Opasnosti brazilskog feniranja

by | 10 Novembra, 2013

To što je Jennifer Aniston morala da skrati kosu zbog toga što je bila oštećena brazilskim feniranjem ne iznenađuje stručnjake.

brazilsko feniranje

Ovaj kontroverzni tretman koristi formaldehid i keratin kako bi ispravio kosu i efekat traje tri mjeseca.

Ali Njujorški stilista, Oscar Blandi, među čijim mušterijama su Julianne Moore, Uma Thurman i bliznakinje Olsen, upozorava da treba biti oprezan sa ovim tretmanom.

“Mislim da je tretam veoma djelotvoran, ali morate biti sigurni da je kosa u dobrom stanju, dovoljno jaka da ga podnese. Ne bih ga preporučio onima koji farbaju kosu, jer njihova kosa najčešće nije dovoljno snažna da izdrži ovaj tretman. Najbolje bi bilo da se testira na malom pramenu kose prije nego što se primijeni”, kaže Oskar.

Šminker i frizer poznatih ličnosti, Rachel Wood, misli da brazilsko feniranje donosi više štete nego koristi – ona nije zadovoljna iskustvom koje je imala sa njim.

“Nije svaki ovaj tretman isti. Mnogi sadrže hemikalije koje vremenom mogu oštetiti kosu, pa nisam iznenađena što je Jennifer morala da je skrati. Ja imam prirodno gustu i bujnu kosu, ali kad sam prošlog ljeta primijenila ovaj tretman na sebi, kosa mi je izgubila bujnost”, kaže Rachel Wood.

Ona ističe i da je tretman prilično skup i da može koštati i do 300 dolara. Oni koji tretiraju kosu keratinom moraju koristiti šampon bez sulfata kako bi očuvali kosu.

“Postoji mnogo drugih proizvoda za kosu koje možete koristiti umjesto brazilskog feniranja”, poručuje Rachel.

Jennifer je skratila kosu prošle nedjelje kod svog dugogoišnjeg frizera.

“Nisam je skratila zbog uloge. Moja kosa je bila oštećena brazilskim feniranjem”, priznala je Jennifer.

Jedna studija sa Berklija došla je do zaključka da se frizeri previše izlažu hormaldehidu. Ona preporučuje da frizeri ne koriste proizvode koji sadrže više od 0,1 odsto formaldehida, a brazilsko feniranje sadrži čak 12 odsto.

Činjenice o brazilskom feniranju:

– Brazilsko feniranje počelo je da se primjenjuje u Brazilu 2005. i najčešće koristi rastvor koji sadrži formaldehid kako bi ispravilo kosu.

– Tretman podrazumijeva pranje kose specijalnim šamponom koji kosu priprema za isparvaljanje ovim rastvorom, koji se nanese na kosu, pročešlja i ostavi da odstoji 30 minuta.

– Zatim se kosa suši i kombinacija toplote i formaldehida sprečava je da se kovrdža, a to ima dugoročno dejstvo.

– Kada se zagrije, formaldehid stvara paru koja može prouzrokovati teško disanje i krvarenje iz nosa. Formaldehid povećava i rizik od raka.

– Stručnjaci su zabrinuti da formaldehid u dodiru sa kožom glave može oštetiti folikule kose i prouzrokovati trajno oštećenje ćelija odgovornih za njen rast. Zbog toga može doći do opadanja kose, a na mjestu sa koga je opala kosa neće izrasti nova.

Izvor: Žena Blic