petljanje kose, ostavlja je hidratiziranom, pomaže u reggeneraciji i na taj način smanjuje pojavu ispucalih vrhova.

Nanesite 3-4 kašike kokosovog mlijeka na kosu od korijena do vrhova i isperite nakon par sati.

 

ljepotaizdravlje.ba

Instagram