Koji su mitovi o ekcemu i šta trebate znati?
Ekcem pogađa mnoge, ali zablude otežavaju razumijevanje. Otkrijte koji su to mitovi o ekcemu i kako efikasno upravljati ovim čestim stanjem kože E...
Saznajte kako se možete riješiti komedona s ovih nekoliko stručnih savjeta za čistu i zdravu kožu
Naša koža ima nevjerojatan način da nam kaže kako se osjeća, bilo da je suha i traži masku za lice, ili se pojavljuju komedoni i začepljene pore. Ključ je u interpretaciji tih signala i pružanju koži upravo ono što joj je potrebno, umjesto da odmah primjenjujete agresivne sastojke.
Saznajte sve što treba da znate o komedonima – šta su, kako ih tretirati i kako prepoznati da li vaša koža jednostavno prolazi kroz fazu čišćenja – prema stručnjacima za kožu, dr Dev Patel, napredni estetski praktikant i dr Justine Kluk, konsultant dermatolog.
Komedoni su blaži oblik akni. “To su mali, izdignuti izbočeni tragovi sa bijelim ili boje kože vrhom,” objašnjava napredni estetski praktikant Dr Dev Patel, koji se pojavljuju na vašoj koži.
Glavni uzrok komedona su začepljeni pore. “Sve akne nastaju kada sebaceousne žlijezde u koži proizvode previše ulja ili sebuma, koje se zatim miješa sa mrtvim stanicama kože i zarobljava u pore,” objašnjava konsultant dermatolog Dr Justine Kluk.
“Bakterije koje uzrokuju akne uživaju u ovom materijalu i aktiviraju naš imuni sistem, pokrećući lanac upale koji rezultira nedostacima, uključujući komedone,” nastavlja ona.
Određeni proizvodi za njegu kože također se mogu zarobiti u pore, zbog čega se izbijanje može pogoršati ako isprobate novi proizvod. “To je često slučaj sa osobama koje koriste bogate kreme ili teži make-up i mnogo je češće kod onih sa nepotrebno složenim rutinama njege kože,” kaže Dr Kluk.
Vaša koža se čisti ako imate: trenutne, kratkotrajne bijele tačkice. Nazvane “retinoidne ružnoće”, čišćenje se dešava kada se vaša koža prilagođava ovom moćnom sastojku. Pored crvenila i ljuštenja, u kratkom roku ovo ubrzano ljuštenje mrtvih stanica kože može izazvati više “crnih tačkica ili malih izbočina boje kože neposredno ispod površine,” kaže Dr Kluk.
“Svako povećanje izbijanja obično se smiruje uz nastavak korišćenja,” dodaje ona.
Akne se pojavljuju ako imate: povećanje bijelih tačkica, pustula i cista
“Ako ste započeli novu rutinu njege kože bez lijekova, ili ste uveli novi make-up, a akne se pojavljuje, to može značiti da ti proizvodi nisu odgovarajući za vašu kožu i pogoršavaju osnovni proces akni,” nastavlja ona.
“Za rješavanje komedona, potražite proizvode za njegu kože koji sadrže alfa ili beta-hidroksilne kiseline (AHA/BHA), kao što su glikolna kiselina ili salicilna kiselina,” kaže Dr Patel.
Dr Patel upozorava na prekomjernu upotrebu kiselina “jer to može povećati suhoću i upalu,” stoga uvijek pročitajte etiketu i, kao i sa svim aktivnim sastojcima, postepeno ih uvodite u svoju rutinu.
Kada je riječ o kiselinama za tretiranje komedona, Dr Patel je fan piruvinske kiseline. Kao AHA sa antimikrobnim svojstvima, efikasna je u smanjenju masnoće kože. Takođe, piruvinska kiselina može poboljšati proizvodnju kolagenskih vlakana, što je dobra opcija za one koji žele poboljšati izgled ožiljaka od akni.
“Moja lična preferencija je piruvinska kiselina jer prodire dublje u začepljene folikule i manje je iritantna,” kaže Dr Patel.
Eksfolijatori mogu pomoći u rješavanju komedona buffiranjem mrtvih stanica kože i deblokiranjem začepljenih pora od bakterija i nečistoća.
Ključ je u tome da ne koristite abrazivne eksfolijatore sa komadićima mljevenih oraha. Umjesto toga, izaberite blagu mikro-eksfolijaciju koristeći dnevni penušajući gel sa salicilnom kiselinom.
Još jedna opcija za čišćenje kože od potencijalnih uzročnika začepljenja pora je piling kod kuće. Neki dolaze u formatu tečnosti koja se može koristiti umjesto tonika.
Još jedan sastojak koji možete uključiti u svoju rutinu njege kože je azelaic kiselina, kaže Dr Patel, zbog svoje sposobnosti da deblokira pore i smanji upalu.
Azelaic kiselina ima antibakterijska svojstva, što znači da može razbiti blokade u porama koje dovode do akni. Takođe je antiinflamatorna, što je ključno za smanjenje oticanja.
“Nova generacija retinoida djeluje na više osnovnih uzroka komedona, dok retinol ili tretinoin rijetko imaju iritirajući učinak,” kaže Dr Patel.
fizkes/iStock/Getty Images Plus