Kako spriječiti oticanje lica i ko su glavni krivci
Ako se budite ujutru podbuli i ne ličite na sebe, ne brinite - postoji rješenje. Stručnjaci otkrivaju kako spriječiti oticanje lica. Otečenost li...
Pripremili smo vam kompletan vodič kako ukloniti staračke pjege. Osim toga, saznajte šta ih uzrokuje i kako se mogu spriječiti.
Imate li smeđe mrlje na rukama ili tamne promjene boje na licu? Ne brinite, ove staračke pjege su prirodne i bezopasne reakcije kože. Međutim, ako želite smanjiti njihov izgled, ovaj vodič je za vas. Otkrijte šta su staračke pjege, njihove uzroke i savjete za njihovo sprječavanje i smanjenje.
Staračke pjege su svijetlosmeđe do crne promjene boje na koži. Budući da se njihov broj i intenzitet povećavaju tokom godina, nazivaju se “staračkim pjegama”. U osnovi, radi se o pigmentnim mrljama koje nastaju uslijed starenja kože i dugotrajne izloženosti suncu.
Pojavljuju se na licu, koje je često izloženo suncu, što ih čini vrlo čestim. To su tamne mrlje koje se najčešće javljaju na obrazima, čelu i nosu.
Najčešće se javljaju na nadlanicama i s vremenom mogu rasti i spajati se. Ove pjege su obično ravne i smeđe, ponekad nalik na mrlje. U nekim slučajevima, mogu izgledati kao izbočene tvorbe poznate kao seboroične keratoze.
Mogu se pojaviti na drugim dijelovima tijela, poput ruku, ramena i nogu. Najčešći su uzrok promjene boje kože i, kao i na licu, nastaju zbog izlaganja suncu, hormonalnih promjena, trudnoće ili određenih vrsta lijekova.
Staračke pjege se najčešće pojavljuju nakon 40. godine i prirodan su znak starenja. Iako mogu zahvatiti osobe svih tipova kože, češće su kod ljudi sa svijetlom kožom.
Staračke pjege uglavnom se dijele u dvije glavne kategorije na osnovu uzroka i izgleda:
Ove pjege nastaju uslijed prirodnog procesa starenja i nisu isključivo povezane sa izlaganjem suncu. Obično su manje i brojnije u poređenju sa pjegama uzrokovanim suncem. Mogu se pojaviti na dijelovima tijela koji su rjeđe izloženi suncu, poput grudi, stomaka i leđa.
Ovo su najčešće staračke pjege koje nastaju zbog dugotrajnog izlaganja UV zracima sunca. Pojavljuju se kao ravne, ovalne ili nepravilno oblikovane mrlje u nijansama smeđe, boje tena ili crne. Ove pjege obično nastaju na područjima kože koja su često izložena suncu, kao što su lice, ruke, ramena, ruke i gornji dio leđa.
Iako su staračke pjege obično bezopasne, praćenje njihovih promjena je ključno. Ako primijetite nepravilnosti, konsultujte dermatologa. Evo nekoliko savjeta kako ih spriječiti ili ublažiti:
Koristite kremu sa zaštitnim faktorom (SPF 30 ili više) i izbjegavajte prekomjerno izlaganje suncu.
Kozmetički proizvodi sa sastojcima poput vitamina C, niacinamida ili arbutina mogu pomoći u ublažavanju pjega.
Razmotrite opcije poput laserskog tretmana, hemijskih pilinga ili krioterapije kako biste uklonili postojeće pjege.
Izbjegavajte pušenje i alkohol te usvojite uravnoteženu ishranu bogatu antioksidansima.
Pridržavajući se ovih koraka, možete poboljšati izgled kože i spriječiti nastanak novih pjega, održavajući zdrav i mladolik izgled.
Staračke pjege prvenstveno nastaju usljed dugotrajne izloženosti štetnim ultraljubičastim (UV) zracima sunca. Evo četiri glavna faktora koji doprinose njihovom razvoju:
Glavni uzrok staračkih pjega je pretjerano izlaganje sunčevim zracima tokom godina. UV zraci potiču proizvodnju melanina, što dovodi do tamnjenja kože i nastanka staračkih pjega.
S godinama, koža postaje podložnija razvoju staračkih pjega. Njena sposobnost regeneracije i samostalnog oporavka opada, što omogućava nakupljanje melanina na određenim područjima.
Genetika može igrati značajnu ulogu. Ako vaši roditelji ili bliski rođaci imaju historiju staračkih pjega, postoji veća vjerovatnoća da ćete ih i vi razviti.
Hormonski poremećaji, poput onih tokom trudnoće ili menopauze, mogu potaknuti pojavu staračkih pjega.
Rješavanje staračkih pjega može biti izazovno, ali postoji nekoliko metoda koje mogu pomoći u njihovom smanjenju. Evo nekih učinkovitih pristupa:
Usvojite rutinu njege kože koja je ciljano usmjerena na ovaj problem. Uključite sredstva za čišćenje, serume, hidratantne kreme i kreme za sunčanje koje mogu pomoći u postepenom smanjenju pjega. Ovo je najjednostavnije i najsigurnije rješenje te se najviše preporučuje.
Laserski tretmani, poput intenzivne pulsirajuće svjetlosti (IPL) ili frakcionalne laserske terapije, ciljano razgrađuju melanin u pjegama, smanjujući njihov izgled. Ove tretmane obavljaju dermatolozi ili obučeni stručnjaci.
Hemijski piling podrazumijeva nanošenje hemijskog rastvora na kožu kako bi se uklonili gornji slojevi, potaknula regeneracija kože i smanjio izgled pjega.
Tokom ovog postupka, tečni azot se nanosi na pjege kako bi zamrznuo i uništio višak melanina, što s vremenom dovodi do njihovog nestanka.
Ova metoda mehanički uklanja gornje slojeve kože pomoću finih kristala koji se nanose na kožu velikom brzinom, a zatim usisavaju. Na taj način uklanjaju se duboke promjene boje i potiče regeneracija kože.
Neki prirodni preparati, poput soka od limuna, aloe vere, jabukovog sirćeta i ekstrakta zelenog čaja, mogu pomoći u posvjetljivanju pjega kada se nanose direktno na kožu. Međutim, važno je koristiti ih s oprezom i prethodno napraviti test na manjem području kože kako biste izbjegli iritaciju.
Prije nego što se odlučite za bilo koji invazivni tretman (laserska terapija, hemijski pilinzi, krioterapija ili mikrodermoabrazija), posavjetujte se s dermatologom kako biste odredili najbolji pristup za vaš tip kože i ozbiljnost pjega.
Prevencija je ključna: Dosljedna zaštita od sunca pomoću krema sa zaštitnim faktorom pomoći će spriječiti nastanak novih staračkih pjega i očuvati zdravlje kože.
puhhha/iStock/Getty Images Plus