Kako spriječiti oticanje lica i ko su glavni krivci
Ako se budite ujutru podbuli i ne ličite na sebe, ne brinite - postoji rješenje. Stručnjaci otkrivaju kako spriječiti oticanje lica. Otečenost li...
Rascvjetale makeup četkice samo su jedan u nizu beauty problema koji muče pripadnice ljepšeg pola, a vizažisti tvrde kako je za njih kriva nedovoljna briga. Nečišćenje ostataka šminke uništava dlačice, a spasiti ih može pranje u otopini dječjeg šampona i vode. To će skinuti ulja i produžiti vijek trajanja kistova. Preporučuje ih se čistiti svaka dva nedjelje, piše InStyle.
Problem: Grudice korektora oko očiju
Za skrivanje tamnih kolutova oko očiju najbolji je tekući puder zato što ih koža lako upija pa se ne stvaraju grudice kao kod korektora. Najbolji izbor su nijanse boje breskve koje ublažavaju crno-sive tonove. Ako se sjene još uvijek vide, sakriće ih puder s reflektujućim česticama koji se nanosi kao završni potez.
Problem: Bijeli premaz na usnama od sjajila
Sjajilo ponekad može ostaviti neugodan bijeli premaz, a najčešće se događa na ispucalima usnama. To se može spriječiti nanošenjem pilinga prije sjajila, a preporučuje se raditi ga jednom u toku sedmice. Piling će odstraniti mrtve ćelije i podstaknuti obnovu kože te spriječiti nakupljanje sjajila u pukotinama i stvaranje bijelog premaza.
Osim pilinga, obični štapići za uši mogu privremeno ukloniti bijeli trag i odlično su rješenje u gužvi.
Problem: Dlačice poslije depilacije rastu još brže
Brzo nakon depilacije mogu se pojaviti nove dlačice koje su ispod površine zarobile mrtve ćelije kože. Upravo se zbog toga čini kao da dlačice brže rastu. U rješavanju ovog problema pomaže piling tijela koji će osloboditi dlačice, dok će ih kreme na bazi uree i glicerina omekšati te tako olakšati njihovo uklanjanje.
Problem: Maskara se redovno preslikava na kapke
U kontaktu s uljima iz kože maskara se razmazuje i ostavlja crne tragove na kapcima pa se prije toga preporučuje napraviti bazni premaz. Prije nanošenja maskare na kapak treba nanijeti primjer, a potom sloj pudera na bazi silicijuma koji će upiti višak ulja i spriječiti preslikavanje.
Problem: I nakon skidanja makeupa ostaju mrlje
Često nakon skidanja makeupa ostaju tragovi što znači da tonik ne radi dobar posao. Bolji izbor u tom slučaju je onaj s uljima koji je djelotvorniji, naročito za osjetljivu kožu koju istovremeno hrani, a ne isušuje.
Problem: Zamjena/vraćanje kozmetičkih proizvoda
Iako je rok povraćaja kozmetičkih proizvoda u drogerijama najčešće 30 dana, svaka kompanija ima svoja pravila pa se prije kupovine treba informisati na licu mjesta. Najčešće prihvataju neotvorene preparate, ali i o tome je najbolje raspraviti s prodavačicama.
Problem: Traženje proizvoda koji se više ne proizvodi
S vremenom kozmetičke firme iz proizvodnje povlače određene preparate, a ako ih želite pokušajte kontaktirati firme i upitati imaju li zaliha tog proizvoda. Vrlo često preparati ostaju u prodaji i do 36 mjeseci nakon prestanka proizvodnje.
Problem: Neposlušna kosa uz rub čela
Neposlušne vlasi uz rub čela najbrže će ukrotiti četkica za zube i lak za kosu. Dovoljno je lakom pošpricati četkicu i tako zagladiti vlasi ili upotrijebiti prozirnu maskaru.
Problem: Ambalaža je puna bakterija
Ambalažu kozmetičkih preparata treba redovno čistiti zato što je puna bakterija koje je lako rukama prenijeti na lice i tako izazvati akne i prištiće. Zbog toga se preporučuje u svakoj kozmetičkoj torbici držati antibakterijske vlažne maramice koje će spriječiti infekcije.
Problem: Sa šamponom za suvo pranje ne treba pretjerivati
Šampon za suvo pranje najbolje je koristiti jednom do dva puta između pranja jer će sve više od toga uzrokovati nakupljanje ulja i pudera u kosi. Nakon toga najbolje je na suvu kosu umasirati nekoliko kapi šampona za dubinsko čišćenje i potom je oprati.
Problem: Treba li ostaviti napojnicu?
U frizerskom i kozmetičkom salonu preporučuje se dati napojnicu od 15 do 20 posto, no nije obavezno. Prednost napojnica jest što će osoblje to zapamtiti, a to može pomoći u dobijanju boljeg termina ili tretmana.
Problem: Razmrljani lak za nokte
Laku za nokte treba vremena da se osuši no žene na to nerijetko zaborave pa često upropaste nokat ili dva. Zamrljane nokte popraviće odstranjivač bez acetona, a dovoljno je samo kažiprst uroniti u njega i lagano preći preko nokta kako biste izravnali lak. Nakon toga treba nanijeti prozirni lak koji će spriječiti ljuštenje i produžiti trajanje laka.
Problem: Uklanjanje dlačica s lica izaziva crvenilo
Crvenilo i kvržice nerijetko prate uklanjanje dlačica voskom iznad usana zato što uklanjanju i dio gornjeg sloja kože. Upravo zbog toga dermatolozi preporučuju depilaciju šećernom pastom jer je ona nježnija za kožu i smanjuje rizik od iritacije.
Problem: Koža oko nosa je opet crvena
Iza crvenila oko nosa mogu se skrivati kožna bolest rosacea ili popucale kapilare. Ako je riječ o rosacei, treba izbjegavati začinjenu hranu i saune, dok kod kapilara pomažu laserski tretmani.
Osim toga za crvenilo i ispucalu kožu može biti kriva nepravilna njega. Kozmetički preparati koji upijaju ulja mogu ostati zarobljeni u naborima oko nosa i uzrokovati iritaciju. U tom je slučaju najbolje promijeniti preparate za njegu i izabrati prozračnije kreme koje koži daje disati.
Problem: Lak za kosu ima neugodan miris
Lak za kosu često ima težak miris zato što kozmetičke firme pokušavaju zamaskirati miris alkohola pa ge se prije kupovine preporučuje isprobati. Najbolji izbor su prozračne nijanse koje lako ishlape kao i pakovanje s pumpicom jer se lakše dozira.
Problem: Listanje noktiju
Nokte treba rašpati uvijek u istom smjeru kako bi se spriječilo listanje. Takođe, preporučuje se izbjegavati metalne i previše grube rašpice koje uzrokuju pucanje.
Izvor: 24sata.hr