Kako oporaviti vlasište poslije opadanja kose?

by | 15 Februara, 2017

Više od polovne žena oko 40. godine života suočava se s opadanjem kose, a ta je brojka vjerovatno i veća budući da se većina srami da zbog toga potraži pomoć ljekara.

Foto: Pixabay

 

Cijeloj situaciji ne pomaže ni mit da su razlozi opadanja kose kod žena isti kao kod muškaraca, čija se ćelavost više i istražuje.

Opadanje kose kod žena često je privremeno, difuzno i nasljedno sa ženske strane. I dok gene ne možemo kontrolisati, na ostale uzročnike ispadanja kose poput stresa i ishrane, možemo da utičemo.

Stres

Telogen effluvium pojava je koja se javlja kada kosa zbog stresa odlazi u “fazu mirovanja”, nakon čega opada. Ista situacija nekim ženama događa se nakon poroda ili teške operacije. Pronalazak načina za nošenje sa stresom, bilo da se radi o jogi, meditaciji ili razgovoru s psihologom, ključan je za oporavak kose.

Ishrana

Proteini su ključni za zdravlje kose, a najviše ih ima u ribi, peradi i mahunarkama. Osim toga, nedostatak željeza može da bude uzrok opadanja kose, a valja paziti i na biotin, cink i magnezijum.

Perut

Crveno osjetljivo tjeme i perut i te kako doprinose ispadanju kose, a većina žena ovom problemu ne pristupa sistematično jer su šamponi protiv peruti obično medicinski i neprivlačni. Dobro rješenje u tom slučaju je primjena esencijalnih ulja, na primjer miks ruzmarina, mente, timijana i lavande.

IZVOR: ZENA.RTL.HR